آرشیو شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۵۷۲۰
سیاست: داخلی/خارجی
۲

رهبر انقلاب اسلامی در سخنان تلویزیونی به مناسبت عید سعید قربان: کمک مومنانه به مردم، انقلابی گری واقعی است

گروه سیاسی: حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، در سخنرانی زنده تلویزیونی به مناسبت عید خجسته قربان، ملت شریف ایران را به حضور پر نشاط و گسترده تر در مسابقه معنوی «کمک مومنانه به قشرهای آسیب دیده و یاری مجاهدان سلامت» فراخواندند و با تشریح اهداف کوتاه مدت، میان مدت و درازمدت آمریکا در جنایت تحریم ملت ایران، تاکید کردند: دشمن به موازات جریان تحریم، جریان تحریف حقایق را هم دنبال می کند. اما به فضل الهی و با هوشیاری، زیرکی و شناخت عمیق ملت ایران از آمریکا به هیچ کدام از اهدافش نرسیده و نخواهد رسید و ایران عزیز با صبر و ثبات، تلاش بیشتر مسوولان برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت های داخلی به راه روشن خود ادامه خواهد داد. ایشان درباره عزاداری ماه محرم نیز تاکید کردند: همه سوگواران حسینی، هیات ها و مداحان موظفند به هرچه ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام می کند، عمل کنند زیرا موضوع بسیار مهم است.

جایگاه ولایت، بالاتر از همه احکام الهی است

رهبر انقلاب با تبریک عید سعید قربان،  دهه اول ذیحجه را دهه خاطرات پرشکوه و هدایتگر و دهه تضرع و توسل خواندند و افزودند: دهه دوم این ماه پربرکت، با توجه به عید سعید غدیر دهه ولایت است که این موضوع از همه احکام الهی جایگاه برتری دارد چرا که ولایت تضمین کننده اجرای همه احکام الهی است. ایشان افزودند: دهه سوم ذیحجه نیز با مناسبت هایی از جمله مباهله، دهه مهمی است که امیدواریم ملت دهه اول را به مبارکی و دو دهه بعد را آنچنان که موجب رضای الهی و خوشبختی ملت است، سپری کنند.

تبعیت از تصمیمات ستاد ملی کرونا

حضرت آیت الله خامنه ای دیدارهای مردمی را از دلخوشی ها و دلبستگی های پرجاذبه خود خواندند و خاطرنشان کردند: این دشمن حقیر اما بسیار خطیر یعنی کرونا این دلخوشی را نیز سلب کرده است.  ایشان در همین زمینه افزودند: قرار بود این دیدار به صورت تصویری با خدمتگزاران عرصه سلامت و کمک مومنانه انجام شود، اما چون ستاد ملی مبارزه با کرونا گفته اجتماع بیش از ده نفر ممنوع است، متاسفانه این دیدار تصویری هم ممکن نشد.

ضوابط ستاد ملی کرونا در عزاداری ها رعایت شود

رهبر انقلاب اسلامی همچنین در پایان سخنان شان به مساله عزاداری در محرم اشاره و تاکید کردند: در عزاداری ها معیار آن چیزی است که ستاد ملی کرونا اعلام می کند. بنده هرچه آنها لازم بدانند مراعات خواهم کرد. توصیه و تاکید من به همه عزاداران، هیئات، منبری ها و مداحان نیز این است که ضوابط ستاد ملی کرونا باید رعایت شود، چرا که اگر همین مقدار مراقبت و کنترل هم سست شود، فاجعه ای بزرگ پدید خواهد آمد.

کمک مومنانه، معنای واقعی انقلابی گری است

ایشان ایثارگری را از خصوصیات بارز ملت ایران برشمردند و افزودند: امروز نیز که مجموعه های درمانی اعم از پزشکان، پرستاران و دیگر عوامل، با تمام وجود در خدمت بیماران کرونا هستند لازم است داوطلبان در کارهای غیرتخصصی و عمومی به یاری آنان بشتابند. رهبر انقلاب با اشاره به آسیب دیدن اقتصادی اغلب مردم در دوران کرونا، افزودند: البته در این میان عده ای دچار آسیب ها و مشکلات جدی شده اند که باید با گسترش نهضت کمک مومنانه مردمی، به کمک این قشرها شتافت. حضرت آیت الله خامنه ای با استناد به آیات قرآنی، مردم را به حضور پرنشاط و فعال تر در این مسابقه معنوی دعوت کرده و افزودند: سبقت در کار خیر از دستورات موکد و مکرر الهی در قرآن مجید است و موجب شوق و انگیزه دیگران به کارهای خیر نیز می شود. رهبر انقلاب این گونه کارها را معنای واقعی انقلابی گری خوانده و افزودند: اطعام ماه محرم نیز می تواند با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی به شکل کمک مومنانه به دست خانواده ها برسد. حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تلاش های جدی علمی در کشور برای شناخت ویروس کرونا و راه های مقابله و درمان آن، افزودند: این گونه تلاش ها در همه ابعاد باید گسترش یابد.

