آرشیو شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۷۴۰۸
سینمای جهان
۱۵

پیرس برازنان پنجمین جیمز باند تاریخ سینما، از زندگی و دستاوردهای خود می گوید

چه خوب که کرونا آمد!

مترجم: وصال روحانی (مترجم)
منبع: Guardian

پیرس برازنان ایرلندی در 67 سالگی نیز پرکار است و چهار فیلم را در دست تولید دارد و یکی هم کار تهیه اش تمام شده و در نوبت نمایش قرار دارد. در عین حال این مرد معمولا آراسته و متین از اینکه پس از چهار بار ایفای نقش جیمز باند افسانه ای در سال 2002 و 7 سال پس از تبدیل شدن به پنجمین باند تاریخ سینما از این فرانچیز 58 ساله و بسیار موفق اخراج و دانی یل کریگ به عنوان ششمین «باند» تاریخ جانشین او شد، دل پری دارد و با وجود این می گوید هرگز نمی گذارد این گونه ناکامی ها و افسوس حاصل از آن، زندگی وی را ویران کند. برازنان پس از قریب نیم قرن فعالیت هنری مثل سایر هنرمندان سینما این روزها اسیر تبعات شیوع بیماری کرونا در جهان نیز شده و نسخه تازه ای از «سیندرلا» که اواخر زمستان سال پیش با حضور وی در لندن در دست تهیه بود، از آن زمان متوقف مانده اما قرار است تصویربرداری آن بزودی از سر گرفته شود و با بازگشایی برخی سالن های سینما در سطح جهان از مرداد ماه به بعد قدم های او هم در این دنیای سرشار از تحرک و ابداع، استوارتر و سریع تر شود. همه اینها بهانه ای مناسب برای مصاحبه ای تازه با اوست که وی طی آن نمایی از دیروز و امروز و فردایش به دست می دهد و از اینکه چطور تبدیل به یک هنرپیشه مطرح شد، چگونه با ایفای نقش در قالب «مامور 007» بشدت اوج گرفت و از چه طریق پس از پایین آمدن از اریکه باند موجودیت و تمرکزش را حفظ کرد و به راهش ولو بدون تلالوهای ابدی «باند» ادامه داده است.
آقای برازنان، روزهای راکد کرونایی سینمای جهان در حال فروکش کردن و فعالیت ها و روند فیلمسازی دوباره آغاز شده است اما با رجوع به گذشته بسیار نزدیک بگویید روزهای دوری از اجتماع و در خانه ماندن های اجباری را چگونه گذراندید.

حتما تعجب می کنید که بگویم کرونا برای من و خانواده ام یک نعمت و موهبت بود.

 از چه نظر موهبت بود؟

زیرا قبل از آن چنان درگیر انواع کارها و فیلمسازی و فعالیت های هنری بودم که اصلا وقت نمی کردم ساعاتی و حتی دقایقی در کنار اعضای خانواده ام باشم اما با آمدن این بیماری مهلک من نیز به خانه ای که در شمال هاوایی داریم، پناه بردم و چند ماه در آنجا در کنار همسرم کیلی شی اسمیت (یک روزنامه نگار و نویسنده نسبتا مطرح) و دو فرزند پسرم دیلان و پاریس روزهای زیبا و شیرین زیادی را گذرانده ام.

 توضیح بیشتری بدهید.

ببینید، این مساله و اینکه بیش از سه ماه کنار همسر خوشفکر و دیلان 23 ساله و پاریس 19 ساله سپری کردیم، به من فرصت داد وحدت عمیق تر و بی سابقه ای با آنها پیدا کنم و به حدی از آشنایی و دوستی با یکدیگر برسیم که اگر «کووید 19» در کار نبود، هرگز به آن دست نمی یافتیم، با این اوصاف من و اعضای خانواده ام از هر جهت مدیون این ویروس هستیم!

قضیه حضورتان در فیلم «داستان مهلکه آتش» که مرتبط با جایزه موسیقایی «یورو ویژن» است، به کجا انجامید؟

قسمت اعظم فیلم گرفته شده و باقی مانده کار هم در دست تهیه و تدوین است. این فیلم درباره دو هنرمند میانسال و متوسط رشته موسیقی با بازی ویل فرل و راسل مک آدامز است که می کوشند به نمایندگی از ایسلند در مسابقه یورو ویژن (که هر سال در آن بهترین هنرمندان غیر حرفه ای و غیر معروف موسیقی اروپا شناسایی و معرفی می شوند) شرکت کنند.

