آرشیو پنج‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۹۴۸
بازرگانی
۵

خبر

ترخیص کالاها بدون اصلاح ثبت سفارش

دنیای اقتصاد : گمرک از وزارت صمت درخواست کرد تا با ترخیص کالاها بدون اصلاح ثبت سفارش برای جلوگیری از رسوب کالا موافقت کند.

به گزارش گمرک ایران، در راستای جلوگیری از ایستایی و رسوب کالاها معاون فنی و امورگمرکی گمرک ایران با ارسال نامه ای به مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، از وی خواست موافقت کند در صورت تغییر ردیف تعرفه کالاها در گمرک، به شرط ثابت ماندن شرح تجاری کالا، نیاز به اصلاح مجوز ثبت سفارش نباشد.

در نامه مهرداد جمال ارونقی آمده است: یکی از بندهای پیشنهادی گمرک ایران در خصوص ارائه راهکار عملیاتی جهت کاهش رسوب کالاها در بنادر و گمرکات کشور که از سوی وزیر امور اقتصادی و دارایی به استحضار ریاست جمهوری رسید و از سوی رئیس دفتر و سرپرست نهاد ریاست جمهوری برای اقدام ابلاغ شد «ترخیص اقلام اظهارشده به گمرک بدون نیاز به اصلاح ثبت سفارش، طبق ردیف تعرفه استنباطی به گمرک، مشروط به ثابت بودن شرح تجاری کالا» بوده است که برای اجرا به کلیه گمرکات اجرایی کشور ابلاغ شد.

نظر به اینکه وفق تصمیمات متخذه توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، کالاهای گروه دوم به زیرگروه های 21 لغایت 27 تقسیم شده، در حال حاضر پیشنهاد فوق مبنی بر عدم نیاز به اصلاح ثبت سفارش تا زمانی قابل پذیرش است که مشمول تغییر گروه کالایی نشود؛ حتی اگر شرح تجاری کالا تغییری نکند.

لذا به منظور تسریع در انجام تشریفات ترخیص کالا و به منظور تامین به موقع مواد اولیه واحدهای تولیدی در سال مزین به «جهش تولید» و تامین کالاهای اساسی و ضروری، پیشنهاد می شود در صورتی که با تغییر ردیف تعرفه استنباطی گمرک، شرح تجاری کالا ثابت بوده باشد و:

1- تغییر گروه کالایی، درون خود گروه های 21 یا 22 (که هر دو گروه شامل تامین ارز نیمایی هستند) صورت گیرد؛

2- تغییر گروه کالایی، درون خود گروه های 23 تا 26 (که هر چهار گروه کالایی شامل تامین ارز از محل صادرات هستند) صورت گیرد (مثلا گروه کالای اظهاری 23 و گروه کالای استنباطی گمرک نیز همان 23 باشد)؛

3- تغییر گروه کالایی صرفا در جهت کاهشی باشد مثلا از 25 به 24 یا از 23 به 22 و...؛ ادامه انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا بدون نیاز به اصلاح ثبت سفارش و فرآیندهای بعدی آن امکان پذیر باشد.

معاون فنی گمرک ایران در پایان مکاتبه خود، خاطرنشان کرده است: قطعا و یقینا پذیرش پیشنهادهای فوق، از ایستایی های غیرمعمول برای اصلاح یا ویرایش ثبت سفارش کاسته و اثر چشمگیری در کاهش زمان ترخیص کالا خواهد گذاشت.

معافیت مالیاتی برای اصناف

دنیای اقتصاد : رئیس اتاق اصناف ایران اعلام کرد: به زودی دستورالعمل نحوه استفاده از تبصره ماده 100 قانون مالیات های مستقیم ابلاغ می شود.

رئیس اتاق اصناف ایران در تشریح آخرین توافق اتاق اصناف و سازمان امور مالیاتی گفت: دستورالعمل نحوه استفاده از تبصره ماده 100 قانون مالیات های مستقیم به زودی ابلاغ خواهد شد.

به گزارش  اتاق اصناف ایران، سعید ممبینی درباره آخرین وضعیت تعاملات بین این اتاق و سازمان امور مالیاتی گفت: در ارتباط با نحوه رسیدگی به تعیین مالیات سال 1398 مودیان صنفی از مدتی پیش مذاکرات متعددی با مسوولان سازمان امور مالیاتی کشور داشتیم. در همین راستا طی چندین جلسه در هیات رئیسه به نحوه رویارویی با این موضوع پرداختیم و در نهایت چند موضوع و محور اصلی در مذاکرات مورد توجه ما قرار داشت.

ممبینی افزود: با توجه به تاکید و پیگیری که سازمان امور مالیاتی برای اجرای ماده 97 قانون مالیات های مستقیم (ق.م.م) در سال 98 در دستور کار قرار داده بود پیش بینی می کردیم ممکن است بعضی از مشاغل فاقد اسناد مالی باشند. در نتیجه در اجرای ماده 97 دچار مشکلاتی شوند. لذا با توجه به اینکه همچنان استفاده از ظرفیت تبصره ماده 100 ق.م.م وجود داشت، این موضوع را مورد پیگیری قرار دادیم و در چندین جلسه در تعیین ضرایب مربوط به مالیات از روش تعیین به وسیله تبصره ماده 100 پیگیری هایی صورت گرفت.

