آرشیو شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۷۴۰۸
ایران زندگی
۵

گزارش «ایران» از چگونگی برگزاری آزمون دکترا با رعایت پروتکل های بهداشتی

برگزاری اولین کنکور کرونایی با حضور 179 هزار داوطلب

هدی هاشمی

معمولا «نخستین»ها خاص هستند و به یادماندنی. اما این یکی با موارد دیگر خیلی تفاوت داشت . صحبت از نخستین آزمون دکترا در دوران کرونا است. آزمونی که پس از کلی جنجال بالاخره برگزار شد و صندلی ها میزبان داوطلبان ماسک زده بود. ساعت 7 صبح روز پنجشنبه درهای اصلی دانشگاه ها و حوزه های امتحانی به روی 179 هزار داوطلب آزمون دوره دکترا باز شد تا آنها در یکی از پر سر و صداترین آزمون های کشوری شرکت کنند.

آزمونی که بعد از 4 بار تعویق، در نهایت نهم مردادماه با کلی اما و اگر از سوی داوطلبان برگزار و بالاخره پرونده اولین آزمون کرونایی کشور بسته شد. یک ساعت و نیم تا آغاز کنکور مانده بود که درهای اصلی دانشگاه صنعتی شریف (یکی از حوزه های امتحانی) به روی داوطلبان باز شد.  

تقریبا همه داوطلبان ماسک به صورت داشتند و طبق پروتکل سازمان سنجش به جز لوازم شخصی برای امتحان وسایل دیگری به همراه نداشتند. مسئولان دانشگاه برای حفظ فاصله اجتماعی سنگفرش خیابان را علامت گذاری کرده بودند تا اگر تعداد داوطلبان بیشتر شد هر کدام شان روی آن برچسب ها با فاصله بایستند، اگرچه خبری از ازدحام داوطلبان هم نبود.

 نگرانی از ابتلا به بیماری کرونا

با وجود این خیلی از داوطلبان دختری که برای آزمون دکترا به دانشگاه صنعتی شریف آمده بودند نگران کرونا بودند. برخی از آنها از ترس شان برای شرکت در این آزمون استرس داشتند و عده ای دیگر هم نگران کرونا بودند. داوطلبی می گوید: «استرس کنکور را ندارم. فقط ترس از مبتلا شدن به ویروس کرونا را دارم.»

یکی دیگر از داوطلبان بعد از برگزاری آزمون می گوید، بهتر بود اینترنتی امتحان می دادیم. خیلی از داوطلبان به خاطر شرایط کرونا در جلسه حضور پیدا نکردند و خیلی از صندلی ها خالی بود. داوطلب دیگری هم به ازدحام جمعیت اشاره می کند و می گوید: «می ترسیدم که به خاطر کنکور ازدحام شود و در این بین کسی مبتلا یا ناقل باشد.» البته برخی از داوطلبان هم از همان ابتدا خواهان برگزاری کنکور سرموعد بودند؛ آنها تاکید می کنند که تغییر زمان کنکور موجب برهم زدن امنیت روانی و آرامش شان می شود.

یکی از داوطلبان این چنین توضیح می دهد: «مسئولان نمی توانستند آزمون را برگزار نکنند هر کاری که از دست شان برمی آمد، انجام دادند و چند باری هم این آزمون را به عقب انداختند. اما درنهایت باید امتحان برگزار می شد.»  عده ای هم به پروتکل ها اشاره کردند؛ «قبل از اینکه وارد آزمون شویم، نگران پروتکل ها بودیم اما امروز دیدیم که اکثر پروتکل ها رعایت شده است. فاصله اجتماعی بسیار خوب بود و در کل این آزمون در سلامت کامل برگزار شد.»

متفاوت ترین آزمون سال 99

غلامرضا وثوقی، نماینده دانشگاه صنعتی شریف در سازمان سنجش درباره برگزاری آزمون دکترا می گوید: این آزمون تفاوت بسیاری با سال های گذشته داشت. به خاطر شیوع ویروس کرونا مجبور شدیم تعداد داوطلبان را در حوزه های امتحانی کمتر کنیم.  برای رعایت پروتکل های بهداشتی امسال 800 داوطلب کنکور در دانشگاه ما امتحان می دهند و این درحالی است که در سال های گذشته میزبان هزار و 800 داوطلب بودیم. همچنین فاصله اجتماعی بیش از آن مواردی بود که وزارت علوم به ما اعلام کرده و به علت ساختار کلاس ها فاصله میز و صندلی ها تا یک و نیم متر هم رسیده است.

او درباره تعداد غایبین می گوید: تعداد غایبین ما امسال افزایش چشمگیری داشته است. امسال حدود 40 درصد داوطلبان ما که محل امتحان شان دانشگاه شریف بوده، غایب بودند این درحالی است که در سال های گذشته 15 درصد غایب داشتیم.

داوطلبان مشکلات را به سازمان سنجش بگویند

آزمون دکترای امسال هر چه بود با ماسک، مواد ضدعفونی کننده و دستکش در 143حوزه امتحانی در 60شهرستان سراسر کشور برگزار شد. در این ماراتن 179هزار و 704نفر ثبت نام کردند که 44 درصد زن و 56درصد آنها مرد هستند.

با این همه رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از نحوه برگزاری آزمون رضایت دارد و به «ایران» می گوید: بیشتر داوطلبان پروتکل های بهداشتی ما را رعایت کردند حتی حوزه های امتحانی هم بیشتر از آن چیزی که توقع داشتیم، پروتکل ها را رعایت کردند.  البته ما برای آزمون های بعدی نیازسنجی می کنیم و از داوطلبان خواستیم مشکلاتی را که با آن روبه رو بوده اند به ما اطلاع دهند در سایت سازمان فرم نظرخواهی گذاشته ایم که داوطلبان نظرات شان را در آنجا بنویسند تا در آزمون های بعدی مورد توجه قرار گیرد.

دکتر ابراهیم خدایی درباره فیلم منتشر شده از یک داوطلب از بیمارستان طالقانی نیز این چنین توضیح می دهد: بیمارستان طالقانی بسیار بزرگ است و ما نمی دانیم که این داوطلب از کدام در وارد شده است. اما بیمارستان راس ساعت 8:45دقیقه امتحان را برگزار کرد و خب در بیمارستان پروتکل های بهداشتی سخت تری اجرا می شد. البته در بیمارستان آزمون با 15 دقیقه تاخیر برگزار شد. اما هر 21 داوطلب در این بیمارستان امتحان را دادند.

او از پذیرش بیش از 24 هزار داوطلب آزمون دکترا در سال 99 خبر می دهد و می گوید: نتایج اولیه این آزمون دهه اول شهریور اعلام خواهد شد تا در دهه دوم شهریور داوطلبان بتوانند انتخاب رشته کنند و به منظور انجام مصاحبه، به دانشگاه ها معرفی شوند.

برگزاری کنکور نظر ستاد ملی مقابله با کرونا است

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درباره برگزاری آزمون کارشناسی ارشد و کنکور می گوید: ما در حال حاضر در کشور با این مساله مواجه هستیم که تقریبا تمامی افراد مرتبط، غیر مرتبط، مسئول و غیر مسئول درباره برگزاری آزمون ها و مسائل این چنینی اظهار نظر می کنند. طبیعتا آنچه برای سازمان سنجش مهم است، اجرای قانون بوده و قانون نیز همان مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا است.