آرشیو یک‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۷۰۸
هنر و ادبیات
۱۰
خبرنامه

انتشار کتاب تازه ای از برنده چینی نوبل ادبیات

هفت نامه خطاب به مرتضی کیوان به کتابفروشی ها رفت

انتشار کتابی از مو یان 

کتاب تازه ای از مو یان، نویسنده چینی برنده نوبل ادبیات منتشر شد. ایسنا به نقل از شینهوا گزارش داده است که این کتاب «دیرشکوفا» نام دارد و مجموعه ای از 12 رمان کوتاه واقع گرا و پوچ گرایانه از داستان هایی در مناطق روستایی چین از قرن گذشته تا به امروز است، اولین اثر مو یان نویسنده چینی است که پس از کسب جایزه نوبل ادبیات در سال 2012 توسط او منتشر می شود. در بخشی از این کتاب که نگارش و جمع آوری آن 10 سال به طول انجامید مو یان برخلاف دیگر آثارش، تصویری از انسان امروزی ارایه می دهد که می داند اینترنت چیست و به خوبی بلد است چگونه از طریق شایعه پراکنی به پول و ثروت برسد. در قسمتی از این کتاب آمده:«در زندگی واقعی شاید 10 هزار نفر هم نتوانند تاثیر بزرگی ایجاد کنند اما در اینترنت تنها 100 نفر برای ایجاد یک موج کافی هستند.» «دیر شکوفا» از زاویه دید اول شخص روایت می شود و نویسنده در آن از خود و زندگی اش پس از کسب جایزه نوبل ادبیات هم گفته.  مو یان پس از دریافت نوبل ادبی به سرشناس ترین نویسنده چینی در جهان تبدیل شد که آثارش ماهانه میلیون ها جلد فروش دارد. این نویسنده تا کنون ده ها رمان و داستان کوتاه به نگارش درآورده است. رئالیسم جادویی سبک بیشتر کارهای ادبی مو یان است که بسیار مورد توجه اعضای آکادمی جایزه نوبل ادبیات قرار گرفت. مشهورترین اثر او «ذرت سرخ» در سال 2003 توسط ژانگ ییمو، کارگردان صاحب نام سینما به فیلمی سینمایی تبدیل شد و جایزه خرس طلای جشنواره فیلم برلین را از آن خود کرد.

کتابی خطاب به شاعری که سال ها پیش  اعدام شد 

«هفت نامه به مرتضی کیوان» عنوان کتابی است که نشر آرادمان از سیدمحمد طباطبایی حسینی منتشر کرده است.

به گزارش ایلنا در این اثر، طباطبایی دغدغه های امروز و این دهه ها را در قالب نامه هایی به مرتضی کیوان به نگارش درآورده است؛ متن هایی عاطفی و در عین حال اندیشه ورزانه؛ طباطبایی در این اثر مرتضی کیوان را به عنوان یکی از خاص ترین چهره های ادبیات معاصر که به دلیل اعدام سیاسی به تبلور لازم نرسید، مخاطب نامه های خود قرار داده است. عناوین هفت نامه مندرج در این کتاب عبارتند از«از شب اعدام، ادبیات، کافه، زندان قصر، شما نیست نمی شوی، از مهربانی؛ از شما و از پوری». در مقدمه این کتاب می خوانیم:«پاسخ به این سوال که مرتضی کیوان کیست نه چندان آسان و نه خیلی سخت است؛ سهل ممتنع است مثل خودش. می توان خیلی آسان و بی دغدغه در پاسخ به سوال مذکور گفت، مرتضی کیوان یک شاعر و منتقد ادبی بود که در اوج جوانی در دهه 30 شمسی توسط پهلوی دوم اعدام نظامی شد اما از سویی دیگر نمی توان به سادگی با همین یک تعریف از معرفی او عبور کرد چه اینکه مرتضی کیوان در شعر فقط شاعر نبود، در مطبوعات فقط روزنامه نویس نبود، در ادبیات فقط منتقد ادبی نبود. کیوان این همه بود و بیش از این همه و بسیار مهم تر اینکه او همسر پوراندخت سلطانی بود...»

شعرهایی از شاعران بنام هم روزگار مرتضی کیوان در رثای او بخش پایانی کتاب است که در آن آثاری از «هوشنگ ابتهاج، مهدی اخوان ثالث، احمد شاملو و سیاوش کسرایی» را می خوانید. کتاب به قیمت 15 هزار تومان با طرح جلدهایی از حمیدرضا بیدقی  راهی کتابفروشی ها شده است.