آرشیو پنج‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۷۰۶
اقتصاد
۶

اقتصاد بین الملل

ترافیک هوایی جهان تا سال 2024 به سطح قبل بازنخواهد گشت

انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی اعلام کرد که ترافیک هوایی جهانی تا حداقل سال 2024 به سطح قبل از شیوع بیماری همه گیر کروناویروس باز نخواهد گشت. برایان پیرس، اقتصاددان ارشد انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی در یک کنفرانس خبری گفت: عدم اطمینان در مورد زمان بازگشایی مرزها عامل اصلی این پیش بینی است. وی گفت: ما اکنون پیش بینی می کنیم که تا سال 2024 یعنی یک سال بیشتر از آن چیزی که قبلا پیش بینی کرده بودیم، به سطح 2019 دست پیدا نخواهیم کرد. این اقتصاددان همچنین تاکید کرد که چشم انداز میزان تقاضا برای سفر هوایی بستگی به نحوه عملکرد کشورها «برای کنترل ویروس» دارد. وی گفت محدودیت های جدید انگلیس در ارتباط با سفر به کشور اسپانیا «ابهام بسیاری» را ایجاد کرده است. پیرس گفت: ما هنوز شاهد بازگشایی مرزها، به ویژه در زمینه حمل و نقل مسیرهای طولانی و همچنین مسافرت های بین اقیانوس اطلس نبوده ایم. وی هرگونه بهبودی در وضعیت سفرهای هوایی در نیمه دوم سال را کندتر از آنچه قبلا انتظار می رفت پیش بینی کرد و گفت وضعیت سفرهای هوایی در ماه مه و ژوئن نیز بدتر از پیش بینی ها بود.

افزایش تولید اوپک بازارهای نفت را دوباره  بیش از حد پر می کند

تحلیلگران ریستاد انرژی می گویند افزایش تولید اوپک و متحدانش از اول ماه آگوست دوباره باعث عرضه بیش از حد نفت به بازار در چهار ماه آینده خواهد شد. این پیش بینی بر این فرض استوار است که تقاضای نفت به خاطر ادامه همه گیری ویروس کرونا به سرعت بهبود پیدا نکند. طی پنج ماه اول سال 2020، تولید نفت در جهان بسیار بالاتر از سطح تقاضای بازار بود. ذخایر جهانی نفت در ماه ژوئن به خاطر کاهش تولید اوپک و متحدانش کاهش چشمگیری پیدا کردند ولی کاهش تولید 9.7 میلیون بشکه در روز اوپک پلاس تنها تا پایان جولای ادامه خواهد داشت. تقاضا در ماه جولای به طرز شگفت آوری 1.9 میلیون بشکه در روز بیشتر از عرضه نفت بود.

چینی ها سبز می شوند

بزرگ ترین شرکت نفت چین برنامه دارد بخشی از پول فروش خط لوله های خود را به توسعه تجارت در بخش انرژی بادی و خورشیدی اختصاص دهد. پتروچاینا این هفته کل سیستم خط لوله های در اختیار خود را به ارزش 38 میلیارد دلار واگذار کرد تا زمینه برای ورود بخش خصوصی به این بخش از صنعت نفت و گاز کشور را فراهم کند. به گزارش بلومبرگ، وی فانگ، رییس بخش سرمایه گذاری پتروچاینا گفته است که شرکت بخشی از این درآمد را برای «گذار به مدل انرژی های سبز» اختصاص می دهد. همچنین بخشی از آن صرف پرداخت سود سهام و هزینه برای بخش نفت و گاز خواهد شد. در حالی که غول های انرژی اروپا نظیر توتال و رویال داچ شل سال هاست مشغول سرمایه گذاری در بخش انرژی های سبز هستند، شرکت های بزرگ انرژی چین تاکنون عمدتا سرگرم همان تجارت معمول خود بوده و به این حوزه ورود نکرده اند. نیل بورج، تحلیلگر ارشد انرژی به بلومبرگ می گوید: «این اتفاق نشان دهنده این است که چینی ها متوجه تغییر جهان شده اند و به فکر زندگی پس از نفت و گاز افتاده اند. اما به طور خاص اینکه به چه راهی خواهند رفت را ما نمی دانیم.»

لیر  ترکیه به پایین ترین سطح تاریخ خود در برابر یورو  رسید

با نگرانی سرمایه گذاران از کاهش ذخایر ارزی ترکیه، افزایش بدهی خارجی، مداخلات بانک مرکزی و احتمال تحریم از سوی اتحادیه اروپا، نرخ لیر ترکیه به پایین ترین سطح تاریخ خود در برابر یورو سقوط کرد. در لحظاتی از معاملات دیروز نرخ برابری لیر ترکیه با یورو تا 8.1733 واحد سقوط کرد. البته این در حالی اتفاق افتاد که یورو در بالاترین سطح 2 ساله خود در برابر دلار امریکا قرار داشت.  داده های رفینیتیو ایکون رویترز نشان می دهد یورو از آغاز سال تا به حال 22 درصد در برابر لیر تقویت شده است. سقوط ارزش لیر در حالی اتفاق می افتد که بانک مرکزی ترکیه برای تقویت آن رو به فروش گسترده دلار آورده است و تنها در هفته اخیر حدود 2 میلیارد دلار را در بازارها فروخته است. در ماه های اخیر ذخایر ارزی ترکیه به سرعت رو به افول گذاشته و حالا افول لیره اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.

قیمت طلا ظرف 2 سال به 3500 دلار جهش می کند

این هفته قیمت طلا با رشد تقاضا برای سرمایه های امن، به بالاترین سطح تاریخ خود رسید و تحلیلگران معتقدند این رشد تاریخی ادامه خواهد داشت تا قیمت جهانی طلا از رکوردهای جدید فراتر رود. با نگرانی های به وجود آمده به علت پاندمی کووید 19 و بالا گرفتن تنش ها بین چین و امریکا، قیمت طلا در معاملات روز سه شنبه تا حدود 1980 دلار در هر اونس بالا رفت و از رکورد تاریخی خود که در سپتامبر 2011 ثبت شده بود عبور کرد.  بری داوس، رییس شرکت اوراق مارتین پالاس می گوید: آنچه بسیار اهمیت دارد این است که قیمت طلا با سرعت خیلی بالایی از رکورد تاریخی 1,923 دلار عبور کرد. آنچه خیلی خیلی اهمیت دارد این است که قیمت طلا برای رسیدن به این سطح به تازگی از 1800 دلار عبور کرده بود. این به ما می گوید که بازار بسیار بسیار قوی و رو به رشد است. او اضافه کرد: من انتظار دارم ظرف 2 سال قیمت ها به 3500 دلار برسد. قدرتی که در روند رشد قیمت طلا وجود دارد بسیار اهمیت دارد.