 شما چه نقشی دارید؟

من نقش پدر کاراکتر ویل فرل را بازی می کنم. می دانم که فاصله سنی ما اصلا به اندازه یک پدر و پسر نیست و من فقط چند سالی از او پیرتر هستم اما به هر حال این سینما است، با امکانات و احتمال های بسیار در مورد گریم و پیر و جوان کردن چهره ها.

من به عنوان پدر ویل فرل مایلم او یک زندگی معمولی تر داشته باشد و به شغلی سنتی تر روی بیاورد و این قدر مصروف هنر آوازه خوانی که آینده آن اصلا تضمین شده نیست، نباشد.

 آیا در زندگی واقعی تان هم چنین مشکلی با دو پسرتان دارید؟

اصلا، زیرا هر دو به گونه ای هنرمندان آکادمیک و تا حدی دانش آموخته رشته های خویش اند و می دانند که چه می کنند و نیازی به اینکه من در این مورد خاص آنها را مدیریت کنم، نیست.

 اما دیلان و پاریس به سبب اینکه پسران شما هستند و یکی شان (دیلان) مثل شما بازیگر سینما شده و دیگری (پاریس) به کارهای نمایشی و مدلینگ ورود کرده، مورد توجه عمیق رسانه ها قرار دارند و ممکن است به هرسو و جانبی کشیده شوند.

حرف درستی می زنید و به همین سبب من سعی کرده ام زندگی آنها و بخصوص «پاریس» را که جوانتر و کم تجربه تر است، در دنیای مجازی هدایت کنم و به سمت ساحل های آرام سوق بدهم تا مبادا بلغزند و با افرادی حشر و نشر بیابند که سالم نباشند. واقعا باید مراقب بود زیرا زندگی در سال های اخیر به سبب بسط ارتباط های الکترونیک و فعالیت های مجازی بشدت خطرناک شده و هر رویداد تلخی در آن ممکن است.

 ظاهرا اجازه ندادند شما در فیلم «داستان مهلکه آتش» یک بار دیگر آواز بخوانید.

متاسفانه این موضوع صحت دارد و مبنای استدلال شان طبعا رویدادهای منفی ای بود که پس از آوازه خوانی من در دوگانه «ماما، میا» (2008 و 2015) شکل گرفت. من از بابت این تصمیم بشدت ناراحت و متعجب و بدحال شدم.

 اما شما را به خاطر همان ترانه خوانی کوتاه و تاسف بارتان در «ماما، میا یک» برنده جایزه «راتزی» بدترین هنرپیشه نقش دوم مرد در سال 2008 کردند. دیگر چکار باید می کردند که شما دور و بر کار خوانندگی نگردید و متنبه شوید؟!

این نظر آنها (مجریان برنامه راتزیز) بود و من به آن ورود نمی کنم اما تعداد بازیگران سینما که به هر شکل به کار خوانندگی هم پرداخته اند، اصلا کم نبوده است و من هم یکی از آنها هستم و نباید این طور مرا در رسانه ها قلع و قمع می کردند.

ظاهرا پدرتان وقتی شما خردسال بودید، خانواده را ترک کرد و مادرتان وظایف پدری را هم برای شما ایفا می کرد.

من در شهر ناوان ایرلند جنوبی که در 30 مایلی شمال غربی شهر دابلین واقع است، رشد کردم و وقتی پدرم رفت، من و مادرم به شهر لندن کوچ کردیم و در آن زمان فقط چهار سال سن داشتم. در نهایت به ایرلند برگشتم و در آنجا به نوبت در خانه های عمه و عمو و پدر بزرگ و مادربزرگم روزگار گذراندم و در انتظار مادرم ماندم تا به آنجا بیاید و خانه ای را برای او و خودم اجاره کنم. مادرم واقعا برای ما ایثار می کرد.

حتما افسوس آن ماجراها و سختی ها را می خورید.

برعکس، بسیار خوشحالم زیرا آن سختی ها و زندگی به تنهایی به من آموخت که چطور مقاوم تر شوم و مقابل سختی ها کمر خم نکنم. من بواقع به خاطر جدایی پدرم از جمع خانواده و زمان زیادی که صرف شد تا جای پایم را در جهان بی سامان و سرشار از خطای فعلی بیابم، به پختگی و کارآزمودگی و مهارتی دست یافتم که بچه هایی با سن من کمتر به آن نائل می شوند. خلاها و غیبت افراد تاثیرگذار گرداگرد من سبب شد خودم مسیر و راه زندگی ام را انتخاب کنم و شخصا مشاغل بعدی ام را شناسایی و در مسیر آنها طی طریق کنم. این چنین بود که یک آدم خودساخته و توانمند شدم و معضلات زندگی هرگز نتوانسته است مرا فراری دهد. هر آنچه به نام و هویت پیرس برازنان می بینید و می شناسید، ساخته خود من است.

