آرشیو شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۹۸۲۷
صفحه اول
۱
یادداشت

تغییر الگوهای رفتاری ، بلای جان جامعه

امیرمحمود گودرزی

به وجود آمدن یک جامعه کامل و انسانی ، برای هدایت و تربیت صحیح انسان از دیگر نتایج خلقت انسان و اشرف مخلوقات و ظهور اسلام است.

پیامبر اکرم (ص) با رهبری و هدایت خود ، یک جامعه کامل و انسانی را بنیان نهادند و با برداشتن عوامل عقب افتادگی در زمان جاهلیت جامعه ، جامعه ای بر اساس احترام متقابل و انسانی بر اساس احکام الهی به وجود آوردند.

اتفاقات بعد از پیروزی انقلاب ایران ، هشت سال دفاع و جنگ تحمیلی و تحریم های ظالمانه غربی ها ، جملگی  باعث گردیده جامعه ما جامعه باثباتی نباشد و اثرات مخربی بر جامعه و افراد آن ایجاد  شود.

جنگ تحمیلی  باعث شد که همبستگی، اتحاد و انسجام اجتماعی ایجاد شود و مردم و جوانان این مرزوبوم با ازخودگذشتگی و ایثار و فداکاری الگوی بی نظیری در جامعه مادی امروزه به ارمغان بگذارند که برعکس، متاسفانه در جنگ اقتصادی امروز ، دیگر شاهد آن فداکاری ، ایثار و ازخودگذشتگی مردم و جامعه نیستیم و بیشتر افراد جامعه مخصوصا مسئولان نظام دنبال منافع شخصی خود بوده و این خود از عوامل مهم عقب افتادگی جامعه ماست.

تغییر الگو و مرجع رفتاری و اخلاقی در سطوح مختلف جامعه ، افراد و مسئولان از مهم ترین عواملی است  که  باعث شده روزبه روز ارزش های اخلاقی در جامعه ضعیف تر گردد  و الگوهای اخلاقی و ارزشی بسیاری از سطوح جامعه تغییر نماید. درگذشته الگوی افراد جامعه از علمای ربانی و عرفا و شخصیت های ارزشی و اخلاقی بودند و مردم علی الخصوص نوجوانان و جوانان در مساجد و مجالس اخلاقی ، بیش ازپیش شرکت داشتند ، ولی امروزه ، فضای مجازی، فیلم ها، کارتون ها و بازی های کامپیوتری غیر ارزشی، الگو و مرجع خیلی از افراد جامعه شده است و متاسفانه بیشتر افراد جامعه از پیر  و جوان تا نوجوان را تحت تاثیر  مخرب خود قرار داده و از آن ها الگوبرداری می کنند که  ازجمله می توان در سال های اخیر به سوء اخلاق  بعضی از مسئولان و مدیران کشور که به راحتی به یکدیگر اتهام زده و ارزش های اخلاقی و انسانی را رعایت نکرده و باعث دلسردی خیلی از جوانان و مردم عزیز ما شده اند اشاره نمود.

تبعیض و فساد سیستمی  در جامعه ما فقط پولی و مالی نیست ، هرجا روابط به جای ضوابط قرار بگیرد، فساد به وجود می آید و  بی اعتمادی اولین موردی است که  ایجاد می شود. بی اعتمادی مردم در عمومیت نسبت به حاکمان جامعه و همچنین در روابط با دیگر افراد تاثیر مستقیم گذاشته و جامعه را مختل می کند . متاسفانه یکی از مشکلات اجتماعی جامعه ایران ضعف اخلاقی و عدم گذشت می باشد که آن هم ناشی از ضعف فرهنگی و اعتقادی جامعه است .در جامعه ای که ضعف اخلاقی ، ارزشی و نظام گسیختگی هنجاری داریم دچار مشکلات بزرگ و کوچک خواهیم شد . مهم ترین و یکی از اساسی ترین مسئله ای که در حال حاضر جامعه و کشور عزیزمان را تهدید می کند بحران بیکاری است؛ بیکاری معضل بزرگ جامعه ماست که به همراه خود پیامدهای ناپسند و ناخوشایندی را برای جامعه  ، خانواده و فرد بیکار به ارمغان  می آورد. مشکلاتی از قبیل فقر اقتصادی ، مشکلات روحی، روانی ،خانوادگی و خلاف و فساد ، همه این ها معضلاتی هستند که فرد بیکار و خانواده او با آن دست به گریبان می باشند. منفعت طلبی خودخواهانه و پول پرستی در جامعه به یکی از معضلات روزانه ما تبدیل شده  است. متاسفانه پول یک ارزش شده  و برای برخی از افراد پولدار شدن به هر طریقی ،یک هدف شده است که در ادامه  احترام مردم و جامعه را به دنبال دارد .دنیاخواهی بعضی از مدیران و مسئولین و نزدیکان شان و افراد سودجو و فرصت طلب، آفتی است که معمولا همه حکومت ها را تهدید می کند و متاسفانه در جامعه ایران بیداد می کند. عامل اصلی پیدایش این آفت و فساد ، سوء مدیریت و بی تقوایی و نوع تصمیمات و برخورد مدیران و مسئولین جامعه در مواجهه با مخالفان و موافقان حکومت است . از دیگر مشکلات جامعه ایران می توان به سبک زندگی و بی هویتی اشاره نمود . وقتی مدل و سبک زندگی جامعه ای با مولفه های محتوایی و مفهومی آن جامعه ازنظر باورها ، ارزش های انسانی و اعتقادات مذهبی متفاوت باشد ، جامعه دچار بی هویتی می شود و این همان مشکلی است که جامعه ما در حال حاضر با آن دست به گریبان  است ، زیرا جامعه ایران یک جامعه اسلامی است و پایه و اساس زندگی مردم ایران معمولا بر  دین و اعتقادات مذهبی بناشده است ولی متاسفانه مولفه های محتوایی زندگی جامعه ایران تغییر پیداکرده است و تحت تاثیر تمدن غرب وزندگی غربی قرارگرفته است. ان شاءالله بتوانیم با سرلوحه قرار دادن پیشوایان دینی و بزرگانمان به جایگاه والای ایرانی خود دست یابیم.