آرشیو پنج‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۷۴۰۷
سیاسی
۳

چهارمین جلسه دادگاه مدیران سابق بانک مرکزی برگزار شد

200 هزار دلار رشوه برای تغییر نرخ ارز

چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده برخی از مدیران سابق بانک مرکزی دیروز به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، در ابتدای این جلسه متهم صالحی با حضور در جایگاه درباره رشوه 200 هزار دلاری که دریافت کرد، گفت: این مبلغ 110 هزار دلار و در زمانی صورت گرفت که ارز مسافرتی 10 هزار دلار بوده است. صالحی برای 11 نفر 110 هزار دلار گرفته و گفت که این کار به صورت قانونی بوده است.

در این هنگام شاه محمدی نماینده دادستان توضیحاتی درباره رشوه 200 هزار دلاری ارائه کرد. او گفت: شهریار دربانی مدعی است که 200 هزار دلار به صالحی پرداخت کرده و این جدای از 200 هزار دلار دیگر است. این 200 هزار دلاری که صالحی به صورت رشوه دریافت کرده در یک کوله پشتی بوده است. در ادامه جلسه دادگاه فیلم مواجهه صالحی و دربانی در خصوص تغییر نرخ ارز پخش شد که دربانی در این فیلم می گوید این 200 هزار دلار را به این خاطر به صالحی دادم که مدیونش نباشم چرا که «ریت»هایی که در بانک مرکزی جابه جا می کردند، به نفع ما بود.

نماینده دادستان در ادامه اظهارات حسین زاده متهم دیگر پرونده را قرائت کرد و گفت: حسین زاده گفته است که صالحی از من تقاضای یک میلیون دلار برای سرمایه گذاری در بورس طلب کرد و من گفتم که این پول را ندارم و شرکای ما در ترکیه باید آن را انجام دهند. صالحی به ترکیه رفت و در آنجا شرکای ترکیه به من گفتند اگر به صالحی پول ندهی، صالحی کار ما را در بانک مرکزی گیر می اندازد و مبلغ 3 میلیارد و 600 میلیون تومان به حساب صالحی واریز کردیم و قرار شد دو ماه بعد آن را بپردازد، اما بعد صالحی گفت که ضرر کرده است و 500 میلیون از آن را کسر و مابقی را ماه ها بعد پرداخت کرد. حسین زاده گفته که تغییر نرخ ارز به نفع ما بود و صالحی این اقدام را انجام می داد. حسین زاده گفت سود ما 2 میلیارد و 400 میلیون تومان بوده است که 50 درصد آن یعنی یک میلیارد و 200 میلیون تومان بابت تغییر نرخ ارز به صالحی پرداخت شده است. نماینده دادستان ادامه داد: صالحی می گوید تغییر نرخ ارز ممکن نیست، اما 3 کارگزاری براساس اسنادی که ارائه شد می گویند پول هایی که به صالحی داده ایم به خاطر تغییر نرخ ارز بوده است.

در ادامه متهم صالحی گفت: تمام کارگزاری ها می خواستند من را برای خودشان داشته باشند. من به فکر دریافت سکه و ماشین و اینجور موارد نبودم و می خواستم از علم خودم استفاده کنم، سهام بخرم و از آن سود بگیرم که نماینده دادستان در پاسخ به او گفت: تغییر ریت ارز به نفع کارگزاران صورت گرفته است و دلار نیز که قابل ردیابی نیست دریافت شده است. شما تبحر داشتید و این ارتشاء را به صورت دلاری که قابل پیگیری نباشد، صورت می دادید.

متهم صالحی ادامه داد: به من خانه در خیابان فرشته و بنز اس500   پیشنهاد شد، اما من به این کارگزاران می گفتم که به جای این کار ها به من پول بدهند تا برایشان در بورس که هیچ ارتباطی به بانک مرکزی ندارد سهام خرید و فروش کنم و 40 درصد سود ناشی از آن را به من بدهند. نماینده دادستان در واکنش به این صحبت های متهم گفت: صالحی می گوید که به من خانه در خیابان فرشته و بنز اس 500 پیشنهاد کردند و من نپذیرفتم. بله آقای صالحی شما نپذیرفتید، اما بی ام و 730 را گرفتید.

قاضی با اعلام ختم جلسه گفت: زمان جلسه بعدی متعاقبا اعلام می شود.