آرشیو یک‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۷۰۸
جهان
۵
خبر روز

نخست وزیر امارات عربی متحده: اولین رآکتور هسته ای در جهان عرب را راه اندازی کردیم

«محمد بن راشد آل مکتوم» رییس و نخست وزیر امارات عربی متحده، روز گذشته با انتشار یک توییت از راه اندازی اولین رآکتور هسته ای در کشورهای عربی خبر داد.در این توییت آمده است: امروز اعلام می کنیم که امارات موفق شده است اولین رآکتور هسته ای صلح آمیز انرژی هسته ای در جهان عرب را در نیروگاه هسته ای «براکه» در ابوظبی راه اندازی کند. گروه ها موفق شدند، بسته های سوخت هسته ای را بارگیری و آزمایش های جامعی را اجرا کنند. عملیات راه اندازی با موفقیت به اتمام رسید.

 هدف راه اندازی 4 نیروگاه انرژی هسته ای است که یک چهارم نیاز کشور به برق را به طور ایمن قابل اطمینان و بدون آلودگی پاسخ خواهد داد.امارات هسته را شکافت و می خواهد به اکتشاف کهکشان بپردازد. پیامی به جهان؛ عرب ها می توانند روند علمی خود را از سر بگیرند و با دیگر امت های عظیم جهان به رقابت بپردازند. هیچ چیز محال نیست».

 پروژه ساخت نیروگاه «براکه» سال 2012 با همکاری مهندسان کره ای آغاز شد. منابع خبری پیش ترگزارش داده بودند که شرکت «کپکو»(Korea Electric Power Corporation) پیمانکار اصلی نیروگاه یادشده است و وظیفه طراحی، ساخت و راه اندازی آن را برعهده دارد.امارات همچنین،پیش تر، اعلام کرده بود که رآکتور اول نیروگاه انرژی اتمی«براکه» پس از ارزیابی های اولیه آماده بهره برداری است.

راه اندازی نخستین رآکتور هسته ای در کشورهای عربی از سوی امارات متحده عربی با واکنش های متفاوتی روبه رو خواهد شد. در حالی که برخورداری از انرژی صلح آمیز هسته ای حق کشورهایی است که به معاهده منع تکثیر تسلیحات هسته ای موسوم به ان پی تی پیوسته اند اما کشورهای دارای این تکنولوژی همواره بر سایرین برای دستیابی به آن خرده گرفته اند. تایمز اسراییل در این باره می نویسد: پیش از این قرار بود که این نیروگاه اواخر سال 2017 راه اندازی شود امابه دلایل مسائل قانونی همچنین لزوم رعایت استانداردهای امنیتی راه اندازی آن به تعویق افتاد. گفته شده که امارات برای این پروژه 20 میلیارد دلار هزینه کرده است. در شرایطی که این نیروگاه کاملا راه اندازی شود و از ظرفیت هر 4 راکتور آن استفاده شود چیزی حدود 25درصد از نیاز امارات به برق را تامین خواهد کرد. گفته می شود که 3 رآکتور دیگر این نیروگاه نیز در چند قدمی راه اندازی قرار دارند. مقام های امارات پیش از این اعلام کرده بودند که به دنبال تولید قریب به 50 درصد جریان برق این کشور با استفاده از منابع پاک تا سال 2050 هستند. در حالی که فعالیت های هسته ای ایران در 15 سال گذشته همواره موضوع اختلاف میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی و حتی فراتر از آن ایران و جامعه جهانی بوده و ایالات متحده امریکا هم اکنون نیز به دنبال محدود کردن فعالیت های هسته ای ایران است امارات متحده عربی می گوید که به دنبال توسعه برنامه غنی سازی اورانیوم یا تکنولوژی بازفرآوری نخواهد رفت.

 همچنین در شرایطی که آژانس بین المللی انرژی اتمی نگرانی هایی درباره توسعه برنامه هسته ای کشورها دارد، امارات نگرانی های این سازمان درباره امنیت برنامه هسته ای خود را بی دلیل می داند و اخیرا اعلام کرده که تاکنون برنامه هسته ای این کشور تحت نظارت بیش از 40 مورد ارزیابی بین المللی و نظارت فنی قرار گرفته است. 

با این همه سال گذشته بود که یکی کارشناسان گروه مشورت هسته ای در گفت وگو با رسانه انگلیسی تلگراف اعلام کرد که برنامه هسته ای امارات متحده عربی می تواند به رقابت تسلیحاتی در خاورمیانه منتهی شود همچنین برخلاف ادعاهای امارات این برنامه از استاندارد بالای امنیتی برخوردار نیست و می تواند به یک فاجعه هسته ای در منطقه منتهی شود. این کارشناس با ابراز شک و تردید در قطعیت امارات در حفظ جنبه صلح آمیز برنامه هسته ای تاکید کرد با توجه به فعالیت گروه های تروریستی متعدد در منطقه غرب آسیا این احتمال که نیروگاه هسته ای امارات به هدفی برای تروریست ها تبدیل شود هم وجود دارد. برخی از کارشناسان مسائل امنیت هسته ای می گویند که مطمئن نیستند امارات از ابزار کافی برای محافظت از این نیروگاه برخوردار باشد.