وی بیان کرد: البته همه می دانند که در سال 98 ضمن اینکه دچار رکود اقتصادی بودیم، در عین حال در یک ماه پایانی سال به دلیل شیوع بیماری کرونا کسب و کارها آسیب زیادی دیدند، لذا این موضوع مدنظر قرار گرفت و بر آن تاکید شد. نهایتا دو نکته مهم اتفاق افتاد؛ با افزایش آستانه مبلغی که می شود در مورد تبصره ماده 100 ق.م.م استفاده کرد، موفق شدیم معافیت ها را از 10 برابر معافیت به 60 برابر افزایش دهیم. به این ترتیب افراد بیشتری علاوه بر گروه سوم و احتمالا تعدادی از مودیان گروه دوم هم که تا 60 برابر معافیت میزان درآمدشان تعیین می شود، می توانند با استفاده از ظرفیت های قانونی تبصره ماده 100 ق.م.م نسبت به تعیین مالیات آنها اقدام کنند.

ممبینی گفت:  تقریبا این موضوع نهایی شده  و به احتمال قریب به یقین طی چند روز آینده دستورالعمل نحوه استفاده از تبصره ماده 100 ق.م.م ابلاغ خواهد شد. انتظار و استدعا از دوستان عضو اجلاس اتاق و همین طور روسای اتاق های اصناف و اتحادیه ها این است که به مودیان صنفی اعلام کنند تا زمان ابلاغ دستورالعمل تحمل کنند. آنهایی که می توانند از روش تبصره ماده 100 ق.م.م یا از طریق ماده 97 اقدام به تسلیم اظهارنامه و تعیین مالیاتشان کنند. امیدواریم اقدامات صورت گرفته کمک کند تا بخشی از مضیقه ها و مشکلات اقتصادی که برای اصناف پیش آمده رفع و هرچه زودتر شاهد رونق در کسب و کار باشیم.

ابراهیم درستی،  عضو هیات رئیسه اتاق های اصناف ایران و تهران نیز با یادآوری آسیب 60 درصدی کرونا به کلیه صنوف کشور عنوان کرد: اعتقاد ما این است که می توان از تبصره ماده 100 استفاده کرد، زیرا این تبصره توافقی است که بین مودی مالیاتی و اصناف شکل گرفته و دیگر مودی برای صنف، مالیات علی الراس تعیین نمی کند و این توافق و تسهیلاتی که در بحث مالیات قرار است انجام شود، طی چند روز آینده نهایی خواهد شد.

به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، او با اشاره به ارائه تسهیلات در قالب وام به صنوف مختلف گفت: تاکنون حدود 20 درصد از کل اصناف برای دریافت تسهیلات ثبت نام کردند که حدود 12 درصد از این اصناف تسهیلات در قالب وام های 12 تا 16 میلیون تومانی دریافت کرده اند.

83 درصد مطالبات کشاورزان تسویه شد

دنیای اقتصاد : مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از خرید بیش از 6 میلیون و 800 هزار تن گندم تا هفتم مردادماه خبر داد و گفت: تاکنون 83 درصد از پول گندم های تحویلی به مراکز خرید تسویه شده است. به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، یزدان سیف اظهار کرد: در مقایسه با هفتم مردادماه سال گذشته، خرید تضمینی رشد 8 درصدی در کشور دارد و در حال حاضر مراکز خرید در 31 استان آماده تحویل گندم کشاورزان هستند. سیف اضافه کرد: گندمکارانی که تا 23 تیرماه گندم خود را به مراکز خرید تحویل داده و اطلاعاتشان در سامانه ثبت شده به طور کامل پول خود را دریافت کرده اند. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: تاکنون 13 هزار و 400 میلیارد تومان به گندم کاران پرداخت شده است. وی افزود: ارزش کل خرید تضمینی گندم به بیش از 16 هزار میلیارد تومان رسیده است. مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اعلام کرد: تاکنون 275 هزار تن دانه روغنی کلزا به ارزش حدود 1,157 میلیارد تومان خریداری شده است.

کاهش 31 درصدی واردات نهاده های دامی در چهار ماه اول سال

دنیای اقتصاد : دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران گفت: با وجود پیگیری مستمر دستگاه های ذی ربط، میزان واردات نهاده های دامی بنا بر آمارهای اعلام شده در چهار ماه اول امسال با کاهش 31 درصدی مواجه شده است.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران (آوندا)، عباس حاجی زاده با اعلام این مطلب اظهار کرد: کندی و کاهش روند تامین ارز مورد نیاز واردات نهاده های دامی  به زودی باعث تشدید کمبود نهاده های دامی در کشور خواهد شد. وی افزود: متاسفانه هشدارهای دست اندرکاران زنجیره تولید مواد پروتئینی کشور و حتی تاکیدات ریاست محترم جمهور طی ماه های گذشته تاثیر زیادی در تامین ارز نهاده های دامی  نداشته است به نحوی که آمار واردات نهاده های دامی از ابتدای سال 1399 حدود 31 درصد کاهش داشته است و در صورت تداوم این وضعیت در ماه های آینده با کمبودهای بیشتری مواجه خواهیم بود.

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران ادامه داد: مجموعه دست اندرکاران به ویژه بانک مرکزی  باید تدبیر ویژه ای برای جبران و تامین فوری منابع مورد نیاز برای تامین ارز  واردات نهاده های دام و طیور را مطابق برنامه سالانه اتخاذ کنند. البته برای تامین ارز واردات کالاهای اساسی از جمله نهاده های دامی تلاش های مستمری از سوی دستگاه های مختلف از جمله بانک مرکزی صورت گرفته است و  با توجه به محدودیت های حاکم بر مسیرهای تامین و انتقال ارز باید قدردان این زحمات بود.  وی گفت:  تقریبا  تامین ارز برای کالاهای اساسی وارداتی متعلق به بخش خصوصی در بنادر کشور طی چهار ماه گذشته از روند  حداقلی برخوردار بوده  و بدون تردید تداوم وضع موجود آثار و تبعات نامطلوبی  در تامین سبد غذایی کشور با قیمت های متعادل بر جا خواهد گذاشت.