آرشیو پنج‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۹۴۸
خودرو
۲۰

رویداد

فروش آخرین رودستر اصل تسلا

آخرین دستگاه از رودستر تسلا با قیمت یک میلیون و 420 هزار دلار وارد بازار سوئیس شد.این خودرو که یک شاسی طراحی شده توسط لوتوس در سال 2012 دارد، به یک موتور برقی 185 کیلو واتی مجهز شده که قادر است ظرف مدت 5/ 4 ثانیه سرعتش را از صفر به صد کیلو متر بر ساعت برساند و با هر بار شارژ مسافتی 393 کیلومتری را طی کند.این خودرو رنگ بدنه سفید و تودوزی مشکی دارد و به بسته کامل قطعات کربنی شامل دیفیوزر کربنی مجهز شده است. این خودرو شماره شاسی 2500 دارد و این یعنی 2500 امین و آخرین نمونه تولیدی از این رودستر محسوب می شود. به علاوه آنکه بسیاری از کارکنان تسلا بسته باتری آن را در کنار ایلان ماسک، مدیر شرکت امضا کرده اند.این خودرو که کارکردش تنها 200کیلومتر است شماره گذاری شده و با قیمت یادشده گران قیمت ترین خودروی برقی جهان است.تسلا اعلام کرده که تا سال 2022 رودستر جدیدی را عرضه خواهد کرد که البته هنوز اطلاعات چندانی درباره آن ارائه نکرده است.

برنامه تعطیلات قطعه سازان مشخص شد

ایسنا : در پی درخواست انجمن قطعه سازان برای هماهنگ شدن تعطیلات دو خودروساز بزرگ و همچنین بهره مندی قطعه سازان و مهم تر جلوگیری از ایجاد بی نظمی در روال کاری صنعت قطعه، پیرو توافقات صورت گرفته، مقرر شد تا تعطیلات تابستانی صنعت قطعه همزمان با تعطیلات ایران خودرو صورت پذیرد و در زمان تعطیلات گروه سایپا، نیاز این خودروساز را تولید و تامین کند.

با اعلام زمان تعطیلات تابستانی خودروسازان برای ایران خودرو (23 مرداد لغایت 1 شهریورماه) و سایپا (9 مرداد لغایت 18 مردادماه)، دبیر انجمن سازندگان قطعه و مجموعه های خودرو در نامه ای خطاب به مدیران عامل دو خودروساز با اشاره به اینکه اعمال تاریخ های متفاوت برای تعطیلات تابستانی توسط خودروسازان موجب سردرگمی و بی نظمی در تولید قطعه سازان خواهد شد؛ خواستار انتخاب زمان واحد برای اعمال این تعطیلات شد.

براین اساس، پیرو توافقات صورت گرفته در کمیته خودرو  روز گذشته که با حضور شرکت های خودروسازی ایران خودرو و سایپا و همچنین انجمن قطعه سازان برگزار شد، مقرر شد تا تعطیلات قطعه سازی به صورت همزمان با گروه صنعتی ایران خودرو (23 مرداد لغایت 1 شهریورماه) صورت پذیرد.

همچنین برای حفظ تولید گروه خودروسازی سایپا طی تعطیلات قطعه سازان، مقرر شد تا آنها در طول تعطیلات گروه سایپا (9 مرداد لغایت 18 مرداد)، قطعات مورد نیاز این خودروساز را تولید و به شرکت ارسال کند تا در زمان تعطیلات شرکت های قطعه ساز، خللی در تولید این شرکت صورت نگیرد و از ذخایر دریافتی استفاده کنند.

بهبود وضعیت مالی یک تجاری ساز

سایپانیوز : معاون مالی و اقتصادی شرکت سایپادیزل از بهبود وضعیت صورت های مالی این شرکت در پی کاهش هزینه ها و افزایش درآمدهای عملیاتی در سال مالی منتهی به اسفند 98 خبر داد.

مهدی رمضان پور اظهار کرد: سایپادیزل در سال 98 با وجود کاهش 66 درصدی فروش محصولات تجاری، به وسیله افزایش نرخ های فروش و عملکرد مثبت مدیریتی توانست، افزایش 5/ 12 درصدی نسبت سود خالص را نسبت به مدت مشابه سال 97 محقق کند.

وی تصریح کرد: با توجه به تحریم های بی سابقه بین المللی و کاهش تیراژ تولید خودروهای تجاری توسط سایپادیزل در سال 98، واکاوی هزینه های سازمان و کنترل و کاهش هزینه های مالی را می توان یکی از سرفصل های مهم برنامه های هیات مدیره در یکسال گذشته بر شمرد.