دلایل سیاسی و امنیتی در افزایش قیمت ارز

حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنان شان با اشاره به گرانی ها و مشکلات جدی خانوارها در تامین معیشت، گفتند: کارهای لازم برای رفع این مشکلات را در جلسات خصوصی با مسوولان از جمله آقای رئیس جمهور مطرح کرده ایم و باز هم به دستگاه های مسوول تاکید می کنیم. رهبر انقلاب اسلامی مساله فوری در بخش اقتصاد را «مهار نوسان قیمت ها، ایجاد ثبات در بازار و حفظ ارزش پولی ملی» دانستند و افزودند: این حالت هر روز یک قیمت برای اجناس و افسار پاره کردن قیمت ارز برای کشور مضر است و افراد آشنا به مدیریت های اجرایی معتقدند که این مساله با برخورد دستگاه های اجرایی و در مواردی دستگاه قضایی قابل مهار است. ایشان افزودند: در قضیه ارز، بانک مرکزی تلاش های زیادی انجام می دهد که ان شاءا... موفق خواهد شد البته گزارش های مطمئنی وجود دارد که دلایل سیاسی، امنیتی در افزایش قیمت ارز بیش از دلایل اقتصادی موثر است که در این صورت باید با کسانی که به این آتش دامن می زنند، جدا مقابله شود. حضرت آیت الله خامنه ای مساله «هدایت نقدینگی به سمت تولید» و همچنین «رفع موانع جهش تولید» را از دیگر اولویت های اقتصاد کشور خواندند و گفتند: عده ای از کارشناسان پیشنهاد کرده اند روسای سه قوه کارگروهی را برای شناسایی و رفع موانع تولید تعیین کنند. رهبر انقلاب اسلامی اصلاحات اساسی در اقتصاد کشور را «اصلاح ساختار بودجه»، «اصلاح نظام بانکی»، «ارتقای سرمایه گذاری و اشتغال» و «بهبود محیط کسب و کار» برشمردند و گفتند: این موارد دو سال قبل و همزمان با تشکیل جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به سران قوا ابلاغ شد که با وجود تلاش ها پیشرفت قابل توجهی نداشته است. البته مهم این است که ما می دانیم چه می خواهیم و به دنبال چه برنامه ای هستیم.

صبر و ثبات، دو نیاز اساسی برای آینده کشور

ایشان، «صبر» و «ثبات» را دو نیاز اساسی برای آینده کشور دانستند و با تاکید بر این که بر اثر ایمان مذهبی و اعتماد مردم به نظام، ثبات ملت خوب است، افزودند: مسوولان هم باید با کار جهادی، صبر و ثبات خود را نشان دهند و از تردید و نگرانی های مضر اجتناب کنند. حضرت آیت الله خامنه ای، مشکلات دشمن اصلی یعنی آمریکا را بسیار بزرگ و غیرقابل مقایسه با مشکلات ایران خواندند و با برشمردن مصادیقی از مشکلات امروز آمریکا مثل فاصله طبقاتی عجیب، تبعیض نژادی، مشکلات اقتصادی و بیکاری های گسترده، مشکلات مدیریتی در قضیه کرونا و مدیریت اجتماعی ضعیف که منجر به بی رحمی و قتل و شکنجه به دست پلیس آمریکا می شود، گفتند: امروز آمریکا در سطح دنیا منفور و منزوی است. ایشان تاکید کردند: حوادث جاری آمریکا آتش زیر خاکستری است که شعله ور شده و اگرچه آن را سرکوب کنند، اما دوباره شعله ور می شود و نظام کنونی آمریکا را از بین می برد چرا که فلسفه سیاسی و اقتصادی این نظام غلط و محکوم به نابودی است. رهبر انقلاب اسلامی سخنان مکرر مقام های آمریکایی علیه ایران را نشان دهنده سردرگمی آنها دانستند و افزودند: مدیریت آمریکا دچار سرگیجه و آشفتگی است. آمریکایی ها به دنبال پیدا کردن دشمن هستند، بنابراین گاهی از ایران اسم می برند و گاهی از روسیه و چین، اما امروز رژیم آمریکا دشمنی بزرگ تر از ملت خود ندارد و همین دشمن آن رژیم را به زانو درخواهد آورد. حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید مجدد بر صبر، ثبات و کار جهادی افزودند: دولت در اواخر دوران مسوولیت خود قرار دارد البته در طول این هفت سال هرچه توانستند تلاش کردند و در برخی بخش هایی نیز واقعا کارهای خوبی انجام گرفت، پس از این دولت هم، دولت تازه نفسی خواهد آمد که کارها را با جدیت بیشتر دنبال کند.

