آرشیو شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۷۰۷
جهان
۵
انتخابات 2020

اوباما از ضرورت توجه به حق رای گفت، ترامپ خواستار تعویق انتخابات شد

تهدیدی برای دموکراسی

محمدحسین لطف الهی

حاضران در کلیسای «ابنزر باپتیست» واقع در ایالت آتلانتا روز پنجشنبه در حالی شاهد سخنرانی سه رییس جمهور پیشین امریکا و تاکید آنان بر لزوم تعمیق دموکراسی و احترام به حقوق اقلیت ها بودند که کمی آن سوتر، دونالد ترامپ در واشنگتن از ضرورت تعویق انتخابات و لغو امکان اخذ آرای پستی سخن می گفت. 

96 روز مانده به موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، باراک اوباما، جورج بوش و بیل کلینتون، روسای سه دولت از چهار دولت اخیر در ایالات متحده در مراسم بزرگداشت جان لوئیس، عضو فقید کنگره و قهرمان مبارزه علیه نژادپرستی حاضر شدند تا از اهمیت توجه به یک رهبر و دستیابی به حقوق مدنی و اهداف او در امریکا سخن بگویند. این اتفاق در حالی رخ داد که دونالد ترامپ، رییس جمهور کنونی ترجیح داد در خانه بنشیند، برنامه های صبحگاهی تلویزیون را نگاه کند، توییت کند و از برنامه های خود درباره بازگشایی ها و انتخابات نوامبر حرف بزند. ترامپ روز پنجشنبه در توییتی نوشت:«با وجود رای گیری پستی، انتخابات 2020 نادرست ترین و متقلبانه ترین انتخابات خواهد بود. این موضوع باعث شرمساری بزرگی برای امریکا خواهد شد. آیا نباید انتخابات را تا زمانی که مردم بتوانند به درستی، امن و بدون خطر رای بدهند به تعویق بیندازیم؟» در حدود نیمی از ایالت های امریکا به دلیل شیوع ویروس کرونا، فرمانداران و مقامات محلی اعلام کرده اند که روند رای گیری پستی را تسهیل خواهند کرد تا سلامت شهروندانی که خواستار شرکت در انتخابات هستند به خطر نیفتد. با اینکه امکان رای گیری حضوری نیز در این ایالت ها وجود دارد، رییس جمهور امریکا معتقد است، رای گیری پستی می تواند زمینه تقلب گسترده علیه او را فراهم کند؛ هرچند مدارک و مستنداتی در این باره وجود ندارد و مسوولان برگزاری انتخابات، ادعای ترامپ را رد می کنند. درخواست ترامپ مبنی بر تعویق زمان انتخابات تا زمانی نامعلوم بلافاصله با واکنش افکار عمومی و جریان رقیب روبه رو شد و دموکرات ها ترامپ را متهم کردند که از هراس شکست خوردن در انتخابات سوم نوامبر در پی به تعویق انداختن زمان برگزاری این رویداد مهم است. نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان امریکا با اشاره به درخواست ترامپ در حساب کاربری شخصی این درخواست رییس جمهور را خلاف قانون اساسی خواند و تاکید کرد که تنها کنگره می تواند زمان برگزاری انتخابات را تعیین کند.