رمضان پور افزود: در این راستا، سایپادیزل موفق به کاهش 16 درصدی هزینه های فروش و اداری شد که عمده آن مربوط به ساماندهی هزینه های پرسنلی باوجود افزایش سالانه هزینه های حقوق و دستمزد بوده است. همچنین، کاهش چشمگیر هزینه های تسعیر ارز، هزینه انبارداری و توقف محصولات شرکت باعث کاهش 60 درصدی هزینه های عملیاتی شد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه هزینه مالی در سال گذشته مبلغ 4 هزار میلیارد ریال برآورد شده بود، با عملکرد صحیح در حوزه تامین مالی و تلاش های هیات مدیره، شاهد کاهش 11درصدی نسبت به بودجه سال 98 و کاهش 4 درصدی نسبت به سال 97 هستیم.معاون مالی و اقتصادی سایپادیزل ضمن اشاره به بهبود درآمدهای این شرکت در سال 98 یادآور شد: صورت های مالی حاکی از افزایش 121 برابری درآمدهای عملیاتی نسبت به مدت مشابه است که از محل دریافت یارانه حاصل از صرفه جویی در مصرف سوخت نوسازی ناوگان فرسوده و همچنین تسویه بدهی بانک صنعت و معدن با ارز زمان گشایش محقق شده است.

به گفته وی سایپادیزل در بخش درآمدهای غیرعملیاتی خود افزایش 22 درصدی را از محل افزایش درآمد حاصل از تسعیر دارایی های ارزی به دست آورده است.

رمضان پور با بیان اینکه رشد شاخص های مالی و کاهش 75 درصدی زیان جاری و زیان پایه هر سهم نسبت به سال 97 نویدبخش روزهای بهتر در سایپادیزل خواهد بود، افزود: طبق گزارش حسابرس مستقل، در پایان سال مالی 1398 بسیاری از بندهای شرطی و تاکیدی از جمله مالیاتی، بیمه ای، تاییدیه حساب و عملکردی حذف شده است.

افزایش قیمت کارخانه ای یک خودرو

تسنیم : قیمت کارخانه ای دنا EF7 افزایش یافت.قیمت کارخانه ای دنا EF7 از 83 میلیون و 600 هزار تومان به 121 میلیون و 600 هزار تومان افزایش یافت.براساس اعلام شرکت ایران خودرو در دعوتنامه تسویه حساب مشتریان دنا EF7 معمولی با موعد تحویل مرداد ماه 99 تغییرات قیمتی در این محصول اعمال شده است.بر همین اساس قیمت دنا EF7 با رشد 38میلیون تومانی از 83 میلیون و 600 هزار تومان به 121 میلیون و 600 هزار تومان رسیده است.

افزایش قیمت نسل جدید کیا سورنتو

کیا سورنتو مدل 2021 از ماه آینده با افزایش قیمتی بین 2 هزار و 160 تا 3 هزار و 880 دلار در نمایندگی های فروش عرضه خواهد شد.

نسل جدید سورنتو همچنان دارای یک موتور  5/ 3 لیتری v6 بنزینی به توان 200 کیلووات و گشتاور 332 نیوتن متر با ساختار دیفرانسیل جلو و با موتور 2/ 2 لیتری (440 nm /  148 kw) با ساختار دو دیفرانسیل و جعبه دنده هشت سرعته خودکار خواهد بود. بهای نسخه پایه بنزینی این محصول 45 هزار و 850 دلار و بهای گران ترین نسخه آن 60 هزار و 70 دلار خواهد بود. به علاوه آنکه نسخه های دیزل 3 هزار دلار گران تر از نمونه های بنزینی خواهد بود و گران ترین آن با قیمت 63 هزار و 70 دلار به فروش خواهد رسید.اگر موتور ها را استثنا قائل شویم، می توان گفت سورنتوی 2021 کاملا جدید است و با امکانات تازه ای عرضه می شود که قیمت آن را در مقایسه با قبل افزایش داده است.در حال حاضر اطلاعات چندانی در مورد این محصول در دسترس نیست؛ ولی بولتن افشاشده از یکی از نمایندگی های کیا نشان می دهد سورنتوی جدید دارای کیسه هوای میانی بین صندلی های جلو، فناوری پارک از راه دور برای نسخه های گران تر، دوربین مشاهده نقاط کور و امکانات پیشرفته دیگری است.