اهداف آمریکا از تحریم

رهبر انقلاب در بخش دوم سخنانشان، تحریم های آمریکا را جنایتی بزرگ علیه ملت ایران برشمردند و افزودند: دشمن خبیث از این تحریم ها که همه ملت را نشانه گرفته اهداف مختلفی دارد. ایشان «خسته کردن و به ستوه آوردن ملت» را هدف کوتاه مدت تحریم ها برشمردند و گفتند: دشمن می خواهد مردم را آشفته کند تا در خیابان ها در مقابل حکومت بایستند به همین علت مدام از تابستان داغ سخن گفته و می گوید اما اکنون خودشان به تابستان داغ مبتلا شده اند. «ایجاد محدودیت و جلوگیری از پیشرفت کشور به خصوص در بعد علمی» هدف میان مدت آمریکایی هاست که رهبر انقلاب با تبیین آن گفتند: دشمن در درازمدت هم دنبال به ورشکستگی کشاندن و فروپاشی اقتصادی ایران است چراکه در آن صورت، ادامه حیات برای یک کشور، امکان پذیر نخواهد بود. حضرت آیت الله خامنه ای «قطع رابطه جمهوری اسلامی با مراکز و جریان های مقاومت در منطقه» را هدف جنبی آمریکایی ها از تحریم ایران دانستند و در جمع بندی این بخش از سخنان شان گفتند: به فضل الهی و با هوشیاری ملت، دشمن در تحقق همه این اهداف ناکام مانده و به قول ما ایرانی ها شتر در خواب بیند پنبه دانه! رهبر انقلاب افزودند: البته کشور دچار مشکلاتی است که بخشی از آن به تحریم ها، بخشی به ضعف ها و مدیریت ها و بخشی هم به کرونا بازمی گردد. اما همان گونه که شماری از اندیشمندان و فعالان غربی هم به صراحت اعتراف می کنند، دشمن با همه شدت عمل خود نتوانسته به اهداف خود در جنایت تحریم دست یابد.

تحریف حقایق

رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر این که به موازات جریان تحریم، یک جریان «تحریف حقایق» و واژگون نشان دادن واقعیات هم وجود دارد، گفتند: هدف این جریان، ضربه زدن به روحیه مردم و دادن آدرس غلط درباره علاج تحریم است.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به سخنان مداوم مقام های آمریکایی و تبلیغات گسترده رسانه های وابسته به آنها برای واژگون نشان دادن واقعیات ایران افزودند: هدف دشمن، گرفتن نشاط و امید از ملت به ویژه جوانان است تا این گونه القا کنند که کشور به بن بست رسیده و امکان حل مشکلات وجود ندارد. ایشان تحریف واقعیات را خط ثابت تبلیغاتی رسانه های غربی در طول 41 سال گذشته خواندند و خاطرنشان کردند: در این خط تبلیغاتی، نقاط قوت به طور کلی انکار و یا در مورد آن سکوت می شود. اما اگر نقطه ضعفی باشد، ده ها و حتی صدها برابر بزرگنمایی می شود. رهبر انقلاب اسلامی درخصوص آدرس غلط دادن برای رفع تحریم ها نیز گفتند: در این خط تبلیغاتی گفته می شود اگر می خواهید تحریم ها برطرف شود، کوتاه بیایید و ایستادگی نکنید و متاسفانه برخی در داخل هم این آدرس غلط را تکرار می کنند، اما این خط روی اکثریت ملت ایران با شناختی که از دشمن و غرض ورزی او دارند، موثر نیست. حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید بر این که جریان تحریف واقعیات به مقاصد خود نرسیده است، خاطرنشان کردند: اگر جریان تحریف شکست بخورد، قطعا جریان تحریم هم شکست خواهد خورد، زیرا عرصه کنونی، میدان جنگ اراده هاست و اگر اراده ملت ایران مستحکم باقی بماند، بر اراده دشمن غلبه خواهد کرد.