مخالفت جمهوری خواهان با ترامپ

دایره منتقدان طرح ترامپ به دموکرات ها محدود نماند و ساعاتی بعد مسوولان برگزاری انتخابات همچنین تعدادی از جمهوری خواهان سرشناس به آن واکنش نشان دادند. الن وینتراب، یکی از اعضای کمیسیون فدرال انتخابات امریکا که یک نهاد نظارتی برای ضمانت اجرای قوانین انتخاباتی است ضمن محکوم کردن ادعاهایی که سلامت انتخابات را زیر سوال می برند، گفت:«نه آقای رییس جمهور! شما اختیار تغییر زمان برگزاری انتخابات را ندارید. این کار نباید هم انجام شود.» او اضافه کرد:«ایالات ها و نهادهای محلی از شما و کنگره بودجه می خواهند تا بتوانند انتخابات را همان طورکه همه امریکایی ها می خواهند به صورت ایمن و سالم برگزار کنند. چرا در این خصوص کاری نمی کنید؟» جمهوری خواهان نیز که می دانستند، شانسی برای تعویق انتخابات وجود ندارد هر یک به نوعی با تصمیم ترامپ مخالفت کرده و آن را غیرعملی دانستند. به نوشته فاکس بیزنس، جان باراسو سناتور جمهوری خواه گفت که «ما قرار نیست انتخابات را به تعویق بیندازیم و انتخابات در موعد مقرر برگزار می شود.» لیندسی گراهام دیگر سناتور جمهوری خواه و از دوستان نزدیک ترامپ نیز با بیان اینکه «نگرانی رییس جمهور را درخصوص آرای پستی درک می کنم» اعلام کرد به تعویق انداختن انتخابات پاسخ مناسبی به این نگرانی نیست و انتخابات باید برگزار شود. سناتور میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوری خواه مجلس سنا و کوین مک کارتی، رهبر اقلیت جمهوری خواه مجلس نمایندگان از دیگر افرادی بودند که با تعویق انتخابات مخالفت کرده اند. میچ مک کانل در این باره به نیویورک تایمز می گوید:«هیچ وقت در تاریخ این کشور، چه در زمان جنگ، چه رکود اقتصادی یا جنگ داخلی، ما مجبور به تعویق یک انتخابات فدرال نشده ایم. امسال هم بار دیگر راهی پیدا می کنیم که سوم نوامبر رای دهیم.» مک کارتی هم خواهان برگزاری انتخابات در زمان معین شد و از ترامپ خواست دیگر اینگونه ادعاها را تکرار نکند. در این میان فاکس نیوز که از اصلی ترین رسانه های حامی ترامپ به حساب می آید از طرح او حمایت نکرد و آری فیشر، کارشناسی که برای تحلیل این طرح به فاکس نیوز دعوت شده بود، اعلام کرد «ترامپ نباید با طرح ایده تعویق انتخابات فضا را آشفته کند.»

رییس جمهوری که عقب نشینی  نمی کند

پنجشنبه عصر دونالد ترامپ برای حضور در نشست توجیهی مربوط به شیوع ویروس کرونا در کاخ سفید در میان خبرنگاران ظاهر شد و درباره ایده تعویق انتخابات مورد سوال قرار گرفت. او که به رغم نداشتن اختیار قانونی و عدم همراهی جمهوری خواهان قصد عقب نشینی از موضع خود را نداشت به خبرنگاران گفت که «رای گیری پستی یک فاجعه خواهد بود.» ترامپ افزود:«شما صدها میلیون رای پستی را به جایی می فرستید که نمی دانید چه سرنوشتی در انتظار این آرا خواهد بود. شما نمی دانید با آرای شما چه خواهند کرد. طبیعی است که چیز زیادی از سیاست نمی دانید وقتی با این نوع رای دادن موافقید.»  این صحبت های ترامپ باعث شد رقیب او، جو بایدن که پیش تر واکنشی به درخواست تعویق انتخابات نشان نداده بود در این باره حرف بزند و با انتقاد از ترامپ درخصوص مدیریت کشور در توییتر بنویسد:«هر روز بر تعداد مبتلایان به ویروس کرونا افزوده می شود و در این شرایط او چه می کند؟ - خواستار به تعویق افتادن انتخابات می شود و این اقدام او دو دلیل دارد: اول اینکه واقعا باور دارد با به تعویق افتادن انتخابات می تواند شرایط را تغییر دهد و به پیروزی دست یابد و دوم اینکه می خواهد اذهان عمومی از او نپرسند که چرا در مراسم گرامیداشت جان لوئیس حاضر نشد.» اشاره بایدن به هراس ترامپ از شکست خوردن در انتخابات از این رو مطرح می شود که در نظرسنجی های اخیر،کاندیدای جمهوری خواهان با وضعیت خوبی مواجه نیست.

