آرشیو پنج‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۲۶
ورزشی
۹

امپراطوری فساد در فوتبال تهران

پول جایگزین استعداد شده است!

نگاهی گذرا به سر و شکل فوتبال پایتخت نشان می دهد که چه روندی بر آن حاکم است. این حوزه مهم از فوتبال ایران نه اکنون که سالهاست به حال خود رها شده و آنطور که از شواهد و قرائن برمی آید اراده ای برای اصلاحات در این محدوده وجود ندارد و یا لااقل تا امروز نبوده است.

ساختار معیوب فوتبال پایتخت که فساد ریشه دوانده در آن اظهرمن الشمس است، محصول مدیریت افرادیست که بیش از یک دهه در راس آن نشسته و حالا هم که فریاد و فغان اهالی فوتبال و دلسوزان از این اوضاع و احوال به آسمان رسیده و خواهان کنار رفتن این افراد هستند، از تمام ابزارهای خود به جهت ماندن روی صندلی هایشان بهره می برند.

به گزارش مجله کیهان ورزشی معضلات موجود در فوتبال تهران و اخبار ناگوار و مشمئز کننده آن، از گعده یک عده به اصلاح مربی و داور در فلان قهوه خانه معروف به لانه زنبور تا پیغام های اینستاگرامی به برخی ستارگان رده های پایه با مضمون: سکه بده و به تیم ملی برو! و...همه حکایت از بستری دارد که در آن بجای تجلی یافتن استعدادها و خدمت در جهت منافع ملی، زالوها ارتزاق می کنند.

حضور فردی بنام شیرازی در راس هیئت فوتبال تهران و نوع مدیریت وی طی این سالها، مورد انتقاد بسیاری از اهالی فوتبال است اما ظاهرا خواسته برخی در فدراسیون فوتبال، عدم تغییر وضع موجود در فوتبال پایتخت و ماندگاری فرد مورد نظر است.

با وجود آنکه این هیئت بلاتکلیف و زمان برگزاری انتخابات ریاست آن نامشخص است، این روزها شاهد جنگ قدرت میان گروه ها و باندهای مختلف هستیم که قصدشان برگزاری انتخابات به شکل مطلوب خودشان است.

انتظار می رود در ماجرای فوتبال تهران با توجه به گره خوردن اتفاقات تلخ آن به سرنوشت نونهالان، نوجوانان و جوانان عزیز کشورمان، شاهد ورود نهادهای مورد نظر باشیم تا آسمان فوتبال شهر تهران پس از سالها آفتابی شود و استعدادهایی که پدرانشان از تمکن مالی برخوردار نیستند نیز امکان نفس کشیدن و دیده شدن پیدا کنند.

جلال چراغپور: چه بر سر فوتبال تهران آمد؟

درباره این پرونده باید ابتدا یک آسیب شناسی اجتماعی صورت بگیرد و سپس سراغ نقش مدیریت برویم. باید بدانیم چرا فوتبالی که در گذشته محمدخانی، قلعه نویی، درخشان، فنونی زاده و... تولید می کرد حالا اثرگذاری ندارد. ابتدا باید تولیدات آن زمان را روی کاغذ بیاوریم و با امروز مقایسه کنیم. یکی از دلایل اصلی آن، از بین رفتن زمین های خاکی و محلی است. متاسفانه فوتبال تهران از آن حالت گذشته خارج شده است. الان دیگر کسی جای دیگری کار نمی کند تا خرج فوتبال کند. الان با این نظمی که درست کرده اند باید از فوتبال پول دربیاوری. واژگانی چون دلالی و پورسانت و... وارد ادبیات فوتبال شده اند. آرام آرام فوتبال تهران افتاد دست آدم هایی از جنسی دیگر. ساخت فوتبالیست در این فوتبال از «اصل بقای اصلح» به حالت «اصل بقای مادی و مالی» درآمد. مربی می بیند کدام بازیکن پدرش پولدارتر است و او را بازی می دهد. پول جایگزین استعداد شده است! نام این را فساد نگذاریم؛ بهتر است بگوییم ضد ارزش. در ضد ارزش تیم ملی ای انتخاب می شود که ارزشمند نیست. همین الان می توان از فوتبال تهران 5 تیم جوانان درست کرد که از تیم ملی جوانان قوی تر باشد.

