آرشیو یک‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۲۸
اخبار کشور
۳

اخبار ادبی و هنری

مطالبه حقوقی ترور قاسم سلیمانی در یک جشنواره هنری

مسابقه ملی مطالبه گری حقوقی (موت کورت) ترور سپهبد شهید قاسم سلیمانی، در پنجمین جشنواره حقوق بشر آمریکایی برگزار می شود.

اسماعیل آجرلو، دبیر پنجمین جایزه حقوق بشر آمریکایی در گفت وگو با خبرنگار کیهان گفت: امسال دبیرخانه جشنواره حقوق بشر آمریکایی، قصد دارد ترور حاج قاسم سلیمانی توسط آمریکا را به فرصتی برای مطالبه گری و افشاگری درباره وضع حقوق بشر در آمریکا تبدیل کند. بر این اساس، این جشنواره از هنرمندان، نویسندگان و حقوقدان ها دعوت کرده که در قالب یک مسابقه هنری - علمی، پیگرد حقوقی ترور قاسم سلیمانی را مطالبه گری کنند.

وی افزود: بر این اساس، در پنجمین جایزه حقوق بشر آمریکایی، دو تغییر نسبت به دوره های قبل اتفاق افتاده است؛ اول اینکه موضوع محوری پنجمین جایزه حقوق بشر آمریکایی، ترور شهید سپهبد قاسم سلیمانی به عنوان یکی از مصادیق نقض حقوق بشر توسط آمریکاست. در این بخش، پنج کمیته در رشته های تجسمی، موسیقی، تلویزیونی (تصویری)، مستند و ادبیات، آثار تولید شده با موضوع ترور شهید قاسم سلیمانی را رصد و امتیازدهی می کنند.

دبیر پنجمین جایزه حقوق بشر آمریکایی ادامه داد: اما محور دوم در این جایزه برگزاری «موت کورت» است. موت کورت قالبی است که به شبیه سازی یک دادگاه می انجامد. این موت کورت به مطالبه گری «تروریسم هنری و رسانه ای» قاسم سلیمانی خواهد پرداخت. بعد از ترور شهید سلیمانی رسانه های جهانی ازجمله اینستاگرام اقدام به حذف صفحات افرادی نمود که پست هایی درباره قاسم سلیمانی منتشر کرده بودند و ضررهایی به این افراد وارد شد. ما اسم این کار را «تروریسم هنری و رسانه ای» گذاشتیم. در این موت کورت، گروه های سه نفره متشکل از اساتید، دانشجویان، وکلا و کارشناسان حقوقی در یک رقابت با یکدیگر لایحه و موارد حقوقی را از آمریکا و اینستاگرام مطالبه خواهند کرد.

وی افزود: این یک اتفاق جدید در ایران است و با استقبال خوبی هم از سوی وکلا و کارشناسان مواجه شده است. تاکنون 75 نفر در قالب 25 گروه ثبت نام کرده اند. به همین دلیل هم مهلت ثبت نام در این بخش تا 15 مرداد تمدید شد.

آجرلو در پایان گفت: مراسم اختتامیه پنجمین جایزه حقوق بشر آمریکایی یا اواخر مرداد و به مناسبت کودتای 28 مرداد و یا اواسط شهریور و به مناسبت روز حقوق بشر اسلامی برگزار خواهد شد.

خسرو سینایی هم قربانی کرونا شد

خسرو سینایی، کارگردان سینما روز گذشته در اثر ابتلا به ویروس کرونا در سن 79 سالگی دارفانی را وداع گفت.

به گزارش خبرنگار کیهان، خسرو سینایی از سینماگران بی حاشیه سینمای ایران بود که با دغدغه فرهنگی، فیلم سازی می کرد. گفت وگو با سایه، یکی از آثار خسرو سینایی بود که در قالبی مستند-داستانی، به افشاگری علیه صادق هدایت می پرداخت. خسرو سینایی به خاطر تولید این اثر با انتقاداتی از سوی جریان های شبه روشنفکری مواجه شد.

جزیره رنگین، کویر خون، مثل یک قصه، مرثیه گمشده و هیولای درون از دیگر فیلم های وی بودند.

خسرو سینایی از مدتی قبل به ویروس کرونا مبتلا شد که به دلیل عفونت ریه، حالش وخیم شد و در نهایت، روز شنبه 11 مرداد درگذشت.

بازهم فیلم «هندوجا» درباره مراسم حج تجلیل شد

فیلم مستند «درباره خانه خدا» برای چندمین بار روز عید قربان از شبکه افق پخش شد. در فیلم مستند یاد شده، چهار فیلم مستند مورد تحلیل و بررسی قرار می گرفت که در طول تاریخ سینمای ایران درباره مراسم حج ساخته شده بودند. اما یکی از آن چهار فیلم و در واقع برجسته ترین آنها به نام «خانه خدا»، بیشترین زمان این فیلم مستند را به خود اختصاص داده بود. فیلمی که شاید در نگاه اولیه به لحاظ ساختاری، تنها تصاویر مستند برجای مانده و ارزشمند از این کنگره عظیم مسلمانان به شمار آید.

اما فیلم مستند «خانه خدا» که در سال های 45-1344 یعنی در اوج دوران دیکتاتوری شاه توسط عده ای از وابستگان به دربار و کانون های معلوم الحال جهانی ساخته شد،حقایقی دارد که پرده از ساخته شدن چنین فیلمی در اوج ترکتازی دوران سینمای مبتذل فیلمفارسی و نمایش آثار مستهجن برپرده سینماها، برمی دارد.