 در فاصله کمتر از 100 روز مانده به موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری امریکا، نتیجه نظرسنجی مشترک شبکه «سی ان ان» و موسسه «اس اس آر اس» نشان می دهد که دونالد ترامپ در چند ایالت تعیین کننده که در سال 2016 در آنها پیروز شده بود از جو بایدن عقب است. این نظرسنجی و پیشتازی بایدن باتوجه به دو موضوع اهمیت بالایی دارد: اول، اینکه ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 توانست با پیروزی در چندین ایالت تعیین کننده، هیلاری کلینتون نامزد دموکرات ها را با شکستی سخت مواجه کند. دوم، وضعیت و عملکرد خوب هر نامزد در ایالت های تعیین کننده تا حد زیادی مسیر او را برای تضمین پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری امریکا هموار می کند. اما در مراسم گرامیداشت جان لوئیس چه گذشت و در نبود ترامپ چه مطالبی بیان شد که جوزف بایدن آن را دلیلی برای نگرانی رییس جمهور امریکا می داند؟

3  رییس جمهور علیه یک نفر

مراسم گرامیداشت جان لوئیس پنجشنبه صبح درحالی برگزار شد که 3 رییس جمهور حاضر در این مراسم نامی از ترامپ نیاوردند اما هر 3 آنها با کنایه از اقداماتی که او در حال انجام می دهد، انتقاد کرده و خواستار تداوم تلاش ها برای تثبیت حقوق شهروندان امریکا شدند. جورج بوش با انتقاد از کسانی که به تلاش های جان لوئیس احترام نمی گذارند، گفت «همه ما باید قلب های مان را برای شنیدن حقیقت آماده کنیم.»  بیل کلینتون نیز با بیان اینکه «نباید در این کشور کسانی بر سر کار باشند که منافع شخصی را به منافع جمع ترجیح می دهند» اعلام کرد، جان لوئیس تمام عمرش را صرف ماموریتی کرد که بسیار فراتر از جاه طلبی های شخصی بود. اوباما اما بسیار تندتر از دو رییس جمهور دیگر به انتقاد علیه وضع موجود پرداخت:«امروز در برابر چشم های مان می بینیم که افسران پلیس زانوی شان را روی گردن امریکایی های سیاه پوست فشار می دهند.» او ادامه داد:«ما شاهدیم که دولت فدرال، ماموران خود را برای استفاده از گاز اشک آور و باتوم علیه تظاهرات مسالمت آمیز گسیل می کند.» باراک اوباما با اشاره به طرح ترامپ برای تعویق انتخابات آن را تهدیدی برای دموکراسی خواند و با کنایه خطاب به او گفت:«الان که ما اینجا نشسته و در بزرگداشت لوئیس شرکت کرده ایم، عده ای به دنبال به تعویق افتادن انتخابات و رای ندادن مردم امریکا هستند.» او پیشنهاد لغو آرای پستی را اقدامی در راستای بیمارکردن مردم امریکا همچنین سلب حق رای آنان عنوان کرد و بدون نام بردن از ترامپ خواستار اجرای اقداماتی شد که اطمینان حاصل شود هر امریکایی می تواند در انتخابات شرکت کند. اوباما افزود:«باید مطمئن شویم هر امریکایی نامش بین رای دهندگان ثبت شده، باید به زندانیان آزاد شده حق رای به عنوان شانسی دوباره داده شود، باید با افزایش مراکز رای گیری این فرآیند تسهیل شود و باید روز رای گیری یک روز تعطیل رسمی اعلام شود تا کارگران بدون نگرانی بتوانند برای رای دادن اقدام کنند.» 

او در ادامه با انتقاد از سیاست های نژادپرستانه اعلام کرد که شهروندان در واشنگتن یا پرتوریکو به یک اندازه در سرنوشت امریکا سهم دارند و نباید حق هیچ کس را برای رای دادن سلب کرد. این جمله به این دلیل عنوان شد که مردم پرتوریکو نمی توانند، سهمی در انتخابات ریاست جمهوری امریکا داشته باشند. اهالی پرتوریکو شهروندان امریکا محسوب می شوند اما حق شرکت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور را ندارند.