در ایجاد این فضا نمی توان فقط آقای شیرازی و گروهش را مقصر دانست اما باید گفت وقتی یک مدیریت 10، 12 سال در راس است قطعا تغییر آن ساده نیست زیرا آنها یک هرم شبکه ای ساخته اند و برای ایجاد تغییرات، باید کلی آدم را عوض کنید. مثلا کفاشیان را از راس فوتبال برمی دارند و تاج که زیر مجموعه او بوده است را بجایش قرار می دهند و...در واقع شبکه سر جای خودش می ماند مگر اینکه واقعا اراده ای باشد و همه چیز را از بالا تا پایین تغییر دهد.

گل محمدی: مقابل این جریان می ایستم حتی اگر خودم را حذف کنند!

رضا گل محمدی مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران یکی از مخالفان اوضاع و احوال کنونی فوتبال تهران است اما در عین حال با برگزاری انتخابات ریاست هیئت فوتبال پایتخت مخالفت می کند زیرا به زعم وی، برگزاری این انتخابات در فضا و شرایط کنونی منتج به مهندسی انتخابات و اتفاقاتی می شود که به نفع فوتبال نیست. وی درخصوص دلایل مخالفتش با برگزاری انتخابات تهران گفت: دلیل ما عدم تمکین آقایان از قانون است. دوره ریاست رئیس این هیئت در تاریخ 3/12/97 به پایان رسید و ما در دی ماه اعلام کردیم که هیئت استان تهران مقدمات برگزاری انتخابات را فراهم کند. بر اساس قوانین باید دو ماه مانده به انتخابات برای هیئت سرپرست انتخاب شود. از آقایان خواستیم به قانون احترام بگذارند اما آقای شیرازی اعلام کرد که ما یک شرکت تاسیس کردیم و چون آن شرکت دو سال دیگر قرارداد دارد ما هم انتخابات را دو سال بعد برگزار می کنیم. ما هم اعلام کردیم که این کار غیر قانونی است. به فدراسیون هم نامه زدیم. دیدیم اراده ای برای برگزاری انتخابات نیست. بعد از 5 ماه پیگیری فدراسیون گفت انتخابات برگزار شود اما در هنگام بررسی صلاحیت ها دیدیم که در چینش افراد مجمع و در نحوه تائید صلاحیت ها دخل و تصرف می شود و حتی 48 ساعت مانده به انتخابات بعضی اعضای مجمع تغییر کردند لذا از آنجایی که صیانت از حقوق کاندیداها وظیفه ماست گفتیم این انتخابات غیر قانونی است.

وی افزود: اتفاقا ما به فدراسیون اعلام کردیم و گفتیم باید برای هیئت سرپرست تعیین شود چون آقای شیرازی خودش کاندیدای ریاست است و امکان مهندسی وجود دارد. به سازمان های نظارتی هم اطلاع دادیم. سازمان بازرسی و وزارت ورزش هم همین نظر را داشتند. البته این دوستان اصرار دارند که مصوبه هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال است که رئیس می تواند تا زمان انتخابات بماند. ما هم گفتیم این مصوبه نه به سود فوتبال است و نه اساسنامه ای که شما به آن استناد می کنید تائید فیفا و هیئت دولت را دارد.

