آرشیو پنج‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۹۴۸
تحلیل بورس
۱۱
نگاه

نگاهی بر روند کلی اوره

 محمد بامودت / مدیر سبد شرکت تحلیلگر امید

اوره به عنوان منبع نیتروژن پرمصرف ترین کود شیمیایی در دنیاست. از کل اوره تولیدی در سطح جهان 70 درصد به مصارف کشاورزی می رسد و مابقی تولید عمدتا برای مصارف کشاورزی، تولید پودر ملامین و به عنوان خوراک دام مصرف می شود.

تولیدکننده های اصلی اوره در ایران چهار شرکت پتروشیمی پردیس، شیراز ، کرمانشاه و خراسان هستند که در بورس پذیرفته شده اند.

همچنین پتروشیمی لردگان نیز به تازگی وارد مدار تولید شده که در بازار فرابورس قابل معامله است.در خارج از بازار سرمایه نیز پتروشیمی رازی تولیدکننده اصلی اوره است و طرح هایی مانند پتروشیمی هنگام نیز در دست اجراست. در حالی که ظرفیت 5 شرکت حاضر در بازار سرمایه 7 میلیون تن و ظرفیت پتروشیمی رازی 850 هزار تن است، میزان نیاز مصرف داخلی اوره 2/ 2 میلیون تن است که در بورس کالا یا تحت عنوان اوره حمایتی به فروش می رسد.

مازاد تولید در سطح کشور موقعیت مناسبی را برای تولیدکننده های اوره فراهم آورده تا با صادرات اوره درآمد ارزی قابل توجهی داشته باشند. عمده مقاصد صادراتی در سال های گذشته هند، افغانستان و ترکمنستان بوده که با توجه به مشکلات ناشی از تحریم، در حال حاضر شرکت های اوره ای به گسترش بازار خود به کشور های برزیل و استرالیا اقدام کرده اند.

سهم عمده بهای تمام شده در تولیدکننده های اوره مربوط به بهای خوراک گاز طبیعی است که بر مبنای فرمولی تعیین می شود که قیمت جهانی گاز در چهارهاب بین المللی در آن وزن 50 درصدی و نرخ گاز مصرف داخلی،صادراتی و وارداتی در آن وزن 50 درصدی دارند.

ساختار درآمد و هزینه های شرکت های اوره ای نشان دهنده نقش کلیدی نرخ ارز، نرخ جهانی اوره و گاز طبیعی در سودآوری این شرکت هاست.

در ماه های اخیر با شیوع ویروس کرونا در سطح جهان نرخ گاز جهانی با کاهش مواجه شده است، برای مثال نرخ گاز هنری هاب از 1.862 دلار به ازای هر میلیون بی تی یو (BTU) به 782/ 1دلار در هفته جاری رسیده و حتی کمترین نرخ در 24 ماه اخیر یعنی رقم 482/ 1 نیز در طی چند ماه گذشته رخ داده است. از طرف دیگر نرخ اوره گرانولار منطقه خاورمیانه در محدوده قیمت 220 دلار بر تن نوسان کرده و ارقام بالاتری را نیز تجربه کرده است.

حرکت مخالف نرخ های جهانی گاز طبیعی و اوره سبب بهبود حاشیه سود شرکت های اوره ای شده است. تغییرات قیمت های جهانی و پتانسیل صادرات بیشتر شرکت های اوره ای نسبت به سال های گذشته با توجه به افزایش ظرفیت تولید سبب شده است که این گروه طی ماه های اخیر از معدود گروه هایی باشد که به رغم حضور نداشتن در صندوق های ETF دولتی بازده مناسبی داشته باشد و مورد اقبال سرمایه گذاران قرار بگیرد.