آرشیو شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۹۴۹
صنعت و معدن
۳

بهره برداری از 38 طرح صنعتی و معدنی در دو ماه

دنیای اقتصاد : طرح های به بهره برداری رسیده در دو ماه گذشته به 38 طرح صنعتی و معدنی با سرمایه گذاری بیش از 20 هزار میلیارد تومان رسید. در آخرین هفته از پنج شنبه های بهره برداری از 5 طرح صنعتی، معدنی و لجستیکی با سرمایه گذاری بیش از 5 هزار و 600 میلیارد تومان به بهره برداری رسید و زمینه ایجاد اشتغال برای 1700 نفر به صورت مستقیم در سه استان فارس، خوزستان و مازندران فراهم شد. در همین راستا علاوه بر طرح آرین شیمی که در بهشهر استان مازندران و در منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد به بهره برداری رسید، طرح های تولید فولاد در استان خوزستان که با فناوری های خاص، طرح کربنات سدیم و دو طرح سیلوی گندم در استان فارس با ظرفیت 70 هزار تن در شهرستان های اقلید و داراب به بهره برداری رسیدند.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی که روز پنج شنبه گذشته در مراسم افتتاح پنج پروژه ملی عمرانی، تولیدی و زیربنایی به صورت ویدئوکنفرانس حضور داشت با اشاره به اینکه امروز بخش های صنعت و معدن در کنار یکدیگر نقش بسیار ارزشمندی در صادرات غیرنفتی و توسعه و تولید کشور ایفا می کنند عنوان کرد: اینکه 26 میلیون تن زنجیره فولاد کشور فقط در سال 99 آماده می شود نشان می دهد کشور در مسیر تولید است. رئیس جمهور افزود: افتتاح چند طرح بزرگ ملی در هر پنج شنبه نشانگر آن است که در مسیر تولید و توسعه در حرکت هستیم و می خواهم برنامه های شنبه و پنج شنبه هر هفته، خاری در چشم دشمنان اسلام و ایران باشد. رئیس جمهور با تاکید بر اینکه «راه حل ما این است که همه دست به دست هم دهیم»، گفت: فضای تعامل سازنده بین همه قوا و بخش خصوصی و دولتی برقرار شود و مشکلات مردم توسط دولت حل شود. من اعتراف می کنم که هنوز هم در بخش تولید مشکلاتی وجود دارد و باید آن را رفع کنیم. روحانی گفت: رابطه نزدیک بین بخش خصوصی و دولتی و رفع محدودیت ها مشکلات را کمتر می کند و دولت و سرمایه گذاران را به هم نزدیک می کند.

ایجاد شهرک صنعتی در بهشهر

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در مراسم افتتاح طرح های صنعتی و معدنی اعلام کرد: در بخش سیلو سازی پیش از انقلاب فقط 700 هزار تن ظرفیت ذخیره سازی گندم در کشور وجود داشت که امروز این ظرفیت به بیش از 22 میلیون تن رسیده است. مدرس خیابانی ادامه داد: 5/ 17 میلیون تن از این ظرفیت، مربوط به سیلوهای استاندارد بلند و چهار و نیم میلیون تن انبارهای ذخیره گندم هستند. مدرس خیابانی گفت: از مجموع 22 میلیون تن ظرفیت ذخیره سازی گندم بالغ بر 4 میلیون و 600 هزار تن سیلو در دولت یازدهم و دوازدهم، عموما توسط بخش خصوصی احداث شده است. وی تصریح کرد: هم اکنون ظرفیت تولید ام دی اف به حدود 2 میلیون و 200 هزار مترمکعب در کشور رسیده و با بهره برداری از این دو طرح علاوه بر تحقق جهش تولید، کشور به خودکفایی رسیده است. سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: خروجی نخست برنامه های افتتاح و بهره برداری طرح های صنعتی کشور اشتغال زایی پایدار و ایجاد رونق صنعتی و همچنین تحول در فرهنگ اقتصادی منطقه است.

مدرس خیابانی با اشاره به برنامه های ویژه برای توسعه بندر امیرآباد و ایجاد زیرساخت های تجاری در این منطقه، از آغاز عملیات اجرایی شهرک صنعتی بهشهر با حدود هزار هکتار وسعت خبر داد. وی افزود: این شهرک با وسعتی حدود 50 درصد شهرک های صنعتی حال حاضر استان مازندران، می تواند تحول بزرگی را در این استان ایجاد کند. مدرس خیابانی اعلام کرد: فاز نخست این شهرک با 220 هکتار وسعت تا فروردین ماه عملیاتی شده و استقرار واحدهای صنعتی در آن آغاز می شود. سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با یادآوری اهمیت افتتاح طرح های ام دی اف در مازندران و گیلان گفت: این طرح ها در پر کردن ظرفیت خالی این صنعت، تکمیل زنجیره تولید و ایجاد ظرفیت های صادراتی موثر خواهند بود و در عمل می تواند به پتانسیل های تجاری استان مازندران کمک بیشتری کند.

