آرشیو پنج‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۷۰۶
جامعه
۱۳
کارگری

کارگر پیمانکاری ماهشهر بر اثر گرمازدگی فوت کرد

گروه اجتماعی: ابراهیم عرب زاده، کارگر پیمانکاری در بندر ماهشهر در اثر گرمازدگی جان خود را از دست داد.

ایلنا دیروز گزارش داد که متوفی از کارگران شرکت های پیمانکاری شرکت «تهران جنوب»(تاسیسات مخازن و ذخیره سازی بندر ماهشهر) بود که بر اثر گرمای شدید، جان خود را از دست داد. به دنبال فوت این کارگر، فرماندار بندر ماهشهر هم ضمن تایید علت فوت این کارگر 35 ساله با انتقاد از اهمال کاری مسوولان این شرکت نسبت به عدم تامین امکانات کمک های اولیه در محل کار کارگران گفت:«پیش از این نیز از شرکت تهران جنوب به علت عدم تامین امکانات درمانی و کمک های اولیه از سوی مسوولان شبکه بهداشت و درمان شهرستان شکایت شده بود و با این وجود مسوولان شرکت نسبت به این موضوع بی توجه بودند.»

محسن بیرانوند افزود:«کارگران این شرکت در ایامی که استان بیشترین دمای هوا را پشت سر می گذارد و کمیته بحران استان نیز بر ضرورت کاهش ساعت کاری تاکید کرده بودند اما 12 ساعت در روز را در محل کار با تحمل گرمای طاقت فرسا حضور پیدا کرده اند که بدون شک با اهمال کاران نسبت به این مساله برخورد خواهد شد.»

خبرگزاری فارس هم در گزارشی یادآور شد که کارگران این شرکت که در جاده بندر مجیدیه شهرستان ماهشهر واقع شده، همه روزه و با وجود گرمای بی سابقه هوا از ساعت 6 و نیم صبح تا 6 و نیم عصر، زیر آفتاب سوزان کار می کنند و فقط روزهای جمعه، ساعت کاری آنها تا ساعت 12 ظهر است.

خبر فوت این کارگر در حالی منتشر شد که در فاصله سال های 1395 تا 1397 هم 4 کارگر در استان های خوزستان و بوشهر بر اثر گرمازدگی فوت کرده بودند. 30 تیر ماه سال جاری هم، شایار وطن خواه، رییس بیمارستان نبی اکرم(ص) شهرستان عسلویه از فوت یکی از کارگران پتروشیمی خبر داده بود و در توضیح علت فوت گفته بود:«بیمار مذکور ظاهرا به دلیل گرما و مشکلات زمینه ای به بیمارستان ما منتقل شده و پزشک هم همراهشان بود. البته بیمار در زمان انتقال به بیمارستان علایم حیاتی نداشته است.»

به دنبال انتشار خبر فوت کارگر پیمانکاری بندر ماهشهر، ابوالفضل اشرف منصوری؛ رییس کانون انجمن های صنفی مسوولان ایمنی و بهداشت کار کشور هم در گفت وگو با ایلنا تاکید داشت که تا زمانی که استانداردهای کار در محیط های گرمسیر و سردسیر به مصوبات شورای عالی حفاظت فنی ضمیمه نشود، نمی توان از مرگ کارگران بر اثر گرمازدگی جلوگیری کرد. این مسوول صنفی گفته بود:«طبق تمام دستورهای اجرایی ایمنی و بهداشت کار باید کار در دمای بالای 40 درجه متوقف شود؛ حتی اگر کارفرما یا پیمانکار به دلیلی مجبور باشد که در دمای بالای 40 درجه کارگران را به کار گیرد باید به نحوی شیفت بندی کند که کارگران کمترین زمان را با هوای دمای بالای 40 درجه و هر درصد از رطوبت در تماس باشند. اما در ایران نه تنها تدابیری برای کار در محیط های گرمسیر و سردسیر نداریم بلکه زیرساخت های حفاظت از کارگران در مقابل گرما هم وجود ندارد. حتی کارفرما برای پیمانکار خود اجبار نمی کند که در گرمای بالای 40 درجه، فعالیت کارگاه را متوقف کند یا کار دیگری را انجام دهد. پیمانکار هم که صرفا می خواهد، کار را بدون تاخیر و طبق زمان بندی انجام دهد تا به موقع صورت وضعیت خود را دریافت کند با گرمازدگی کارگر کاری ندارد. برای پیمانکار صرفه اقتصادی پروژه مهم است و نمی خواهد با هدف کاهش تماس کارگران با گرما ساعت کار کارگران را با کار به شکل شیفتی کم کند و حقوق و مزایای کامل را به آنها بپردازد.»

منصوری افزوده بود:«به چشم خودم دیدم که کارگری حین جوشکاری در دمای 43 درجه بیهوش شد. این کارگر علاوه بر حرارت خورشید، حرارت جوشکاری و حرارت تجهیزات را هم تحمل می کرد که بازتاب گرمای آنها مستقیم به سطح بدن وارد می شد. اگر این کارگر حین جوشکاری در ارتفاع بیهوش می شد حتما بر اثر سقوط از ارتفاع جان خود را از دست می داد. بنابراین علاوه بر اینکه باید الزمات کار ایمن در گرما و سرما را به مصوبات شورای عالی حفاظت فنی الحاق کنیم باید آموزش به کارفرما، پیمانکار و کارگر هم به طور جدی توسط وزارت تعاون پیگیری شود تا فرهنگ کار در دمای بالای 40 درجه به درستی شکل بگیرد. بسیار ضروری است که استانداردهای کار در گرما و رطوبت بالا به تمام کارفرمایان و پیمانکاران ابلاغ شود و آنها هم ملزم به رعایت این استانداردها باشند. در کارگاه های دولتی که تعداد زیادی پیمانکار دارد، حدی از استانداردها برای کار در گرما وجود دارد اما در کارگاه های ساختمانی هیچ استانداردی وجود ندارد و هشدارها به گوش کارفرمایان نمی رود. شهرداری ها هم به چنین مواردی ورود نمی کنند و فقط بازرسان ادارات کار و بهداشت محیط کار به صورت ادواری، بازرسی های محدود از کارگاه های ساختمانی دارند ولی حتی این بازرسان هم باید الزامات را گوشزد کنند و کارفرمایان و پیمانکاران متخلف و افرادی که کارگران را به کار در گرمای بالای 40 درجه اجبار می کنند مورد پیگرد قرار دهند.»

در فضای وب، گرمازدگی Hyperthermia به عنوان عدم توانایی بدن در دفع گرما و افزایش دمای درون بدن به حدود 40 درجه سانتی گراد به علت فعالیت شدید یا گرمای هوا تعریف شده که از بر هم خوردن تعادل در مکانیسم های تنظیم دمایی بدن و تولید گرما در بدن به علت افزایش شدید حرارت محیط و ناتوانی در دفع حرارت ایجاد شده، ناشی می شود.