آرشیو شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۳۷۸۱
جهان
۸

خبر

اتحادیه اروپا برای مقابله با حملات سایبری، تحریم وضع کرد

اتحادیه اروپا علیه شرکت ها و افرادی از روسیه، چین و کره شمالی به اتهام حملات گسترده سایبری در جهان، تحریم مالی و مسافرتی اعمال کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، این شرکت ها اولین نهادهایی هستند که بر اساس قوانین جدید اتحادیه اروپا که سال گذشته تصویب شد، به خاطر حملات اینترنتی مورد تحریم قرار می گیرند.قوانین جدید امکان مسدودکردن دارایی های شرکت هایی را که به اعضای اتحادیه اروپا، کشور ثالث یا نهادهای بین المللی حمله اینترنتی کنند، فراهم می کند. اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه ای روز پنجشنبه اعلام کرد سرویس اطلاعاتی نظامی روسیه، موسوم به جی آریو، تحریم شده است.اتحادیه اروپا این نهاد را به انجام حملات سایبری در ژوئن 2017 علیه چندین شرکت اروپایی که منجر به زیان هنگفت مالی شد، همچنین دو حمله سایبری در سال های 2015 و 2016 به شبکه برق اوکراین متهم کرده است. چهار کارمند این نهاد نظامی و اطلاعاتی روسیه نیز به اتهام مشارکت در حمله سایبری به سازمان منع سلاح های شیمیایی در سال 2018 که مقر آن در هلند است، تحریم شدند.همچنین شرکت «چوسون اکسپو» کره شمالی به خاطر پشتیبانی از «گروه لازاروس» که پشت حملات سایبری به شرکت های خارجی ازجمله سونی پیکچرز و بانک مرکزی بنگلادش بود، مورد تحریم قرار گرفته است. اتحادیه اروپا همچنین شرکت «توسعه تکنولوژی هایتایی» که متهم به پشتیبانی از چندین حمله اینترنتی از سوی هکرها در جهان بود، به همراه دو شهروند چینی را تحریم کرد.این تحریم ها شامل منع سفر این افراد به اتحادیه اروپا و مسدودکردن دارایی شرکت ها و افراد و منع همکاری های تجاری و مالی با آنهاست. نمایندگی دیپلماتیک چین در اتحادیه اروپا روز جمعه با انتشار گزارشی گفته است این کشور همواره حامی امنیت فضای مجازی و اینترنتی بوده و خود یکی از قربانیان حملات سایبری است.اخیرا نهادهای امنیتی بریتانیا، آمریکا و کانادا درباره حمله سایبری هکرهای روس به مراکز پژوهشی و تولید واکسن ویروس کرونا هشدار داده اند. پیش از این نیز هشدارهایی درباره حملات اینترنتی چینی ها به این مراکز داده شده بود.

پادشاه عربستان از بیمارستان مرخص شد

پادشاه عربستان سعودی پس از برداشتن کیسه صفرا و بهبودی از بیمارستان مرخص شد. به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه الشرق الاوسط، ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان، شامگاه پنجشنبه پس از انجام عمل جراحی موفق، بیمارستان را ترک کرد و حال خود را خوب احساس می کند.

رسانه های سعودی پنجشنبه شب به نقل از دفتر پادشاهی عربستان گزارش دادند که سلمان بن عبدالعزیز بیمارستان تخصصی «ملک فیصل» در شهر ریاض را ترک کرد. پادشاه سعودی 10 روز پیش بر اثر التهاب کیسه صفرا برای انجام عمل جراحی به بیمارستان منتقل شد. او در این مدت از بیمارستان به صورت مجازی در نشست هفتگی کابینه وزیران شرکت کرد.

پیش تر دفتر سلطنتی گزارش داده بود آل سعود 84ساله عمل جراحی موفقی برای برداشتن کیسه صفرا انجام داده است و مدتی در بیمارستان تحت نظر پزشکان خواهد ماند. به ندرت عربستان بیانیه هایی درباره وضعیت سلامتی پادشاه یادشده که از سال 2015 قدرت را در دست دارد، منتشر می کند.