آرشیو پنج‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۷۴۰۷
ایران زمین
۱۱

استقبال از عید قربان با پروتکل

پریسا عظیمی

فردا در حالی عید قربان برگزار می شود که پروتکل ها و الزامات کرونایی آن را با عید همه سال ها متفاوت کرده است. عید قربان در برخی استان ها از جمله سیستان و بلوچستان و گلستان به دلیل حضور پر رنگ اهل تسنن ازجایگاه خاصی برخوردار است و به طوری که سه روز به جشن و شادی، قربانی کردن و دید و بازدید مشغول می شوند، اما عید امسال رنگ و بوی کرونایی دارد که در صورت رعایت نکردن دستورالعمل های بهداشتی به جای قربانی کردن دام، خود ودیگران را قربانی خواهیم کرد. رشد ناگهانی مبتلایان به ویروس کرونا در سیستان و بلوچستان در ایام عید فطر گواه این موضوع است که در صورت بی توجهی در این ایام می تواند تبعات غیرقابل جبرانی را برای همگان داشته باشد.

 نماز عید قربان در مساجد سیستان و بلوچستان برگزار نمی شود

دکتر«سید محمد هاشمی شهری»، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه نماز عید قربان امسال با توجه به شیوع کرونا با رعایت دستورالعمل های بهداشتی در سیستان وبلوچستان برگزار می شود، اظهار داشت: مقرر شده نماز عید قربان امسال در مساجد برگزار نشود و نمازگزاران تنها باید در مصلی و فضاهای باز به اقامه نماز بپردازند. در این رابطه تمهیدات بهداشتی نیز در نظر گرفته شده و دستورالعمل آن به ارگان های مربوطه ابلاغ شده است. وی رعایت فاصله گذاری اجتماعی در زمان برگزاری نماز، استفاده الزامی نمازگزاران از ماسک، به همراه داشتن سجاده و مهر شخصی و این که با وضو وارد شوند را از نکاتی عنوان کرد که نمازگزاران باید حتما به آنها توجه داشته باشند. دکتر هاشمی، کوتاه کردن زمان برگزاری نماز و خطبه را از دیگر نکاتی دانست که با توجه به شیوع بیماری کرونا باید به آن توجه شود. وی همچنین افزود: با برادران اهل تسنن و تشیع در سراسر استان هماهنگی هایی انجام شده که تعداد درب های خروجی مصلی ها را به دلیل ازدحام بیش از حد بعد از نماز افزایش دهند تا نمازگزاران بتوانند با رعایت فاصله اجتماعی از درب های مصلی خارج شوند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به مراسم دید و بازدیدهای عید قربان هم از مردم استان درخواست کرد تبریک عید قربان را ترجیحا تلفنی انجام دهند و دید و بازدیدی نداشته باشند. همچنین با توجه به تعطیلی چند روزه این عید به مسافرت نروند. از طریق صدا و سیما وکلیپ هایی که در فضای مجازی منتشر می شود، آموزش هایی ارائه می شود که مردم آگاه باشند تا در صورت دید و بازدید با یکدیگر دست ندهند و روبوسی نکنند.

«مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی»، امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان هم در گفت و گو با ایرنا از برگزاری نماز عید قربان اهل سنت در این شهر با رعایت پروتکل های بهداشتی خبر داد و گفت: از نمازگزاران درخواست داریم برای حضور در مراسم نمازعید، ماسک بزنند و توصیه های بهداشتی را رعایت کنند. وی همچنین اظهار داشت: به مردم توصیه می شود که در روزهای عید از دید و بازدیدهای مرسوم خودداری کنند وحتی به دیدار پدرومادر خود هم نروند. فرهنگ احوال پرسی وحلالیت طلبی را می توان از طریق تلفن همراه نیز انجام داد.

