آرشیو پنج‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۹۴۸
خبر
۸

سایه روشن

سند دماوند به نام منابع طبیعی صادر شد

دنیای اقتصاد : در پی انتشار اخباری مبنی بر وقف بخشی از کوه دماوند، روز گذشته مدیرکل دفتر حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست در گفت وگو با «ایرنا» اعلام کرد: صدور سند وقف دماوند متوقف و با پیگیری های صورت گرفته سند آن به نام منابع طبیعی صادر شد، بنابراین جزو اموال دولت باقی می ماند. خبر وقف بخش از کوه دماوند در هفته جاری واکنش های زیادی را از سوی سازمان های مرتبط از جمله سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و دوستداران محیط زیست برانگیخت و حتی این سازمان ها خواستار ورود قوه قضائیه به پرونده موردنظر شدند.

در همین راستا داور نامدار، مدیرکل دفتر حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست در گفت وگو با «ایرنا» گفت: چند روزی است که می شنویم قرار است دماوند وقف شود در حالی که اموال ملی قابل وقف نیست از این رو پیگیری های سازمان حفاظت محیط زیست آغاز شد و خوشبختانه مطلع شدیم که این روند متوقف شده و سند دماوند به نام دولت یا همان منابع طبیعی صادر شده است. وی افزود: در این روند حمایت قوه قضائیه و پیگیری آنها بسیار موثر بوده و سازمان ثبت اسناد نیز مساعدت زیادی کرده، همچنین سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری اسناد و مدارک ارائه دادند که به نتیجه خوبی هم رسید و اکنون دیگر مشکلی وجود ندارد. نامدار درباره اینکه آیا سند وقفی برای دماوند صادر شده بود، گفت: البته سند وقفی صادر نشده بود اما در سوابق ثبتی مساحتی را اعلام کرده بودند که موقوفه است در واقع اسنادی بود که مربوط به سال های بسیار دور بوده که همین مدارک مانعی برای ثبت اسناد برای صدور سند به نام دولت بود و ثبت اسناد هم مجبور بود مساله را تا رفع مشکل نگه دارد و سند صادر نکند که با تلاش تمام دستگاه ها مشکل برطرف شد و اعلام کردند که سند به نام دولت صادر شده است.

یال جنوب شرقی دماوند از وقف خارج شد 

در همین حال به گزارش میزان، معاون امور املاک و کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: با تلاش شبانه روزی یک تیم ویژه، سند مالکیت اراضی آخرین یال قله دماوند که همان یال جنوب شرقی است هم به نام دولت صادر شد. صادق سعادتیان افزود: با این اقدام، کل اراضی قله دماوند به نام دولت سنددار شد و حتی یک سانتی متر از اراضی این منطقه وقف نیست. معاون امور املاک و کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در آن قسمت مورد اختلاف پلاک های ثبتی 68 و 69 نیز موضوع در دست بررسی است و قطعا با حکم قضایی حفظ خواهد شد.

آغاز آخرین مرحله آزمایش واکسن کرونا

انتخاب نوشت : شرکت مدرنای آمریکا فاز سوم و آخرین مرحله آزمایش این واکسن روی انسان را آغاز کرد. به گزارش جماران به نقل از اسپوتنیک، 30 هزار داوطلب برای آزمایش واکسن کرونا ابراز تمایل کردند تا این واکسن تولید مشترک سازمان ملی بهداشت و شرکت مدرنای آمریکا روی آنها امتحان شود. این فاز سوم و آخرین مرحله آزمایش این واکسن روی انسان است. دولت آمریکا تقریبا نیم میلیارد دلار برای ساخت این واکسن اختصاص داده بود. این واکسن، یکی از اولین واکسن هایی است که به طور گسترده روی انسان آزمایش می شود. د اوطلبانی که در مرحله نخست دو دوز واکسن دریافت کرده بودند، دارای سطح بالایی از پادتن بودند که از حد متوسط در افراد بهبود یافته مبتلا به کووید-19 بالاتر نیز بوده است.

عدم استقبال مراجع قم از احمدی نژاد

خبرآنلاین نوشت : احمد کریمی اصفهانی، عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری در گفت وگو با خبرآنلاین گفت: احمدی نژاد چند روز پیش به قم رفته اما خدا را شکر بزرگان ما و مراجع ما ایشان را راه نداده اند و فقط یکی از مراجع ایشان را پذیرفته است.

توضیح سعید حدادیان درباره سخنانش در مورد محرم

دنیای اقتصاد : به دنبال انتشار خبری به نقل از سعید حدادیان مداح معروف درمورد برگزاری مراسم محرم، او روز گذشته گفت: سخنان بنده تقطیع شده است. زیربنا و اصل حرف من این اساس بود که جلسات عزاداری ماه محرم با رعایت پروتکل های بهداشتی باید برگزار شود که این امر نیز مورد نظر و وفاق همگان است. به گزارش خبرآنلاین، وی افزود: درخصوص برپایی دسته عزاداری نیز من گفتم اگر لازم باشد این گونه عزاداری کنیم که دسته در فضای باز تشکیل شود، با فاصله سه متری میان هر نفر از میدان آزادی تا انقلاب عزاداری می کنیم که این حرف نیز تقطیع شد. پیش از این خبری به نقل از او منتشر شده بود که گفته بود: «مراسم محرم امسال را باید باشکوه برگزار کنیم. حتی اگر قرار باشد کسی بمیرد کسانی هستند که بخواهند جانشان را برای این مراسم بدهند. اجازه جان ما که دست خودمان است! من امسال با هر شرایطی دسته عزاداری بزرگی از میدان آزادی تا میدان انقلاب به راه می اندازم!»

توزیع محدود رمدسیویر در بیمارستان ها

ایسنا نوشت : محمدرضا شانه ساز، رئیس سازمان غذا و دارو از توزیع محدود رمدسیویر در دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستان ها خبر داد. وی درباره بالا بودن قیمت این دارو برای برخی از مردم، اظهار کرد: این دارو قطعا فقط داروی بیمارستانی است و نباید در خارج از فضای بیمارستان تجویز و استفاده شود. آن هم در بخش هایی که بیماران کرونایی در آن بستری هستند و زیر نظر رشته های خاص تخصصی باید تجویز شود.

فوت امام جمعه یزد در اثر ابتلا به کرونا

تابناک نوشت : سیدجواد آیت اللهی، امام جمعه موقت یزد بر اثر ابتلا به بیماری کرونا، روز سه شنبه درگذشت. شریفی رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه با اعلام این خبر گفت: ایشان در روز 26 تیرماه به دلیل ابتلا به بیماری کرونا به بیمارستان شهید صدوقی منتقل و در روز 31 تیرماه در بخش مراقبت های ویژه بستری شده بود.

ابتلای دو خبرنگار صداوسیما به کرونا

در خبری دیگر به گزارش فرارو، تست کرونای زهرا رکوعی گوینده خبر 20:30 و حسینی بای خبرنگار صداوسیما مثبت اعلام شده است. پیش تر همسر و فرزند زهرا رکوعی نیز به کرونا مبتلا شده بودند.

تصادف زنجیره ای به دلیل ریختن ضایعات مرغ

ایسنا نوشت : سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از تصادف زنجیره ای 14 دستگاه خودرو در مسیر شمال به جنوب بزرگراه امام علی(ع) خبر داد. سیدجلال ملکی گفت: بررسی ها مشخص کرد که ریختن مقداری ضایعات مرغ احتمالا به دلیل حمل غیراصولی آن باعث شده که معبر لغزنده شود.