آرشیو شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۳۷۸۱
اقتصاد
۴

خبر

کاهش قیمت تامین مصالح ساختمانی با  استفاده از قرارداد تهاتر

نایب رئیس انجمن سازندگان و تولیدکنندگان مسکن، گفت: با روش تهاتر در حوزه تامین مصالح ساختمانی می توان واحدی را ارزان ساخت و البته صحبت هایی هم برای حضور در طرح های بازآفرینی شهری شده است.علاءالدین ختایی، نایب رئیس انجمن سازندگان و تولیدکنندگان مسکن، در گفت وگو با فارس، ضمن بیان اینکه شرایط اقتصادی کشور و نوسانات موجود در این بازار باعث شده که هزینه های ساخت مسکن به شکل چشمگیری افزایش یابد، گفت: هدف تهاتر، ساخت مسکن ارزان است و در همین زمینه اقدامات بسیار زیادی در حوزه کاهش قیمت مصالح ساختمانی را در دستور کار خود قرار داده ایم. همچنین در این زمینه قراردادهایی را با بخش های مختلف منعقد کرده ایم. وی با اشاره به اینکه قیمت مصالح ساختمانی در مقایسه با سال گذشته بیش از 35 تا 40 درصد افزایش قیمت داشته است، افزود: در سال گذشته مسکن مهار نشد و ما نتوانستیم قیمت تمام شده ساخت مسکن را کاهش دهیم. این مقام مسئول، توضیح داد: قراردادی که با سازندگان انبوه سازان و سایر دستگاه ها منعقد می شود، باعث کاهش قیمت تمام شده ساخت مسکن می شود و در نتیجه این کاهش قیمت ها باعث می شود که مسکن ارزان قیمتی به دست متقاضیان برسد. ختائی با اشاره به اینکه بازار تهاتر ایرانیان در قالب تهاتر کارت قراردادی با وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن و ستاد اجرائی فرمان امام برای ساخت صدهزار واحد مسکونی منعقد کرده است، ادامه داد: در این تفاهم نامه سعی شده مصالح ساختمانی مورد نیاز برای این واحدها را تامین کنیم و در ازای آن واحد مسکونی یا تامین مصالح ساختمانی در سایر شهر ها را تهاتر کنیم. نایب رئیس انجمن سازندگان و تولیدکنندگان مسکن بیان کرد: در این زمینه بنیاد مسکن و ستاد اجرائی فرمان امام همکاری های بسیار خوبی داشته اند و در بسیاری از شهر ها از جمله آذربایجان شرقی، گلستان و... این تهاتر ها انجام شده اما با توجه به بخش نامه هایی که وزارت راه و شهرسازی به ادارات کل صادر کرده، هنوز در شهر تهران برای استفاده از کارت مصالح ساختمانی اقدامی انجام نشده است.

قطع سهمیه و  ابطال مجوز در  انتظار  گران فروشان  سیمان

سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد: نرخ فروش مصرف کننده برای هر پاکت سیمان خاکستری حداکثر 17هزارو 500 تومان و برای هر تن سیمان فله 290 هزار تومان است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد: در نشستی مشترک با انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان مقرر شد که تحویل سیمان توسط واحدهای تولیدی منحصرا به عاملان توزیع رسمی و مطابق دستورالعمل مربوطه انجام شود. براساس اعلام تابش، معاون وزیر و رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، مطابق توافق اعضای جلسه برای تامین بهنگام سیمان مورد نیاز انبوه سازان، پروژه های عمرانی و سایر مصارف عمده، واحدهای تولیدی مکلف به تحویل بار به قیمت مصوب در کارخانه به انبوه سازان، پروژه های عمرانی و سایر مصارف عمده با معرفی نامه رسمی هستند. علاوه بر این انجمن مکلف است با هماهنگی اعضا بر عاملان فروش نظارت کند. مطابق اعلام سازمان حمایت، سازمان های صنعت، معدن و تجارت نسبت به نظارت جدی به عاملان توزیع سیمان اقدام و متخلفان برای ابطال عاملیت فروش و قطع تحویل سیمان به سازمان حمایت و انجمن مربوطه معرفی خواهند شد.

جزئیات «تسهیلات مرابحه خرید کالا» مستاجران  ابلاغ شد

به فاصله یک روز پس از اعلام عضو شورای فقهی بانک مرکزی درباره تغییر نام وام ودیعه مسکن، معاون وزیر راه از ابلاغ جزئیات تسهیلات مرابحه خرید کالا در 11 مرداد، به وزارت راه خبر داد. به گزارش تسنیم، عضو شورای فقهی بانک مرکزی در باره کمک ودیعه وام مسکن، گفته بود: در جلسه فوق العاده (هشتم مرداد 99) این شورا مقرر شد بانک ها به منظور کمک مالی به مستاجران به جای وام ودیعه مسکن، «تسهیلات مرابحه خرید کالا» اعطا کنند.حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی مقدم، افزود: در پی اعلام دولت مبنی بر کمک مالی بانک ها به منظور حل بخشی از مشکل مستاجران ناشی از شرایط جاری کشور، جلسه فوق العاده این شورا با حضور رئیس کل بانک مرکزی و سایر اعضا تشکیل و پس از مشورت با سایر صاحب نظران، موضوع این کمک از عنوان «ودیعه مسکن» خارج شد. وی ادامه داد: البته این امر موضوعی بود که تعدادی از مراجع بزرگوار تقلید هم نسبت به آن شبهه فقهی داشتند؛ بنابراین در این جلسه مقرر شد بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی بتوانند به مستاجرانی که براساس اعلام وزارت راه و شهرسازی در شرایط کنونی دچار مشکلات اقتصادی برای تامین مخارج خود از جمله هزینه مسکن شده اند، تسهیلات «مرابحه خرید کالا و خدمات» اعطا کنند.