آرشیو پنج‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۷۴۰۷
سیاسی
۳

رئیس دفتر رئیس جمهوری : کنکور به جای 2 روز در 4 روز برگزار می شود

رئیس دفتر رئیس جمهوری در حاشیه جلسه هیات دولت   در پاسخ به سوالی درباره اقدامات کمکی و تسهیلات ودیعه مسکن از سوی دولت گفت: با توجه به افزایش اجاره بها از اوایل امسال، دولت دو اقدام را در دستور کار قرار داد. اقدام اول تعیین سقف برای افزایش اجاره بها بود که از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا به وزارت راه و شهرسازی محول شد و در نهایت بر اساس پیشنهاد وزارت راه، افزایش پله ای اجاره بها به میزان 25 درصد در تهران، 20 درصد در کلانشهرها و 15 درصد در شهرهای دیگر در ستاد به تصویب رسید. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، محمود واعظی با بیان اینکه تصویب این رویه و ابلاغ آن به همه دستگاه ها از جمله قوه قضائیه، آرامشی نسبی در بازار اجاره مسکن ایجاد کرد، افزود: با توجه به تبعات اقتصادی کرونا که فشار مضاعفی را در زمینه اجاره مسکن ایجاد کرده بود، دولت در اقدامی تکمیلی 20 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره برای اعطای وام ودیعه مسکن، در اختیار بانک ها قرار داد که از سوی بانک مرکزی نیز بررسی و تصویب شده و روند اجرایی ثبت نام برای دریافت این تسهیلات نیز آغاز شده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره نگرانی های موجود در فضای جامعه برای برگزاری کنکور اظهار داشت: در این باره در ستاد ملی مقابله با کرونا و کمیته اجتماعی-امنیتی بحث های مفصلی شده است. بالاخره بیش از یک میلیون جوان از یک سال پیش برای شرکت در این آزمون زحمت کشیده اند. از سوی دیگر با وجود اینکه چند بار برگزاری آزمون کنکور به تعویق افتاده است، تمام پیش بینی ها از سوی سازمان جهانی بهداشت و مراجع بین المللی معتبر دیگر، حکایت از آن دارد که وضعیت همه گیری کرونا در پاییز با توجه به شیوع آنفلوانزا بدتر از امروز خواهد بود. وی با بیان اینکه برخی موافق برگزاری و برخی مخالف برگزاری کنکور هستند، گفت: برگزاری آزمون کنکور چند بار به تاخیر افتاده اما این بار وزارت بهداشت تمهیدات فوق العاده ای اتخاذ کرده است.

دستورالعمل های سختگیرانه ای برای برگزاری کنکور تدوین شده که به شکل کامل هم اجرا شده است. کنکور امسال به جای دو روز در طول 4 روز برگزار می شود. تمام مراکز برگزاری آزمون به طور کامل ضدعفونی شده و فاصله استقرار شرکت کنندگان از 1 متر و 20 سانتی متر مصوب نیز بیشتر در نظر گرفته شده است. رئیس دفتر رئیس جمهوری تاکید کرد: جوانانی که می خواهند در کنکور شرکت کنند، آینده سازان کشور هستند و مسئولانی که برای برگزاری کنکور تصمیم گیری کرده و آن را برگزار می کنند برای سلامت این آینده سازان کشور همان قدر نگران و دغدغه مند هستند که برای سلامت فرزندان خودشان دغدغه دارند.