علایق هنری کی در شما پدید آمد؟

بسیار زود و از همان موقع که خردسال و نوجوان بودم، فیلم های سینمایی امریکایی را می دیدم. من هم کارهای خودمان (بریتانیایی ها) را تعقیب می کردم و هم فیلم های کابویی و جنایی هالیوود را و به امثال مارلون براندو و نورمن ویزدم علاقه داشتم و بواقع در فضای سینما زندگی می کردم و طبیعی بود که خواب هنرپیشگی و بازیگری را ببینم.

اولین گشایش و قدم بلند در حرفه هنری شما چگونه به وجود آمد؟

من به سازمان هنری و تئاتری اووال هاوس در جنوب لندن ورود کرده و مشغول کارآموزی و نمایش در آنجا بودم که روزی گفتند فرصت بازی در یک نمایش تنه سی ویلیامز افسانه ای برایم به وجود آمده است. نمایشی بود به نام «نشانه نیروی شیطانی سرخ».

در قبال آن چه کردید؟

با سر به آنجا شتافتم. سوار بر اتومبیل به سمت منزل ویلیامز می رفتم که دیدم ترافیک و روند حرکت ماشین ها کند است و در نتیجه از ماشین پیاده شدم و به سمت خانه وی دویدم. قلبم داشت از دهانم بیرون می زد. با خود می گفتم چه نشسته ای، که ویلیامز بزرگ خواستار تو شده است. سرانجام به آنجا رسیدم و دو صحنه بسیار پراحساس را بازخوانی کردیم و ویلیامز اوضاع را بررسی کرد و دو روز بعد زنگ زد و گفت که من قبول شده و نقش مورد نظر را به خود اختصاص داده ام.

از اجرای نمایش و پیامدهای آن هم بگویید.

آن نمایش در تالار راند هاوس در شمال لندن در اواخر تابستان 1977 به روی صحنه رفت و کارشناسان از نمایش من به نیکی یاد کردند و ویلیامز تلگرامی برایم فرستاد که در آن آورده بود: خدا را شکر که تو را برای این نقش پیدا کردم. تو پسر عزیز من هستی. آن اتفاق و پیام ویلیامز نشان داد که هم مایه و استعداد لازم را دارم و هم در راه درستی طی طریق می کنم.

ماجرای مرگ همسر اول تان کاساندرا هریس (هنرپیشه زن استرالیایی) بسیار تلخ بود. این طور نیست؟

همین طور است. بخصوص که من و او پس از آغاز حضورم در سریال جنایی-پلیسی «رمینگتون استیل» که با موفقیت زیادی قرین بود، به کالیفرنیای امریکا سفر کرده و آنجا مقیم شده بودیم. طبعا فرزندانمان نیز همراه ما بودند ولی همسرم هنگام بازی در یک فیلم در هند مریض شد و بررسی ها متاسفانه نشان داد که وی دچار سرطان شده است. او چهار سال دوام آورد اما سرانجام از میان ما رفت. بدتر آنکه دخترمان شارلوت نیز سال ها بعد (2013) با همین عارضه چشم از جهان فرو بست.

با آن غم ها چطور کنار آمدید؟

برای اینکه سرم را گرم و اندوه خود را کمتر کنم، به هنر نقاشی و سنجش استعدادم در آن روی آوردم و این عادت و هنر تاکنون برایم مانده است. درد روحی و ناراحتی فکری برخاسته از مرگ هریس هنوز در متن بعضی نقاشی های من نمود دارد و از درون آن بیرون می زند. شاید نقاش چندان بدی نباشم زیرا نقاشی ام از چهره باب دیلن (موزیسین معروف و قدیمی امریکایی) در سال 2018 اخیرا در یک حراجی به قیمت 2/1 میلیون پوند به فروش رفت.

