آرشیو شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۳۷۸۱
جهان
۸

رویداد

خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان

آمریکا به روسیه هشدار داد ایجاد تهدیدات برای امنیت سربازانش در افغانستان را نمی پذیرد. همچنین مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، اعلام کرد طبق توافق نامه دوحه تا ماه می سال 2021 ارتش آمریکا از افغانستان خارج می شود.

تکذیب دوباره چین

چین اتهامات درباره اینکه هکرهای مرتبط با دولت این کشور داده های کمپانی دارویی «Moderna» را به سرقت برده اند، رد کرد. سخنگوی وزارت خارجه چین گفت اتهامات مطرح شده بدون پایه و اساس و بدون شواهد کافی است و چین نیازی به این کار ندارد و در سرقت اطلاعات و فناوری نقشی ندارد.

انحلال کابینه ائتلافی نتانیاهو

روزنامه عبری زبان معاریو در گزارشی تاکید کرد بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، با جدیت در فکر انحلال کابینه ائتلافی و تشکیل کابینه ای جدید و راست گرا، متشکل از 61 عضو است. این در حالی است که شب گذشته حدود هزار اسرائیلی در مقابل مقر اقامت نتانیاهو تظاهرات کرده و خواستار استعفای او شدند.

مخفی کاری اف بی آی

گزارش منتشرشده از سوی سی ان ان مشخص کرد هیچ یک از بازرسان درباره دخالت ادعایی روسیه یا وکیل دونالد ترامپ این شانس را ندارند که به پرونده های مربوطه دسترسی داشته باشند و از آنها به عنوان سند استفاده کنند؛ چون اف بی آی برای محافظت در مقابل مداخله ترامپ، آنها را مخفی کرده است.

اتهام زنی آنکارا به امارات

حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه، می گوید امارات اقدامات زیانباری برای ضربه زدن به ترکیه مرتکب می شود و دولت آنکارا این کشور را بازخواست خواهد کرد. او با اشاره به حمایت های امارات از نیروهای ژنرال خلیفه حفتر که علیه دولت وفاق ملی لیبی، تحت حمایت سازمان ملل می جنگند، گفت: امارات به گروه تروریستی «پ ک ک» نیز برای ضربه زدن به ترکیه کمک های مالی و تدارکاتی می دهد.

تعیین رئیس جدید سازمان اطلاعاتی بریتانیا

ریچارد مور، سفیر سابق بریتانیا در ترکیه، به عنوان رئیس جدید سرویس اطلاعات خارجی بریتانیا (MI6) معرفی شده است. مور در حال حاضر رئیس اداره سیاسی وزارت خارجه بریتانیاست.

ترامپ تنها سخنران حضوری نشست مجمع عمومی

سفیر آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد رئیس جمهوری ایالات متحده امیدوار است به صورت حضوری در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در سپتامبر 2020 شرکت کند و او تنها رهبری خواهد بود که امسال به دلیل شیوع کرونا، به صورت حضوری سخنرانی خود را انجام خواهد داد.

اصابت 2 موشک به فرودگاه بغداد

گروه اطلاع رسانی امنیتی عراق اعلام کرد فرودگاه نظامی بغداد که بخشی از فرودگاه بین المللی این شهر است، با دو موشک هدف قرار گرفته است. این گروه با انتشار بیانیه ای افزود: دو فروند موشک کاتیوشا که از دو نقطه مختلف در منطقه الرضوانیه بغداد شلیک شده بودند، فرودگاه نظامی بغداد را هدف قرار دادند، ولی خساراتی در پی نداشتند.

خروج ماموران فدرال از پورتلند

کیت براون، فرماندار دموکرات ایالت اورگان، در بیانیه ای اعلام کرد پس از بحث و گفت وگو با معاون رئیس جمهوری آمریکا و مقامات دولت، دولت فدرال درخواست او را پذیرفته و ماموران خود را که مانند «نیروهای اشغالگر» رفتار کردند، از این منطقه خارج می کند.

اعلام آماده باش ارتش افغانستان

وزارت دفاع افغانستان در بیانیه ای اعلام کرد در حمله های موشکی نظامیان پاکستانی به مناطق مسکونی در منطقه مرزی ولایت قندهار، 9 غیرنظامی جان باختند. در بیانیه وزارت دفاع آمده رئیس ستاد ارتش افغانستان به نیروهای نظامی این کشور دستور داده تا برای پاسخ گویی در مقابل اقدامات نظامیان پاکستانی، آمادگی کامل داشته باشند.