آرشیو پنج‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۹۴۸
بازار دیجیتال
۱۷

روی خط

اخطار دوم رگولاتوری به دو اپراتور

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از صدور اخطار دوم به اپراتورهای گران فروش خبر داد. حسین فلاح جوشقانی در توییتی نوشت: دو روز قبل، دادگاه رسیدگی به تخلف گران فروشی اپراتورهای تلفن همراه، در تعزیرات حکومتی، برگزار شد و منتظر صدور حکم هستیم.

طبق روال پروانه، اخطار دوم هم برای اپراتورهای متخلف صادر شده و در صورت ادامه تخلف، کاهش مدت پروانه را اعمال خواهیم کرد. ماجرای گران فروشی بسته های اینترنت همراه اپراتورها به چند هفته پیش برمی گردد که همراه اول و ایرانسل بدون اطلاع قبلی اقدام به حذف یکسری بسته های اینترنتی پرطرفدار و با قیمت مناسب کردند. این مساله از همان ابتدا با واکنش منفی کاربران و اخطار سازمان رگولاتوری همراه شد؛ اما اعمال جریمه 2 میلیارد تومانی از سوی رگولاتوری نیز موجب بازگرداندن این بسته ها نشده است. سازمان حمایت از مصرف کنندگان نیز به این دو اپراتور اخطار داد طی 24 ساعت قیمت ها را به حالت عادی بازگردانند؛ اما این ضرب الاجل هم باعث نشد همراه اول و ایرانسل بسته های حذف شده را مجددا عرضه کنند.

خرید و فروش پاسپورت برای واردات گوشی

فارس : مدیر سامانه همتا بابیان اینکه پاسپورت افرادعادی 3 میلیون تومان برای واردات گوشی خرید و فروش می شود، گفت: سال گذشته نیم میلیارد یورو صرف واردات تلفن همراه با برند اپل کردیم که فقط نیاز 4 درصد بازار را تامین کرده است.

 حسین یوسفیان با تاکید براینکه  یک سوم ارز کشور مربوط به واردات گوشی های بالای 300 یورو است، گفت: 4/ 2 میلیارد دلار از واردات کشور مربوط به گوشی موبایل بوده است و 3/ 1 میلیارد دلار مربوط به گوشی زیر 300 یورو بوده که نزدیک به هشت دهم یعنی نصف آن مربوط به گوشی بالای 300 یورو است در واقع باید به این نکته اشاره کنم که یک سوم ارز کشور در واردات گوشی مربوط به گوشی های بالای 300 یورو است، اما درباره اینکه چند درصد از این گوشی ها مورد استفاده قرار می گیرند باید بگویم در سال 98 تنها 9 درصد از مخاطبان از گوشی های بالای 300 یورو استفاده کردند.

وی افزود: سال گذشته نیم میلیارد یورو صرف واردات تلفن همراه  با برند اپل کردیم که فقط نیاز 4 درصد بازار را تامین کرده و هیچ نمایندگی در ایران ندارد و این برند کشور ما را تحریم کرده است. از طرفی باید به این نکته اشاره کنم که صنعت  کشور اگر تعطیل شود به موازات آن کل حمل و نقل تعطیل خواهد شد به طور مثال در بحران سال 97 که رانندگان کامیون ها اعتصاب کردند به خاطر گران شدن مواد اولیه حمل و نقل و لاستیک بود که کل ارز مورد نیاز آنها 250 میلیون یورو است که اگر آن را با برند اپل و نیاز لاستیک قیاس کنیم متوجه می شوید که به خاطر عدم اختصاص ارز به صنعت  زندگی مردم مختل می شود. یوسفیان با بیان اینکه  امسال هیچ گونه ارزی برای واردات گوشی همراه اختصاص نیافته است، تصریح کرد: سال گذشته مدت زمان تخصیص ارز بانک مرکزی به گوشی‎های همراه بین 3 تا 4 روز بود اما امسال این زمان به بیش از 30 تا 60 روز رسیده است. از طرفی قاچاقچیان بازار سیاه راه اندازی کرده اند به طوری که اطلاعات پاسپورت افراد 3 میلیون  تومان خرید و فروش می شد تا به نام شما سیم کارت خریده  و گوشی ثبت کنند که این کار را براساس اعتبار پاسپورت در مدت سه ماه انجام می دادند.

سیزدهمین جشنواره وب و موبایل آنلاین برگزار می شود

دنیای اقتصاد : شورای سیاست گذاری جشنواره وب و موبایل ایران با صدور اطلاعیه ای آغاز به کار فعالیت های سیزدهمین دوره این رویداد را اعلام کرد. در این اطلاعیه با تاکید بر شرایط خاص حاکم بر کشور به دلیل همه گیری کرونا و مشکلات اقتصادی، برگزاری پرقدرت جشنواره همچون سال های گذشته، با راه و روش های تازه و استفاده حداکثری از زیرساخت های آنلاین به منظور مشارکت حداکثری فعالان وب و موبایل ایران از سراسر کشور به عنوان اولویت اصلی امسال معرفی شده است.

در اطلاعیه این جشنواره آمده است: در شرایطی که متاسفانه تعدادی از هموطنان عزیزمان به دلیل شیوع بیماری کرونا جان خود را از دست داده اند، کسب وکارهای آنلاین با چالش های فراوانی درگیر هستند و همچنین برگزاری برخی از رویدادهای اکوسیستم استارتاپی ایران با مشکل مواجه شده است؛ برگزارکنندگان جشنواره وب و موبایل ایران، درصورت باقی ماندن شرایط فعلی جامعه، تصمیم به برگزاری آنلاین سیزدهمین جشنواره وب و موبایل ایران گرفته اند.

ایرانسل از دومین سایت اینترنت 5G رونمایی کرد

مهر : فناوری نسل پنجم (اینترنت 5G) طی مراسمی با حمایت وزارت ارتباطات و با همکاری شرکت ایرانسل معرفی و رونمایی شد. بیژن عباسی، در مراسم رونمایی از نسل پنجم اینترنت همراه گفت: امروز دومین سایت نسل پنجم اینترنت همراه را در ساختمان ایرانسل رونمایی می کنیم. این در حالی است که هفته گذشته اولین سایت نسل پنجم با همکاری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و مجموعه ایرانسل رونمایی و افتتاح شد. وی در خصوص تاریخچه نسل پنجم ارتباطات افزود: شهریور 96 اولین پایلوت تست در کشور با حضور وزیر ارتباطات در ساختمان مرکزی ایرانسل راه اندازی و تست اولیه انجام شد.