وی با اشاره به دستور ویژه رئیس جمهور برای فعال سازی ظرفیت های تجاری استان های شمالی گفت: با نگاه به توسعه مراودات تجاری با کشورهای CIS و شمال دریای خزر توجه ویژه ای به توسعه زیرساخت های تجاری در استان های شمالی در حال انجام است. مدرس خیابانی در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: امسال برای افتتاح واحدهای فولادی و افزایش 26 میلیون تنی زنجیره فولاد برنامه ریزی شده که طی همین مدت و از ابتدای سال تاکنون بیش از 16 میلیون طرح افتتاح و در مدار تولید قرار گرفته است. سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان تصریح کرد: هم اکنون بیش از 4 هزار طرح با پیشرفت فیزیکی بالای 80 درصد در حال تکمیل و راه اندازی هستند که تا پایان دولت دوازدهم شرایط بهره برداری آنها حتما مهیا خواهد شد.

از واردات کننده فولاد تا صادرکننده

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه تاکید کرد: با عملیاتی شدن طرح های فولادی کشور از واردکننده محصولات فولادی در دهه های گذشته، امروز به جایی رسیده که حدود 50 درصد از تولیدات فولادی ما صادر می شود.  مدرس خیابانی اعلام کرد: از مجموع حدود 28 میلیون تن تولید فولاد کشور حدود 13 تا 14 میلیون تن را صادر می کنیم و با توجه به مزیت قیمتی ارز برای صادرات تولیدکنندگان فولاد از این امر استقبال می کنند. وی اضافه کرد: ما در عین حال که از صادرات فولاد با هدف ارز آوری حمایت می کنیم معتقد هستیم که باید تامین مواد اولیه کارخانه های پایین دست فولاد مثل تولیدکنندگان میلگرد، پروفیل، تیرآهن و واحدهای نوردی شمش آنها حتما تامین شود و در سیاست های کلی وزارت صمت تامین شمش مورد نیاز واحدهای نوردی در اولویت است.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت درخصوص ضروریات توسعه مراودات اقتصادی با کشورهای عضو پیمان اوراسیا گفت: مجموع وارداتی که پنج کشور اوراسیا شامل روسیه، بلاروس، قرقیزستان، قزاقستان و ارمنستان دارند حدود 900 میلیارد دلار کالا است و ما تنها موفق شده ایم به میزان 6/ 2 با این کشورها مبادلات تجاری داشته باشیم. مدرس خیابانی تصریح کرد: از زمان امضای توافق نامه تجاری با کشورهای اوراسیا حدود 500 ردیف تعرفه کالاهای ما در واردات آن کشورها به صفر رسید و مجموعه صادرات ما امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 63 درصد افزایش یافته است. وی تاکید کرد: سه استان مازندران، گیلان و گلستان می توانند از فرصت های تجاری و افزایش مراودات اقتصادی با کشورهای شمال دریای خزر و اتحادیه آسیا بیش از پیش استفاده کنند و روابط تجاری و حجم صادرات خود را بهبود ببخشند. سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت درخصوص افتتاح طرح 300 هزار متر مکعب تخته MDF در بهشهر گفت: این طرح با طرح قبلی که حدود دو هفته پیش در استان گیلان افتتاح شد، در مجموع 600 هزار متر مکعب تولید MDF کشور را بالا می برد و 25 درصد به مجموع تولید کشور اضافه می کند.

وی افزود: راه اندازی 2 طرح اخیر تولید تخته ام دی اف در استان های مازندران و گیلان کشور را از واردکننده این محصول به صادرکننده تبدیل خواهد کرد. مدرس خیابانی تصریح کرد: با 2/ 2 میلیارد متر مکعب MDF تقریبا خودکفا هستیم و فرصت صادرات نیز فرآهم شده است. سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: بیش از 900 میلیارد تومان در این طرح سرمایه گذاری شده و برای حدود 250 نفر اشتغال زایی به طور مستقیم شده است. وی در مورد طرح آرین شیمی افزود: با شکل گیری واحدهای زنجیره ای، لجستیک، امکانات صادراتی و ناوگان حمل و نقل برای بیش از 1000 تا 2000 نفر به طور غیرمستقیم شغل ایجاد خواهد شد.

شناسایی محدوده های امید بخش معدنی

از سوی دیگر معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ایستگاه هشتم پویش ملی «تولید، تداوم امید» گفت: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به عنوان نخستین حلقه از چرخه معدنکاری یعنی اکتشاف، وظیفه اکتشافات مواد معدنی به ویژه سنگ آهن به عنوان خوراک اولیه شرکت های فولادی را به عهده دارد و در حال حاضر مساحتی بالغ بر 950 هزار کیلومتر مربع از کشور را مورد شناسایی و پی جویی قرار داده که منجر به شناسایی محدوده های امیدبخش در کشور شده است.به گفته وی، پیش بینی می شود در بخش تولید شمش فولادی تا پایان سال 99 تعداد 12 طرح به ظرفیت اسمی سالانه حدود 6/ 7 میلیون تن و حجم سرمایه گذاری حدود 15هزار و 200میلیارد و اشتغال زایی برای 6100 نفر در کشور به وجود آید.