آرشیو پنج‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۲۶
اقتصادی
۴

برای دومین بار در سال جاری لاستیک ماشین باز هم گران شد

سخنگوی انجمن لاستیک کشور با بیان اینکه قیمت ارز مصرفی در صنعت لاستیک چهار برابر شده گفت: به همین دلیل مجوز افزایش دوباره قیمت ها برای تولیدکنندگان این بخش به میزان25درصد صادر شده است.

مصطفی تنها در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه تولیدکنندگان تایر در تیرماه امسال به صورت علی الحساب مجوز افزایش 30 درصدی قیمت محصولات خود را دریافت کرده بودند، اظهار کرد: در آن مقطع تاکید شد که نیاز تولیدکنندگان به افزایش قیمت بیش از این رقم است و قرار شد سازمان حمایت این موضوع را به صورت کارشناسی بررسی در نهایت مجوز جدید افزایش قیمت را به تولیدکنندگان ارائه دهد.

وی افزود: قیمت ارز مصرفی در صنعت تایر چهار برابر شده و تولیدکنندگان نمی توانند با قیمت های قبلی به فعالیت خود ادامه دهند، چرا که توجیه اقتصادی ندارد.

سخنگوی انجمن  لاستیک کشور اضافه کرد: برهمین اساس سازمان حمایت مجوز افزایش قیمت 25 درصدی تایر را برای تولیدکنندگان صادر کرده است به این صورت که هزینه های تولید در هر واحد تولیدی مورد بررسی قرار گرفته و میزان افزایش قیمت به آنها تا سقف 25 درصد ارائه خواهد شد.

تنها ادامه داد: در حال حاضر تعدادی از تولیدکنندگان مجوز را دریافت کرده و در تعدادی دیگر سازمان حمایت مشغول بررسی کارشناسی هزینه های تولید آنهاست.

رانت جویی یک شرکت خصولتی برای واردات انبوه تایر

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر ضمن بیان اینکه سازمان حمایت با افزایش مجدد قیمت تایر موافقت کرده، گفت: یک شرکت خصولتی بزرگ با اعمال فشار بر وزارت صمت به دنبال نپرداختن مابه التفاوت نرخ ارز دولتی و نیمایی است.

مصطفی تنها در گفت وگو با ایسنا، درباره اتفاقات اخیر بازار تایر اظهار کرد: یک شرکت بزرگ خصولتی مقدار زیادی تایر سنگین وارد کرده و بر وزارت صنعت، معدن و تجارت فشار اعمال می کند تا مابه التفاوت ارز دولتی و نیمایی را نپردازد. این شرکت می خواهد با همان تعرفه چهار درصد واردات خود را داشته باشد.

وی افزود: این موضوع علاوه بر ایجاد رانت، بازار را بهم می ریزد و منطق رقابت را از بین می برد. از ابتدای سال جاری ارز پایه (ارز مصرفی مورد نیاز برای تهیه مواداولیه) از 4200 تومانی به نیمایی تبدیل شد. با توجه به اینکه در حال حاضر ارز نیمایی در حدود 17 هزار تومان است، مابه التفاوت نرخ ارز در قیمت تمام شده ما اثرگذار خواهد بود. ضمن اینکه قیمت مواداولیه داخلی افزایش داشته؛ چراکه تولیدکنندگان مواداولیه داخلی نیز از ارز نیمایی استفاده می کنند، فلذا به نسبت قیمت ها را بالا برده اند.

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر افزود: علاوه بر این با توجه به تورم ایجاد شده در کشور و به طور مثال افزایش دستمزدها و سایر هزینه ها، فروش به قیمت های سابق صرفه اقتصادی ندارد و تولیدکننده را متحمل ضرر و زیان می کند. با توجه به اینکه افزایش علی الحساب 30 درصدی قیمت تایر، پوشاننده هزینه های تولید نبود و در نقطه زیان قرار گرفته بودیم، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با افزایش 25 درصدی قیمت ها موافقت کرده است.

تنها تصریح کرد: اما در نحوه محاسبه و اعمال این افزایش قیمت مجدد، میان شرکت های تولیدکننده تایر اختلاف نظر وجود دارد.

گفتنی است، حدود یک ماه پیش بود که سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مجوز افزایش 30 درصدی قیمت انواع تایر را به شرکت های تولیدکننده ابلاغ کرد. از آنجایی که طرح افزایش30 درصدی قیمت لاستیک به صورت علی الحساب در جلسه ستاد تنظیم بازار مطرح شد، تولیدکنندگان تایر با ارائه مستندات خود درخواست افزایش قیمت را داشتند. اکنون پس از گذشت یکماه گویا این افزایش قیمت بیشتر لحاظ شده است.