آرشیو شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۷۰۷
سیاست
۲
دولت

روحانی از شنبه های سلامت و پنجشنبه های اقتصاد گفت

رعایت دستورالعمل های بهداشتی در محرم حق الناس است

رییس جمهوری در ادامه پویش تدبیر و امید برای جهش تولید، روز پنجشنبه به رسم هر پایان هفته طرح های ملی عمرانی، تولیدی و زیربنایی را افتتاح کرد. در این مراسم دستور آغاز 5 پروژه عظیم وزارت صمت با سرمایه گذاری 56 هزار و 80 میلیارد ریال از طریق ویدوکنفرانس و در استان های فارس، خوزستان و مازندران صادر شد. با افتتاح این 5 پروژه برای یک هزار و 660 نفر اشتغال پایدار ایجاد شد. رییس جمهوری همچنین در مورد برگزاری مراسم سوگواری ایام محرم در جلسه با کمیته های تخصصی ستاد مدیریت کرونا صحبت کرد. روحانی گفت وگوی تلفنی با امیر قطر را نیز در دستور کار روز پنجشنبه داشت. حسن روحانی در جریان برگزاری مراسم افتتاحیه این 5 طرح ملی با تاکید بر اینکه دشمنان با فشارهای اقتصادی خود قادر نخواهند بود، ملت ایران را وادار به تسلیم کنند، گفت:«روند تولید با توجه به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به نام سال جهش تولید با شتاب ادامه خواهد یافت و در سایه افتتاح هر طرح در کشور شاهد ایجاد فرصت های شغلی گسترده ای خواهیم بود. ملت بزرگوار ایران برابر هر دو پدیده تحریم و کرونا به خوبی مقاومت می کنند.» رییس جمهوری گفت:«اصرار دارم که در آغاز هفته، جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار شود؛ یعنی آنچه مربوط به جان مردم است و اصرار دارم حتی الامکان در پنجشنبه افتتاح های بزرگ را انجام دهیم؛ یعنی آنچه به زندگی، نان، حرکت، تولید، کسب وکار و اشتغال مردم مربوط است.»  

 سوگواری ها کسی را سوگوار نکند

حسن روحانی پس از این مراسم در جلسه روسای کمیته های ستاد ملی مقابله با کرونا شرکت کرد. او در این نشست گفت:«پس از اینکه اعلام شد با ایجاد برخی محدودیت ها و رعایت پروتکل های بهداشتی، امکان برگزاری مراسم سوگواری حضرت سیدالشهدا و کنکور هست، ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز اصل برگزاری این مراسم را با حفظ و رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی تصویب و این دستورالعمل ها را ابلاغ کرد.» رییس جمهوری تاکید کرد که این دستورالعمل های ابلاغی نیز کاملا منطبق بر استانداردهای جهانی سازمان بهداشت جهانی است. روحانی با بیان اینکه همه دستورالعمل های ضروری بهداشتی به ویژه برای برگزاری عزاداری های مسوولانه ابلاغ شده است، گفت:«این دستورالعمل ها ضروری است که به عنوان بخشی از الزامات شرعی و قطعی مراسم عزاداری از سوی متولیان مراسم رعایت شود؛ چراکه رعایت این دستورالعمل ها حق الناس است و محیط های عزاداری امام حسین(ع) نمی تواند جایی باشد که حق الناس در آنها رعایت نشود.» او همچنین نظارت بر اجرای دستورالعمل های بهداشتی را ضروری خواند و تاکید کرد:«نهادهای نظارتی باید کاملا بر روند اجرای دستورالعمل ها نظارت و اگر لازم بود با متخلفان در راستای حفظ سلامتی مردم برخورد کنند.»

روحانی با اشاره به برگزاری موفق مراسم ماه رمضان و همکاری و همراهی خوب رسانه ملی و شبکه های مجازی در انتقال آن فضای روحانی و معنوی به جامعه گفت:«باید در مراسم عزاداری محرم نیز با بهره گیری از ابتکارات جدید و همسو با شرایط خاص کشور در موضوع کرونا، بخشی از عزاداری ها به فضای مجازی و در حسینه های مجازی انجام گیرد.» او با بیان اینکه باید شیوه های تازه ای برای عزاداری امام حسین را تجربه کنیم و هم سلامت جسم و جان و هم تقویت و تبیین ایمان حفظ شود، گفت:«سوگواری ها را چنان برگزار کنیم که بعد از ایام محرم کسی سوگوار عزیزانش نشود.»

 موج دوم کرونا متاثر از رفتار شهروندان

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز تاسف از افزایش شمار مبتلایان به کرونا و آمار فوتی ها گفت:«موج جدید شیوع بیماری کرونا پیش از آنکه به تغییر رفتار ویروس مرتبط باشد به رفتار خود ما با این ویروس بازمی گردد و بررسی ها نشان می دهد، کاهش مراقبت ها و روند رعایت پروتکل های بهداشتی، نقش مهمی در افزایش شیوع این بیماری داشته که با توجه به بالا رفتن حساسیت مردم و افزایش مراقبت ها و رعایت پروتکل های بهداشتی، پیش بینی می شود.  

 تاکید بر روابط حسنه با قطر

رییس جمهوری همچنین دیروز در پیام های جداگانه ای به سران کشورهای اسلامی عید سعید قربان را تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که سران کشورهای اسلامی در پرتو اراده و مساعی مشترک بتوانند موجبات وحدت و یکپارچگی روزافزون جهان اسلام را فراهم آورده و با اتخاذ تدابیر مناسب شاهد کنترل و غلبه بر ویروس کووید 19 باشیم که گریبان گیر بشر امروز شده است. روحانی علاوه بر این در تماس تلفنی با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر ضمن تبریک عید قربان تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران هیچ مانع و محدودیتی برای توسعه روابط و همکاری ها با قطر به عنوان کشور دوست و برادر ندارد. رییس جمهوری با اشاره به ضرورت توسعه روابط ایران و قطر با توجه به شرایط حساس منطقه خاطرنشان کرد:«امنیت و ثبات منطقه تنها در چارچوب همکاری های منطقه ای قابل دسترس است و مطمئنا با گسترش همکاری ها می توانیم شرایط بهتری را برای منطقه به ارمغان بیاوریم.» امیر قطر نیز در این گفت وگوی تلفنی با اشاره به ضرورت توسعه روابط و همکاری های اقتصادی ایران و قطر تصریح کرد:«توسعه مناسبات و همکاری ها با ایران همواره برای قطر اهمیت داشته و امیدوارم با عبور از سختی ها و مشکلات در راستای توسعه بیش از پیش و همه جانبه روابط دو کشور گام های بلندی برداشته شود.»