آرشیو پنج‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۷۰۶
هنر و ادبیات
۸
خبرنامه

علی رهبری از تهدید ویروس «سونت های شکسپیر» ساخت

حال وخیم خسرو سینایی بر اثر ابتلا به کرونا

پروژه«سونت های شکسپیر» به پایان رسید

آهنگساز و رهبر ارکستر شناخته شده کشورمان از پایان کار آهنگسازی و تولید پروژه «سونت های شکسپیر» با همکاری گروهی از آهنگسازان ایرانی خبر داد. علی رهبری هنرمند بین المللی ایران که طی سال های گذشته در کشورهای مختلف اروپایی مشغول به فعالیت در عرصه موسیقی بوده است، در گفت وگو با مهر ضمن اشاره به تازه ترین فعالیت های خود در عرصه موسیقی بیان کرد: چندی پیش در رسانه ها گفت وگوهایی پیرامون نحوه فعالیتم در روزهای کرونایی داشتم که یکی از آنها مربوط به تلاش برای به پایان رساندن پروژه «سونت های شکسپیر» بود که طی سال های اخیر فرصتی برای انجام آن نداشتم. اما روزهای کرونایی موجب شد تا در این زمینه فعالیت هایی را انجام دهم. خوشبختانه این اتفاق افتاد و طی این مدت 154 غزل (Sonnets) ویلیام شکسپیر به طور کامل توسط بنده با همکاری گروهی از آهنگسازان ایرانی تولید شد و قرار است به زودی در بازار جهانی عرضه شود. این سونت ها در قالب هشت تا ده آلبوم، با حضور چندین خواننده ایرانی و جهانی منتشر می شوند. این در حالی است که در بخش نوازندگی پیانو یک سولیست مشهور از کشور اسلواکی به نام «لادیسلاو فان سوویتس» در کنار پروژه حضور دارد.

مبتکر و خالق پروژه «سونت های شکسپیر» با اشاره به جزییات این پروژه بین المللی گفت: همان طور که اشاره کردم، روزهای کرونایی برای من بهترین وقت بود تا در عین رعایت پروتکل های بهداشتی، بعد از 10 سال این وقت را پیدا کنم که با همراهی دوستان آهنگساز ایرانی ام، سونت های شکسپیر را به پایان برسانم. کلمه sonnet از ریشه ایتالیایی «sonnetto» به معنی «آواز کوچک» می آید که از زبان فرانسه به انگلیسی راه یافته است. اینها بیشتر مثل غزل های ما می مانند. البته در مقایسه بین غزل در ادبیات فارسی با غزل واره های سبک شکسپیر، غزل فارسی دارای قافیه است که همان قافیه مصراع اول و بیت مطلع است؛ ولی سونت های شکسپیری می توانند در کل دارای 7 قافیه مختلف باشند.

برنامه برد پیت 13 میلیون بار دیده شد

شب پیش 28 جولای با اعلام اسامی نامزدهای جوایز امی 2020 برای انتخاب بهترین برنامه های تلویزیونی امریکا، اسم برد پیت نیز در میان این نامزدها جای داشت. این بازیگر 25 آوریل در برنامه «اجرای زنده شنبه شب» در نقش دکتر فاوچی ظاهر شد و در قالب نقد به رفتارهای ترامپ در مواجهه با ویروس کرونا پرداخت. برد پیت 56 ساله برای بازی در نقش دکتر آنتونی فاوچی این نامزدی را کسب کرد. پیت با ایفای نقش این پزشک مشهور در روزهای اولیه شیوع کرونا در امریکا در مجموعه «اجرای زنده شنبه شب» این نامزدی را کسب کرد و در بخش بهترین بازیگر مهمان در سریال کمدی، در میان نامزدها جای گرفت.

ویدیوی برنامه بیش از 13 میلیون بار در یوتیوب مشاهده شد و خود دکتر فاوچی نیز از برد پیت برای این نقش آفرینی و پیامش تشکر کرد. وی در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: وقتی از من پرسیدند مایلم چه کسی نقش مرا بازی کند از برد پیت نام بردم. او از بازیگران محبوب من است. به نظرم کار او عالی بود و نشان داد که درجه یک است. وقتی او کلاه گیسش را برداشت و از من و تمامی جامعه پزشکی تشکر کرد، نشان داد نه تنها بازیگر فوق العاده ای است، بلکه انسان درجه یکی هم هست.

با این نامزدی سال 2020 به سالی موفقیت آمیز برای برد پیت بدل شده است، زیرا او با بازی در نقش کلیف بوث در فیلم کوئنتین تارانتینو در آغاز این سال موفق به کسب جایزه اسکار شد و علاوه بر آن جایزه منتخب منتقدان، گلدن گلوب و جایزه انجمن بازیگران را هم دریافت کرد.

حال وخیم خسرو سینایی بر اثر ابتلا به کرونا

خسرو سینایی به علت عفونت ریه و مبتلا شدن به کرونا در بیمارستان بستری است. به گزارش ایسنا، حبیب احمدزاده، نویسنده و فیلمساز گفت: خسرو سینایی به دلیل عفونت توامان ریه و نیز بیماری کرونا در بخش ویژه بیمارستان امیراعلم بستری شده است. او از همه خواست که برای بهبود این سینماگر ارزشمند با هر بیانی دعا کنند. سینایی حدود یک ماه قبل نیز برای یک عمل جراحی در بیمارستان بستری بود و بعد از مدتی مرخص شد. این کارگردان و مستندساز سینمای ایران فیلم های متعددی را ساخته که یکی از مشهورترین آنها «عروس آتش» است که جایزه بهترین فیلمنامه را در هجدهمین جشنواره فیلم فجر دریافت کرد. جزیره رنگین، کویر خون، مثل یک قصه، گفت وگو با سایه، مرثیه گمشده و هیولای درون از دیگر آثار این فیلمساز هستند.