آرشیو پنج‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۹۴۸
فرهنگ و هنر
۲۱

توضیح قائم مقام انجمن خوشنویسان درباره ادعای ترکیه

قائم مقام انجمن خوشنویسان ایران، از اعتراض رسمی ایران به اقدام ترکیه برای ثبت جهانی خوشنویسی اسلامی قدردانی کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، علی اشرف صندوق آبادی قائم مقام انجمن خوشنویسان ایران درباره ادعای ترکیه مبنی بر ثبت خوشنویسی اسلامی به نام خود و اعتراض رسمی ایران به این موضوع گفت: این اعتراض اقدام درستی بود و باید پیش تر انجام می شد؛ زیرا خوشنویسی میراث ماندگار ایران زمین است. قبل از سده نهم، اصلا دولت عثمانی وجود نداشت. بعد از آن با حضور استاد نابغه خوشنویسی ایران میرعماد قزوینی در استانبول، خوشنویسی در آنجا رونق گرفت. بعدها میرعماد و شاگردانش با حضور در کشورهایی مثل هند و مصر، خوشنویسی را آموزش دادند؛ عملا خوشنویسی از ایران به دولت عثمانی ورود کرده است.

وی افزود: درست است که در حال حاضر ترکیه در حوزه خوشنویسی و نستعلیق بسیار فعال است و این فعالیت در استانبول قدمت 500 ساله دارد؛ اما ترکیه نمی تواند این فعالیت را به هنر خوشنویسی در جهان اسلام تعمیم دهد، زیرا چنین چیزی اصلا قابل پذیرش نیست.

صندوق آبادی عنوان کرد: هر کشوری سعی می کند این میراث ماندگار را به نام خود ثبت کند. ترکیه هم تلاش های زیادی در این زمینه کرده است؛ به طور مثال در کتاب های آموزشی آن کشور، میرعماد قزوینی ایرانی را میرعماد استانبولی معرفی کرده اند یا نستعلیق را با نام تعلیق معرفی می کنند یا جشنواره های بزرگ با سرمایه های عظیم برپا می کنند که نشانگر یک برنامه ریزی بسیار دقیق و آینده نگری آنهاست. طبیعی است که خیلی از کشورها تلاش کنند سرمایه های هنری و فرهنگی ما را به نام خودشان ثبت کنند. در این زمینه متولیان فرهنگی کشور ما کوتاهی کرده اند.