متاسفانه سازندگان مستند «درباره خانه خدا» علیرغم توصیه های خیرخواهانه و دلسوزانه برخی مورخین متعهد و کارشناسان تاریخ و سینما از جمله نقد و تحلیل دوستانه روزنامه کیهان در همان نخستین نمایش فیلم یاد شده، برای عدم تحریف تاریخ و توصیه به گفتن همه واقعیات و نه سانسور بخشی از آن، اما بازهم با لجاجت و اصرار بر درستی عملکرد خود بدون هیچ گونه پاسخی به نقد 5 سال پیش کیهان، همچنان برهمان طبل تحریف تاریخ کوبیدند.

گوینده فیلم مستند «درباره خانه خدا» در جایی از فیلم که به مستند «خانه خدا» پرداخته، به تهیه کننده هندی فیلم اشاره می کند اما نمی گوید وی چه کسی بود! نمی گوید نام او «گوپی» یا «گاپی چند هندوجا» بود که یک فراماسون ارشد و سومین سرمایه دار آن روز و اولین سرمایه دار امروز بریتانیا محسوب شده است.

دوستان از ابوالقاسم رضایی به عنوان سازنده اصلی فیلم مستند «خانه خدا»، سخن می رانند ولی نمی گویند او از وابستگان به دربار شاه بود و در همکاری با اداره اطلاعات سفارت آمریکا در تهران و استفن نایمن، استودیو «برناتون» را تاسیس کرد. آنها نمی گویند که نویسنده متن فیلم براساس اسناد موجود و اظهارات مستقیم عوامل فیلم، ابراهیم گلستان (جاسوس رسمی انگلیس) بوده و جلال مقدم که به قول همان ابراهیم گلستان، پاسفره ای اشرف پهلوی به حساب می آمد، یکی از واسطه های انجام چنین پروژه ای معرفی شده است.

چرا سازندگان فیلم «درباره خانه خدا» اصرار دارند که فیلم مستند «خانه خدا» به نفع هیچ گروهی جهت گیری نداشته است؟! چرا اهداف تولید مستند «خانه خدا» را در سال های اولیه تبعید حضرت امام خمینی (رحمه الله علیه) که در سخنرانی خود علیه کاپیتولاسیون فریاد زدند «اسلام رفت»، را توضیح نمی دهند؟ چرا توضیح نمی دهند که چگونه مستند «خانه خدا» به راحتی و برای اولین و آخرین بار مجوز تصویربرداری آزادانه از مراسم حج و خانه کعبه، آن هم با حضور ملک فیصل و شاه را دریافت کرد؟! چرا نگفتند به چه علت سازندگان فیلم که گروهی از فراماسون ها و درباریان بودند، قصد داشتند تماشاگر مذهبی را به داخل سالن های سینما بکشانند؟

فیلم مستند و ساخت مستند درباره پدیده های تاریخی و اجتماعی و سیاسی و فرهنگی، آنگاه منصفانه و اساسا مستند محسوب شده که همه واقعیت را بیان نماید نه اینکه بخشی را به سلیقه خود حذف و بخشی را بزرگ کند. اگرچه در عالم سینما و مستند، بسیاری از صاحبان رسانه و قدرت و پول چنین می کنند اما از شبکه ای مثل شبکه افق که خود را افق گفتمان انقلاب اسلامی می داند، انتظار دیگری وجود دارد.

اعلام اطاعت کانون مداحان و شاعران آیینی از بیانات رهبر انقلاب

کانون مداحان و شاعران آیینی کل کشور در واکنش به بیانات رهبر انقلاب در عید قربان درخصوص برپایی مراسم عزاداری ماه محرم با انتشار پیامی اعلام کردند مطیع امر رهبریم.

در بخشی از این پیام آمده است: کانون مداحان و شاعران آیینی کل کشور با بیش از 80 هزار عضو (شاعر و مداح) ضمن تشکر از کادر محترم پزشکی، پرستاران عزیز و همه زحمت کشان عرصه سلامت، آمادگی خود را برای دریافت نظرات کارشناسی ستاد ملی کرونا درباره عزاداری ماه محرم اعلام داشته و در این زمینه تلاش خواهد کرد تا در کنار کارشناسان متخصص حوزه بهداشت، بسترها و زیرساخت های لازم را برای تحقق منویات مقام معظم رهبری در توجه به رعایت نکات بهداشتی و همچنین اقناع عزاداران حسینی فراهم آورد. بی شک رهنمودهای رهبر معظم انقلاب برای همه دلسوزان به اسلام و نظام فصل الخطاب است و تبعیت از رهنمودهای معظم له راهگشای همه مسائل خواهد بود.

حمایت از رسانه ها برای برگزاری عزاداری آنلاین در محرم

یک مرکز رسانه ای، تسهیلاتی را در جهت عزاداری با حفظ دستورالعمل های بهداشتی ارائه می دهد.

با توجه به نزدیکی ایام محرم و همچنین به علت شیوع ویروس کرونا و تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر رعایت پروتکل های بهداشتی، ساترا با همکاری شرکت های ارائه دهنده خدمات دسترسی، تسهیلاتی را برای انتشار برنامه های مذهبی و عزاداری آنلاین به رسانه های صوت و تصویر فراگیر ارائه می دهد.

بر این اساس کاربران می توانند به سهولت و با پهنای باند مصرفی رایگان، از محتوای هیئت های مذهبی در دهه اول محرم استفاده کنند.