برکات تحریم

نکته دیگری که رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره کردند، استفاده ملت زیرک ایران از تحریم برای شکوفایی علمی کشور بود. حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: با این که تحریم یک جنایت بزرگ است اما مردم به ویژه جوانان، مسوولان، دانشمندان و فعالان سیاسی از این موضوع برای افزایش اتکا به نفس ملی استفاده کردند. رهبر انقلاب اسلامی در همین زمینه افزودند: تولید جت آموزشی و قطعات حساس و ظریف، راه اندازی چند هزار شرکت دانش بنیان، ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس به دست سپاه، اقدامات بزرگ در پارس جنوبی، طرح های وزارت نیرو در زمینه آب و برق، طرح های وزارت راه و تولیدات شگفت انگیز دفاعی، همه در دوران تحریم انجام شده است. حضرت آیت الله خامنه ای یکی دیگر از آثار دوران تحریم را تمرین جداسازی اقتصاد کشور از نفت برشمردند و گفتند: به علت آن که نفت کشور کمتر فروش می رود، جداسازی اقتصاد از نفت خام به طور طبیعی در حال روی دادن است که این موضوع باید با پیگیری دولت و مجلس به سرانجام برسد.

راه علاج تحریم چیست

رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به این سوال مهم که «آیا تحریم ها قابل علاج است؟» گفتند: تحریم ها قطعا قابل علاج است اما علاج آن، عقب نشینی و کوتاه آمدن در مقابل آمریکا نیست زیرا عقب نشینی موجب پیشروی متجاوز می شود. ایشان افزودند: خواسته امروز آمریکا از ایران، کنار گذاشتن کامل صنعت هسته ای، کاهش بسیار شدید توان دفاعی و رها کردن اقتدار منطقه ای است اما پذیرفتن این خواسته ها قطعا موجب عقب نشینی آمریکا نخواهد شد و هیچ عقلی نیز حکم نمی کند که برای توقف متجاوز، خواسته های او را اجابت کنیم. رهبر انقلاب اسلامی با اظهار تاسف از تکرار حرف های دشمن مبنی بر فایده نداشتن صنعت هسته ای از زبان عده ای در داخل گفتند: صنعت هسته ای نیاز قطعی فردای کشور برای تولید برق است و امروز باید به فکر فردا باشیم. حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید بر این که با وجود خسارات فراوان برجام، اصل صنعت هسته ای حفظ شده است، درخصوص ادعای آمریکایی ها برای مذاکره با ایران، خاطرنشان کردند: من علت مذاکره نکردن با آمریکایی ها را بارها گفته ام اما برخی یا متوجه نمی شوند یا وانمود می کنند که متوجه نشده اند. ایشان تاکید کردند: هدف اصلی آمریکایی ها از ادعای مذاکره، گرفتن توانایی های حیاتی ملت ایران است. البته رئیس جمهور فعلی آمریکا هم به دنبال برخی منافع شخصی و انتخاباتی است همچون استفاده تبلیغاتی از مذاکره با کره شمالی. ایشان با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران با همه کشورها به جز آمریکا و رژیم جعلی صهیونیستی مذاکره می کند، افزودند: علاج تحریم ها، عقب نشینی و مذاکره با دشمن نیست بلکه علاج واقعی آن، تکیه بر توانایی های ملی، وارد کردن جوانان به میدان و احیای ظرفیت های فراوان کشور، و در یک کلام عمل به ارکان اقتصاد مقاومتی یعنی درون زایی و برون گرایی است. رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: ما امکانات و توانایی های داخلی و ظرفیت های بین المللی فراوان داریم که باید با مدیریت جهادی و تدبیر واقعی، به فعلیت در بیایند.

