آرشیو پنج‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۲۶
اخبار کشور
۱۱

نگاهی به دیروزنامه های زنجیره ای

هم ادعای دموکراسی دارند هم دیکتاتور معدوم را بزک می کنند!

سرویس سیاسی: روزنامه شرق دیروز در گزارشی کوتاه به موضوع یادداشت عباس سلیمی نمین اشاره کرده که در روزنامه سازندگی منتشر شده بود. یادداشت مذکور در نقد صادق زیباکلام و همچنین نقد روزنامه سازندگی به جهت گفت وگو با زیباکلام است.

در گزارش شرق آمده است: «عباس سلیمی نمین روز پنجشنبه در روزنامه سازندگی در یادداشتی موضوعاتی را علیه صادق زیباکلام مطرح کرده است. او معتقد است که روزنامه سازندگی نباید برای نقد نامه اخیر موسوی خوئینی ها به گفت وگو با صادق زیباکلام می پرداخت زیرا او تاریخ انقلاب را برای تطهیر دشمنان استقلال ایران تحریف می کند: «این فردی که شما برای له کردن نیروهای تندرو اصلاحات به خدمت گرفته اید، فرصت را مغتنم شمرده و با جعل تاریخ انقلاب به تطهیر دشمنان استقلال مردم ایران پرداخته است و به گونه ای وانمود می کند که گویا آمریکا در ایران کارنامه سیاهی نداشته و بعد از خیزش ملت علیه سلطه این کشور که به زعم ایشان بی دلیل بوده است، کاملا در چارچوب منافع ایران حرکت کرده...»

در ادامه این گزارش می خوانیم: «صادق زیباکلام در واکنش به یادداشت اخیر عباس سلیمی نمین پاسخ کوتاهی برای «شرق» ارسال کرد که آن را در ادامه می خوانید: «...مشکل جناب سلیمی نمین با من بر سر همکاری با بخش مارکسیست شده سازمان مجاهدین نیست؛ نیمی از نفرت ایشان و سایر مورخین به واسطه نگاه و روایت من از رضا شاه است[!]»

لازم به ذکر است که زیباکلام هم اکنون بیشتر به واسطه دو ویژگی عمده اش شناخته می شود: شیفتگی اش برای آمریکا و تکاپویش برای تطهیر رضامیرپنج.

او اما این تضاد را هیچ گاه نتوانسته حل کند که چگونه از سویی برای دموکراسی سینه چاک می کند و از طرفی دیگر به تطهیر دیکتاتورترین پادشاهان قرون اخیر می پردازد! لازم به یادآوری است که رضاشاه که با خوش خدمتی به انگلیسی ها (مانند سرکوب نهضت ضداستعماری جنگل) و با کودتا به شاهی رسید، بسیاری از اهل قلم و روشنفکران زمانش را کشت. کسانی نظیر میرزاده عشقی، فرخی یزدی و حتی شخصیتی کم نظیر مانند آیت الله مدرس توسط عمال او به شهادت رسید. در این میان تقریبا جمیع اهل فرهنگ و قلم، حکومت به غایت دیکتاتورانه او را سرزنش کرده و به نقد آن پرداختند: کسانی نظیر نیما یوشیج، عشقی، فرخی و...

ملت شریف ایران یادشان نرفته!

روزنامه اعتماد روز گذشته در گزارش اقتصادی خود به موضوع افسار گسیختگی بازار ارز پرداخت و در مطلبی با عنوان «اپیدمی افزایش نرخ ارز پر استرس تر از کووید 19» نوشت: «در هفته های گذشته در حالی که طغیان مجدد بیماری کرونا همه چیز کشور را تحت تاثیر قرار داده بود، اتفاقی دیگر موجب کوچک شدن سفره های مردم شده و این جریان در کنار کرونا به شدت به بافت آسیب پذیر جامعه ضربه زد، اپیدمی افزایش نرخ ارز شاید پر استرس تر و محسوس تر از کووید 19 بر سخت تر کردن معیشت مردم افزوده است.»