برگزاری نماز عید قربان در خوزستان با محدودیت نفرات

«غلامرضا شریعتی»، استاندار خوزستان هم با تاکید بر اینکه مساجد و مصلای خوزستان تنها با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی می توانند نماز عید قربان را برپا کنند، به خبرنگار ما گفت: با رعایت پروتکل های بهداشتی و تعطیلی چند روزه استان به دلیل گرمای شدید و کاهش تردد مردم در خیابان ها آمار بیماران کرونایی در استان کاهش پیدا کرده به طوری که در حال خروج از وضعیت قرمز به هشدار هستیم. براین اساس با توجه به اینکه عید قربان را در پیش رو داریم و با برگزاری نماز این عید بزرگ احتمال افزایش مبتلایان زیاد است اعلام شده نماز عید در مساجد و مصلی به شرط رعایت دستورالعمل های بهداشتی و با تعداد محدود نمازگزار برگزار شود.

استاندار خوزستان همچنین تاکید کرد: از مردم می خواهیم تبریک این عید بزرگ را به صورت تلفنی انجام دهند و دید و بازدید هم نداشته باشند.

نماز عید قربان در گلستان اقامه نمی شود

در استان گلستان هم «سراج الدین عارف نیا»، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اشاره به اینکه امسال با توجه به شرایط خاص شیوع ویروس کرونا و قرمز بودن وضعیت استان در ابتلا به این بیماری، نماز عید قربان در مساجد و مصلاهای این استان اقامه نخواهد شد، افزود: هفته آینده برای استان سرنوشت ساز خواهد بود، اگر دید و بازدیدهای ایام عید قربان همچون سنوات گذشته انجام گیرد، حتما تعداد بیماران بیشتر خواهد شد لذا نیاز است که مردم پروتکل ها را رعایت کنند. وی با بیان اینکه گزارش ها از بازارهای استان حاکی از ازدحام جمعیت و حضور پرشمار مردم برای خرید عید است، گفت: حضور مردم برای خریدها و در ادامه دید و بازدیدهای آن بسیار نگران کننده است و احتمال شیوع دوباره و روند صعودی مبتلایان به کرونا وجود دارد که اگر چنین اتفاقی بیفتد، خستگی، ضعف و تحلیل توان جسمی و روحی کادر پزشکی و پرستاری نیز مشکلات را دوچندان خواهد کرد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان ادامه داد: برای پیشگیری و کنترل روند صعودی مبتلایان به کرونا تا عید قربان و دید و بازدیدهای آن ابتدا باید مردم به خاطر سلامت خود، خانواده و اقوام و آشنایان و در وهله دوم سلامت عمومی، از برگزاری آیین این عید بزرگ خودداری کنند و تا حد ممکن آن را بسیار محدود برگزار کنند. دکترعارف نیا با بیان اینکه درخصوص برگزار نکردن مراسم این عید بزرگ با بزرگان و علمای اهل تسنن نشست هایی را برگزار کردیم، یادآور شد: در روستاها با تشکیل کمیته روستایی با حضور دهیار و مسئولان بهداشت مقرر شد دهیاران و مسئولان بهداشت به طور مرتب به مردم روستا اطلاع رسانی کنند که به دلیل افزایش احتمالی بیماری کرونا، مراسم دید و بازدید عید را برگزار نکنند. همچنین در سطح شهر و روستاها هم با بلندگوهای سیار مرتبا نسبت به برگزار نشدن مراسم دید و بازدید به مردم اطلاع رسانی شود. البته در این خصوص کلیپ های آموزشی هم از سوی صدا و سیمای استان تهیه و به طور مداوم در ایام این عید پخش خواهد شد. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان درباره تبریک عید قربان از سوی فرزندان به والدینشان نیز تاکید کرد: فرزندان برای رفتن به منزل والدین برای تبریک عید ترجیحا طوری برنامه ریزی کنند تا هر یک در ساعت مشخصی به دیدن آنها بروند تا از تجمع بیش از حد در منزل خودداری شود و از دید و بازدید اقوام هم با توجه به شرایط فعلی به طور جدی بپرهیزند.