اولین فیلم بلندتان کدام اثر سینمایی بود؟

این از خوش اقبالی من بود که نخستین کارم در یک اثر بلند سینمایی در فیلم موفق و پرفروش و کمیک «خانم داوت فایر» کنار رابین ویلیامز معروف شکل گرفت. شاید برخی بگویند این یک کار دراماتیک و عمیق نبوده اما از خوش شانسی من بود که نخستین حضور سینمایی ام در چنین فیلمی تحقق یافت و بابت آن احساس غرور هم می کنم.

شما پیش از آن زمان اولین پیشنهاد بازی در  نقش جیمز باند افسانه ای را رد کرده بودید. واقعا جرات زیادی داشتید!

جرات نمی خواست، اواخر دهه 1980 بود و من هنوز مشغول سریال «رمینگتون استیل» بودم و وقت آزاد زیادی نداشتم. شرایط زمانی و مکانی برای اینکه در قالب باند فرو بروم، اصلا مساعدت نمی کرد.

و در نهایت با فیلم «چشم طلایی» در سال 1995 و پس از تاخیری هفت، هشت ساله وارد دنیای باند شدید، آیا از اثری که بر ذهن و روح تماشاگران و به خصوص دست اندرکاران سینما برجای گذاشتید، راضی بودید؟

خیلی ها می گویند جیمزباند یک مخلوق بی رحم و مامور سرسخت است که به راحتی آدم می کشد و با هیچ کس شوخی ندارد و به همین سبب هنوز شون کانری نخستین ایفاگر نقش وی و در درجه بعدی دانی یل کریگ ایفاگر فعلی این نقش را بیشتر می پسندند زیرا از هرجهت خشن و جدی و بدون لغزش هستند اما من معتقدم میزان تسلیم ناپذیری و یکه تاز بودن «مامور 007» در داستان ها و فیلم هایش چنان مبالغه آمیز است که نه فقط به باور نمی آید، بلکه حالتی کارتونی را به این شخصیت و کارها و فیلم های او می بخشد و بنابراین باید با قدری طنز و استعاره و نگاهی نیمه تفریحی این کاراکتر را بازی کرد و با بعضی شوخی ها و جملات ویژه ماهیت او و جوهره درونی وی را ترسیم و روشن ساخت. او با هر چیز ظریف و خنده داری قدری باورپذیرتر می شود و در همان حال می توان خشونت های وی را هم درک و آن را قبول کرد.

 ظاهرا جدایی تان از پروژه جیمزباند و از دست دادن این نقش کلیدی خلاف میل تان روی داد.

همین طور است. تهیه کنندگان سری فیلم های «007» می گفتند پس از آنچه در جهان سیاست و در زندگی انسان ها در سال های پایانی دهه 1990 و اوایل دهه 2000 روی داده و بعد از حاکم شدن روح خشونت ها و ترورها در سطح جهان، یک بار دیگر و برخلاف سال های 1980 تا 2000 به یک باند جدی تر و خشن تر و قاتل تر نیاز دارند و نمی شد با انگاره های سبک و عادی و با لحنی توام با طنز و به شکلی سرخوش به ماجراهای جیمز باند و دنیای اطراف او نگریست.

 یعنی بعد از «یک روز دیگر بمیر» (محصول 2002) که چهارمین و آخرین فیلم «باند»ی شما بود، شما مایل بودید یک فیلم پنجم را نیز تجربه کنید اما استودیوی مربوطه نگذاشت.

باید تاکید کنم که کار آنها به واقع نوعی اخراج من از پروژه با زدن لگدی بی رحمانه بود. آنها حتی زحمت این را به خود ندادند که مرا فراخوانند و به طور محترمانه و حضوری به من بگویند و با یک پیام تلفنی مرا اخراج کردند.

 و قطعا حس تلخی در شما به وجود آمد.

جز این نبود اما زندگی و درس های آن به من آموخته است که هرگز دچار دریغ و آه حسرت و تلخکامی مفرط نشوم و محکم روی پایم بایستم و مقابل ناملایمات کم نیاورم. اگر تسلیم افسوس ها و اندوه ها شوید، ناکامی های بعدی نیز به سراغ تان می آیند و هر چیز بدی مسلسل وار بر سرتان نازل می شود.

 ولی امکان ندارد فردی که حتی یک بار نقش مامور «007» را بازی کرده، تا ابد از شهرت و اعتبار آن برخوردار نباشد.