این روزنامه همچنین به نقل از یک کارشناس اقتصادی نوشت: «به هیچ عنوان پارامتر وضعیت سیاست خارجی و دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران و به خصوص مسئله تنش ایالات متحده آمریکا با کشور در به وجود آمدن شرایط کنونی بازار ارز عنصر اول نیست،.. بلکه دلیل شرایط موجود را در داخل کشور باید جست وجو کرد... در کشور های صنعتی امکان خروج سرمایه از کشور نمی تواند از حجم مشخصی ‏فراتر رود و تحت نظارت شدید دستگاه دولتی و سیاستگذاری انجام می شود و دولت باید توان آن را داشته باشد که در مقابل ‏ارز های خارج شده از کشور، مسیر بازگشت ارز های جدید حاصل از صادرات را تسهیل کند که البته دولت به شدت در مدیریت این اتفاق دچار مشکل شده است.‏ سیاست های ناکارآمد دولت و دست های پشت پرده موجب شده ایران بهشت تولیدکنندگان خارجی باشد به طوری که این تولیدکنندگان ‏خارجی با دامپینگ توانسته اند کالا های تولید داخل را با نرخی پایین تر از نرخ تمام شده آن از کشور خارج کنند و به فروش برسانند.»

گفتنی است، وضعیت این روزهای اقتصادی ایران حاکی از ناکارآمدی دولت است و همگان از حامیان تا منتقدان بر این موضوع اتفاق نظر دارند؛ دولت تدبیر و امید به نظر برنامه ای برای این وضعیت ندارد و هر روز شاهد جابه جایی قیمت ها هستیم و التهابات بازار ارز در کنار افزایش قیمت کالاهای خوراکی و مورد نیاز مردم باعث شده تا شاهد کاهش قدرت خرید آنها باشیم. مردم یادشان نرفته که معاون اول رئیس جمهور در زمان انتخابات و در مناظره ها با لحنی تند می گفت: «ای ملت عزیز ما مشکلات اقتصادی زیادی را حل کرده ایم و ثبات را به اقتصاد کشور بازگردانده ایم. مگر یادتان نمی آید که نرخ ارز لحظه ای تغییر می کرد و در چند لحظه قیمت کالاها دچار تغییر می شد. مگر فردی می توانست برای تولید و سرمایه گذاری حتی فکر کند؟ ما موانع سرمایه گذاری را از بین برده ایم و فضایی را به وجود آورده ایم که با بین الملل می شود کار کرد. ماشین اقتصاد کشور را ما راه انداخته ایم و سرعتش را زیاد خواهیم کرد.»

به جای فرافکنی کمی برای مردم کار کنید

روزنامه آرمان دیروز در مطلبی نوشت: «انتخابات 98 و پیروزی جریان راست و فتح بی دردسر پارلمان، آنان را به این خیال فرو برده که می توانند با این روال خود را فاتح پاستور بدانند، اما خود نیز به این موضوع آگاه هستند که اگر پهن کردن فرش قرمز از سوی برخی نهادهای تاثیرگذار و نظارتی موجود نبود همین جریان با یک ناکامی دیگر روبه رو می شد. آنها زمانی کلید بهارستان را بر دست گرفتند که جریان رقیب و حتی برخی از همفکران آنها که در مجلس دهم حضور داشتند به هر نوعی که بود دست شان از صندوق رای کوتاه شد. اما حال شاهد هستیم که برای1400 از هم اکنون به دنبال معرفی کاندیداهای خود به شکل جعبه ای هستند، تا یک نفر از این لیست انتخاب شود، که خبرهای غیر رسمی از شاهین اقبالی سخن به میان آورده که قرار است بر دوش آن یک نفر بنشیند و او را راهی پاستور کند.»

طیف مدعی اصلاحات با تعدد کاندیدا در انتخابات یازدهمین دوره مجلس مواجه بود. همین امر موجب شد که این طیف در حوزه انتخابیه تهران چندین لیست مجزا منتشر کرده و فعالین این طیف نتوانستند برای اعلام لیست واحد به توافق برسند.

مدعیان اصلاحات در انتخابات مجلس شکست سنگینی متحمل شدند. این طیف به کارنامه خود در مجلس دهم و دولت روحانی باخت. اما با این حال، با فرافکنی اینگونه وانمود می کنند که از حضور در رقابت های انتخاباتی مجلس محروم شده اند!

طیف مدعی اصلاحات اکنون اکثریت مطلق دولت و شهرداری و شورای شهر پایتخت را در اختیار دارد. این طیف به جای این قبیل فرافکنی ها بهتر است وقت و انرژی خود را صرف رسیدگی به مطالبات مردم کند.