گل محمدی با بیان اینکه سازمان بازرسی کل کشور صراحتا اعلام کرده که حضور آقای شیرازی غیرقانونی است، می گوید: باور کنید اهالی فوتبال، پیشکسوتان، رسانه ها می گویند آقای گل محمدی چرا به داد فوتبال تهران نمی رسید. فوتبالی که پر از تخلف است. مسابقات آن با تعدادی تیم آغاز و در ادامه بر تعداد آن تیم ها افزوده می شود! یعنی تیم فروشی می شود! متاسفانه اوضاع فوتبال تهران آن قدر خراب است که در تیم ملی بزرگسالان بازیکنان تهرانی کمتر دیده می شوند، در حالیکه در گذشته اسکلت بندی تیم ملی را تهرانی ها تشکیل می دادند.وی در پاسخ به این سوال که این بلاتکلیفی چه زمانی پایان می یابد؟ گفت: بنده اعلام می کنم که اگر ایشان(شیرازی) کنار نرود موافق برگزاری انتخابات نیستیم. ایشان استعفا بدهد و مثل دیگر کاندیداها در انتخابات شرکت کند. در غیر اینصورت مقابل این جریان می ایستم و اجازه برگزاری انتخابات را نمی دهم؛ حتی اگر به قیمت حذف خودم تمام شود.

یعقوب فاطمی مقدم سرپرست تیم جوانان پرسپولیس: هیئت فوتبال تهران را قوم و خویشی اداره می کنند!

شرایط فوتبال تهران را دیگر همه می دانند چگونه است. آقایان فوتبال تهران و هیئت فوتبال آن را به انحصار خودشان درآورده اند. شیوع کرونا برای این افراد اتفاق بدی نبود چون هر چه انتخابات به تاخیر بیفتد و هیئت فوتبال بلاتکلیف باشد به نفع این آقایان است! البته اگر هم انتخابات برگزار شود افرادی که با این آقا کار کرده اند بار دیگر به او رای می دهند. در این سالها هیئت فوتبال را قوم و خویشی اداره کرده اند و خیال شان هم راحت است که کسی کاری به کارشان ندارد!برای من سوال است که چرا نهادهای نظارتی ورود نمی کنند؟ بیایند ببینند بعد از این همه سال فوتبال تهران از مدیریت این آقا چه سودی برده است؟ خیلی دوست دارم بدانم چه کسی یا کسانی از ایشان حمایت می کنند. اگر می خواهیم فوتبال را درست کنیم از همین فوتبال تهران شروع کنیم. آیا برای این کار اراده ای وجود دارد؟

انوری دبیر اسبق هیئت فوتبال تهران: از جعل امضا تا تاسیس شرکت!

روزی که این آقا(شیرازی) در راس هیئت فوتبال استان تهران قرار گرفت از بنده کمک خواست و بنده قبول کردم اما بعد که دیدم صلاحیت این کار را ندارد خودم را منفک کردم. چند سال قبل هم در یک برنامه تلویزیونی به اقدامات اینها اشاره کردم اما یک نفر پیگیری نکرد و اتفاقی هم رخ نداد. اینها حتی جعل امضا کردند که تخلفی بزرگ بود اما باز هم اتفاقی رخ نداد. این آقا(شیرازی) برای خودش حکم صادر می کرد. برای بنده سوال است که چرا وقتی این همه درباره اقدامات این فرد در سیما و در برنامه زنده حرف زدم یک نفر ورود نکرد؟ شما بروید ببینید ایشان چگونه به ریاست هیئت فوتبال تهران رسید. فساد در این فوتبال بیداد می کند و بازیکنی که پول ندارد نمی تواند خودش را نشان دهد.چه کسی باید با فساد در این فوتبال مقابله کند؟ سالی هزاران نفر را برای تست پزشکی می فرستند و از هر کدام 60 هزار تومان می گیرند، فقط یک نفر بپرسد این پول ها کجا می رود؟ اینها تازه قطره ای از یک دریا است. آنهایی که از این مدیریت حمایت می کنند فردا روزی باید خودشان هم به نهادهای قضایی پاسخگو باشند.به اسم هیئت فوتبال با آقای آل اسحاق شرکت خصوصی باز کرده اند. این تخلف نیست؟