قبول دارم، زیرا جیمز باند و تبدیل شدن به این موجود مثل هدیه ای است که در طول عمر فقط یک بار آن هم به خوش اقبال ترین انسان ها اختصاص می یابد و تمامی درها را به روی شما می گشاید. با این اوصاف بهتر است در پایان دوران جیمز باندی تان و بعد از اتمام دوره حضورتان در این پروژه با خودتان صلح کنید و احساس خسارت و سقوط نکنید و به همه جا با افتخار و غرور پا بگذارید زیرا حتی 30 یا 50 سال بعد از درآمدن از قالب های باند هنوز هم همچون او محسوب می شوید و هرجا پا بگذارید، شما را «007» می نامند و بهره های آن را خواهید برد. این اصلی است که وجود دارد و برای من صرفنظر از نام و اوصاف هر فیلمی که بازی کردم و با هرکس که همکاری داشتم، حضور هفت، هشت ساله ام در فرانچیز «باند» یک موهبت بود و در حال حاضر و 18 سال بعد از جدایی ام، این سری فیلم ها همچنان با اجزای مختلف زندگی ام پیوند خورده اند و آن را به وضوح حس می کنم.

 پس از کناره گیری تان از این پروژه تا چه میزان فیلم های بعدی «باند» را تعقیب کرده اید؟

آنها را چندان ندیده ام زیرا دیگر سهمی در این نمایش ها ندارم اما وقتی می شنوم که در تضاد با خصوصیات و افسانه های باند و کتاب های ایان فلمینگ پیرامون وی که او را یک سفیدپوست زبر و زرنگ توصیف کرده اند طرح های به کارگیری یک هنرپیشه مرد سیاهپوست (ادریس البا آفریقایی تبار و تبعه بریتانیا) برای ایفای نقش مامور 007 بسیار جدی شده و در دستور کار قرار گرفته، به این فکر می کنم که چرا برای ایجاد تنوع بیشتر و ساختارشکنی این نقش را به یک زن نمی سپرند. به کارگیری یک زن برای این نقش می تواند ساختارشکن باشد و توجه به این فرانچیز را که همیشه بسیار زیاد بوده، افزون تر سازد. بیش از این توضیحی نمی دهم زیرا این مساله در درجه اول مربوط به تهیه کنندگان این سری فیلم ها است.

 شما در سال 2010 در فیلم «نویسنده خیالی» (یا «نویسنده شبح وار») نقش یک نخست وزیر سابق بریتانیا را که متهم به جنایات جنگی شده است، بازی کردید و همه می گویند تونی بلر مبنای قیاس و انتخاب تان برای این نقش و پست بوده است.

درست است. من از او الگو گرفتم و تصور کردم که باید مثل او بازی و عمل کرد زیرا او با قالب های این نقش همخوانی بیشتری داشت. البته دنیای سیاست آشفته تر از آن است که فقط یک الگوی بد و ناموفق در آن وجود داشته باشد.

در 67 سالگی چقدر به بازنشستگی فکر می کنید؟

به اندازه هیچ درصد به آن فکر می کنم زیرا در شرایطی نیستم که علم و حرفه دیگری را بیاموزم و به کاری بجز بازیگری بپردازم. درست است که به سبب مسن شدن این روزها اغلب نقش پدرها و پدربزرگ ها به من پیشنهاد می شود اما این هم جزئی از این حرفه است.

 اما کرونا مجالی برای فعالیت های تازه باقی نگذاشته است.

امیدوارم سرانجام پادزهر و واکسنی برای آن کشف و این بیماری مهلک ریشه کن شود اما بدتر از این عارضه بلای تبعیض نژادی و فجایعی است که در دوران ریاست جمهوری اسفبار دونالد ترامپ بر سر سیاهان در امریکا نازل شده است و امیدوارم اگر واکسنی در این زمینه هم وجود می داشت، کشف و از آن استفاده می شد تا این همه شاهد ستم به سیاهپوستان نباشیم. مصیبت تبعیض نژادی صد درجه بدتر و تلخ تر از اتفاقات هولناکی است که در شش، هفت ماه اخیر در ارتباط با کرونا بر سر مردم جهان آمده است.

 با این اوصاف حتما دید شما نسبت به آینده جهان توام با نهایت بدبینی است.

خیر. برعکس من امیدوارم نسل جوانتر با قدم های بلندتری که به سوی یک آینده متعالی تر برمی دارد، بخشی از مشکلات عظیم امروزی را حل کند و توهین های نژادی و پوچ گرایی و تروریسم های کور را از سطح جهان برچیند. در صورتی که به این جوان ها میدان داده شود و آنها ذاتا همان قدر خوشبین و امیدوار باشند که من هستم، دنیای بهتری برای همه ما شکل خواهد گرفت.