آرشیو پنج‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۲۶
ورزشی
۹

دوپینگی که حاشیه را به ووشو تزریق کرد

در حالی فدراسیون ووشو از یکسال گذشته تاکنون در مورد دوپینگ و محرومیت دو چهره سرشناس خود پنهان کاری کرده بود که معرفی متقلبان در ورزش و برخورد با آنها از وظایف اصلی و اخلاقی هر فدراسیون است.

روز سه شنبه بود که خبر افشای مثبت بودن تست دوپینگ حمیدرضا قلی پور و سید معین تقوی دو ملی پوش مدال آور تیم ملی ساندای ایران در رقابت های جام جهانی ساندا 2018 در چین منتشر شد. طبق حکم منتشر شده در سایت فدراسیون جهانی ووشو، قلی پور (از 28 اکتبر 2018 تا 28 اکتبر 2022) و تقوی (از تاریخ 27 اکتبر 2018 تا 26 اکتبر 2022) به مدت چهار سال محروم هستند که این حکم ها به ترتیب در تاریخ های 4 جولای و یکم جون 2019 یعنی حدود یکسال قبل صادر شده اند.

این موضوع از آنجایی قابل تامل است که احکام ذکر شده، در دوران ریاست مهدی علی نژاد بر فدراسیون ووشو (معاون فعلی وزیر ورزش) و در زمان فعالیت امیر صدیقی به عنوان رئیس روابط بین الملل فدراسیون ووشو (رئیس فعلی فدراسیون ووشو) صادر شده اند که با این وجود، فدراسیون وقت هیچگونه واکنشی نسبت به این موضوع نداشته است تا این سوال مطرح شود که چرا فدراسیون ووشو، از اعلام این خبر خودداری نموده و از خلا خبری موجود در راستای بزرگنمایی دستاوردهای خود استفاده کرده است؟

امیر صدیقی در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا، درباره اعلام نشدن و به گونه ای پنهان کردن خبر دوپینگ دو ووشوکار ایران از سوی فدراسیون ووشو، اینگونه توجیه کرد: «از نظر من استفاده از لفظ پنهان کاری برای این موضوع درست نیست. فدراسیون ووشوی جمهوری اسلامی ایران الزامی برای اعلام این اخبار نداشته است!

اینکه فدراسیون ووشو در یک دهه گذشته از معدود فدراسیون های موفق و در حال رشد ایران بوده است بر هیچ کس پوشیده نیست،اما روی مسئله ای به این مهمی نباید سرپوش گذاشته می شد.