دوستان موثری در دنیا داریم اما تکیه ما به خدا و مردم است

حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران دوستان موثری در دنیا دارد، اما تکیه واقعی نظام اسلامی به خدا و مردم است، گفتند: تکیه بر امکانات و استقلال داخلی، هم دشمنان خارجی و هم بدخواهان داخلی دارد. آن کسی که برای منافع خودش حاضر است کالایی را که در داخل تولید می شود، از خارج وارد کند، در واقع خیانت می کند و با وجود تاکیدهای مکرری که شده است اما همچنان واردات کالاهایی که در داخل تولید می شوند، ادامه دارد. آخرین نکته ای که رهبر انقلاب اسلامی درخصوص تحریم ها گفتند «دل نبستن به وعده های توخالی دیگران» بود. حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: در سال 97 و بعد از خروج آمریکا از برجام، متاسفانه کشور ماه ها معطل وعده های اروپایی ها باقی ماند و اقتصاد کشور شرطی شد در حالی که معطل کردن اقتصاد به وعده های دیگران، بسیار مضر است. ایشان افزودند: اروپایی ها هیچ کاری برای مقابله با تحریم های آمریکا نکردند و آنچه که به نام اینستکس نیز مطرح کردند، بازیچه ای بود که محقق نشد. رهبر انقلاب اسلامی در جمع بندی این بخش از سخنان خود تاکید کردند: علاج تحریم ها فعال کردن ظرفیت های داخلی است که نیازمند مجاهدت است.

 
یادداشت
مردم جلوتر از خواص
 سید نظام الدین موسوی، نماینده تهران

نکته ای که رهبر انقلاب درباره صبر و ثبات مردم ایران در سخنرانی دیروزشان بیان کردند، بسیار حائز اهمیت است. در چهار دهه گذشته بنای اصلی این انقلاب، مردم بودند و هرجا که ما شاهد تحولی در عرصه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بودیم، مبنای شکل گیری آن حضور مردم در صحنه بود.

مردم علاوه بر این که در پیروزی انقلاب نقش داشتند در پیشبرد اهداف انقلاب در طول چهار دهه گذشته بر مبنای خط دهی امامین انقلاب هم تاثیر فراوان داشتند. توصیف رهبری از مردم ایران مبتنی بر صبر و ثبات ناشی از بصیرت جامعه است. در مقاطعی تاریخی و حساس شاهد بودیم که مردم با بصیرت و زمان شناسی، جلوتر از خواص حرکت کردند. مردم با این که انتقاد و اعتراض نسبت به برخی سیاست ها، رویکردها و عملکرد مسوولان دارند اما عموم مردم هیچ گاه در مقاطع حساس، نظام و انقلاب را تنها نگذاشته و نمی گذارند. طبعا در شرایط سخت فعلی و با توجه به مشکلات و فشارهای موجود، هیچ سیستم و حاکمیتی با هر منبع قدرتی نمی تواند دوام بیاورد اما شرایط در ایران فرق می کند و به همین خاطر است که دشمن از تحلیل رفتار سیاسی مردم عاجز است و در شرایطی که تصور می کند مردم آمادگی بریدن از انقلاب و نظام را دارند، در تلاش است براساس طرح های خود روی اعتراضات و انتقادات مردم موج سواری کند اما ملت ایران با واکنش انقلابی همه تحلیل ها و نقشه های آنها را در هم می ریزد. مردم ایران در شرایط عادی اعتراض و انتقاد خود را مطرح می کنند اما اجازه سوءاستفاده به دشمن نمی دهند و احساسی با مشکلات برخورد نمی کنند.

معتقدم توصیف رهبری از مردم درباره صبر و ثبات البته با هدف تنبه دادن به برخی از مسوولان و دولتمردان است که همپای مردم در خط نظام و انقلاب حرکت کنند. متاسفانه در سالیان اخیر، آن تحلیل و ثبات قدمی که مردم داشتند در برخی از مسوولان و دولتمران نبوده است. در بعضی مواقع گویی که مسوولان از فشارهای دشمن بیم دارند و نسبت به پایداری و ثبات نظام اطمینان ندارند. از این رو، رهبری با این توصیف درباره صبر و ثبات در پی آن هستند تا آن دسته از مسوولان را که در مقایسه با مردم از صبر و ثبات کمتری برخوردارند به پایداری بیشتر در برابر دشمنان و اعتماد به قوت و بنیه داخلی و اطمینان نسبت به استحکام نظام فرابخوانند. در بحث هسته ای و برجام شاهد بودیم که کشور به واسطه اعتماد به غرب چه خسارت هایی را متحمل شد. طبعا در چنین شرایطی همراهی مسوولان با مردم در پاسداری از انقلاب و نظام و داشتن صبر و ثبات در بهبود شرایط کشور و افزایش مقاومت در برابر دشمنان موثر خواهد بود.