آرشیو پنج‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۹۴۸
نفت ، پتروشیمی و کالاهای پایه
۱۶

بازار کامودیتی ها

دلار و موجودی ها، نفت را تقویت کردند

در حالی که نفت خام آمریکا سه شنبه با افت 4/ 1 درصدی روبه رو شده بود، در معاملات دیروز یک درصد رشد کرد، چراکه گزارش ها حاکی از کاهش موجودی انبارها در آمریکا است و دلار هنوز هم در مسیر نزولی است. به گزارش بلومبرگ، موسسه نفت آمریکا تخمین زده موجودی انبار کوشینگ در این کشور طی هفته گذشته 83/ 6 میلیون بشکه کاسته شده است، هرچند این آمار باید از سوی اداره اطلاعات انرژی به صورت رسمی تایید شود. علاوه بر این، شاخص دلار بلومبرگ 3/ 0 درصد افت کرد تا به سوی پایین ترین نرخ از سپتامبر 2018 حرکت کند. سرمایه گذاران همچنین در انتظار نتیجه جلسه فدرال رزرو آمریکا در روز چهارشنبه بودند که تا لحظه تنظیم این گزارش هنوز خبری در این باره منتشر نشده است اما انتظار می رود بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را همچنان نزدیک به صفر نگه دارد. قیمت قراردادهای آتی برای تحویل سه ماه بعد 70 سنت بالاتر از قراردادهای با سررسید نزدیک هستند که نشان دهنده نگرانی ها از مازاد عرضه در بازار نفت است. این رقم پایان ژوئن 31 سنت بود.

افزایش بهای حامل های انرژی با نفت

با وجود خبرها مبنی بر رشد موجودی بنزین در هفته گذشته و نگرانی از کند شدن روند بهبود تقاضای بنزین، این کالای استراتژیک همزمان با رشد شاخص های نفتی در معاملات دیروز، افزایش پیدا کرد. موسسه نفت آمریکا گزارش کرده در هفته گذشته موجودی بنزین رشد کرده که خبری منفی برای آن است. تا چند هفته گذشته به نظر می رسید تقاضا برای بنزین با قدرت در حال بهبود است اما اخیرا بدبینی نسبت به این موضوع بیشتر شده چراکه مصرف این حامل انرژی در آمریکا، به عنوان بزرگ ترین بازار بنزین دنیا، در فصلی که هر ساله بسیاری از رانندگان را به جاده ها می کشاند و مسافرت افزایش پیدا می کند، تغییر چندانی نکرده است. در آسیا نیز که با رفع نسبی شیوع کرونا در حال تجربه بهبود تقاضای سوخت بود، روند کند شده است. با وجود این، وضع در اروپا اندکی بهتر گزارش می شود اما حتی در این قاره هم واحدهای تولید بنزین در پالایشگاه ها در حال بازگشت هستند. همزمان با بنزین و نفت، چهارشنبه گازوئیل و نفت گرمایشی نیز با افزایش قیمت روبه رو شدند اما گاز طبیعی و نفت سفید روندی معکوس داشتند.

نوسان مس در بازار

فلز سرخ دیروز ابتدا اندکی افزایش یافت تا به رکورد دو ساله ای که 13 جولای زده شد، نزدیک تر شود، اما پس از آن روند معکوس شد و در مسیر کاهشی قرار گرفت. اواسط ماه جاری مس به رکورد 6 هزار و 633 دلار در هر تن رسیده بود. سه شنبه نیز این فلز به دلیل کاهش موجودی در انبار بورس فلزات لندن و اطلاعات مثبت صنعتی به همراه خبرها از بسته اقتصادی دولتی، به 6 هزار و 473 دلار ارتقا یافت. تحلیلگران می گویند انتظار می رود با بهبود وضعیت همه گیری کرونا و همچنین تقاضا برای مس، بهای آن نیز به رشد خود ادامه دهد.

کاهش تنش با آمریکا سنگ آهن چین را تقویت کرد

پس از آنکه حس بازار در معاملات روز سه شنبه به دلیل کاهش تنش های تجاری و سیاسی بین دو اقتصاد برتر جهان، آمریکا و چین، بهبود یافت، قیمت سنگ آهن نیز با رشد روبه رو شد. سنگ آهن در بورس آتی دالیان چین پس از دو روز پیاپی کاهشی، اندکی بهبود یافت. در معاملات سه شنبه، فعال ترین قرارداد سنگ آهن برای تحویل در ماه سپتامبر 68/ 0 درصد افزایش یافت. همچنین، بهای این کامودیتی فولادساز در بورس سنگاپور نیز 71/ 0 دلار معادل 63/ 0 درصد بهبود پیدا کرد. همزمان، منابعی به متال بولتن گفتند نبود تنش های جدید بین آمریکا و چین به حس بازار فیزیکی در بنادر چین کمک کرده است. یک معامله گر در جنوب چین در این مورد گفت: «اقدام (تخاصمی) جدیدی از سوی آمریکا یا چین اعلام نشده؛ بنابراین چشم انداز بازار بهتر شده و معاملات بیشتری در بنادر چین نسبت به روزهای قبل انجام شده که قیمت ها را اندکی بالا برد.»