آرشیو یک‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۲۸
جامعه
۱۰

واکنش سخنگوی وزارت بهداشت به شایعه سازی رسانه های بیگانه: گزارش دهی کرونا در ایران مورد تایید سازمان جهانی بهداشت است

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: ایران بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت، موارد مرگ ومیر کرونا را اعلام می کند و سیستم گزارش دهی کرونا در ایران از همان روزهای نخست با معیارهای سازمان جهانی بهداشت انجام و تایید شده است.

سیما سادات لاری در گفت وگو با پایگاه خبری وزارت بهداشت درباره برخی موارد مطرح شده در رسانه های بیگانه درخصوص آمار فوت به علت کرونا در کشور با اشاره به خط تبلیغاتی این رسانه ها از آغاز اپیدمی کرونا، اظهار داشت: اگر تعاریف و شاخص ها تغییر کند، همه آمارهای دنیا با هم تغییر می کند و می تواند بر اساس تعریف جدید و معیارهای متفاوت، کم یا زیاد شود. مثلا سوال جدی در دنیا مطرح است که comorbidity های همراه بیماری کرونا چگونه محاسبه می شوند.

لاری ادامه داد: ما اگر دنبال پنهان کاری بودیم مثل بسیاری از کشورها از جمله در اروپا موارد اولیه با هفته ها تاخیر اعلام می شد یا موج دوم کرونا را بسان برخی کشورها با ملاحظات سیاسی و اغلب اقتصادی پنهان می کردیم، ولی کاملا شفاف عمل کردیم و این موضوع برای شاهدان عینی وضعیت بیماری در مقایسه با کشورهای منطقه و برخی کشورهای حتی توسعه یافته کاملا محرز شده است.

وی افزود: به طور طبیعی گاهی آمارها نوسان دارد؛ این نوسانات در همه کشورها از جمله در اروپا و آمریکا هم وجود دارد و می توان این اشکالات را البته در آمارهای همه کشورها مشاهده کرد.

 سخنگوی وزارت بهداشت گفت: متاسفیم که برخی بر اساس اعلام منابع ناشناس و ابهام گویی و بیان جمله «چنین به نظر می رسد» و با یک متدلوژی غیرعلمی سعی در ایجاد تردید دارند، اما ما قاطعانه مسیر علمی و مورد تایید سازمان جهانی بهداشت را دنبال می کنیم و اکیدا پیشنهاد می کنیم افراد و رسانه ها با اغراض سیاسی به مباحث علمی ورود نکنند.

لاری اظهار داشت: پیشنهاد می کنیم رسانه هایی که این موارد را مطرح کرده اند، به ده ها گزارش از اشکالات و آمارهای مرگ ومیر در انگلستان به ویژه در خانه های سالمندان که مورد تردید رسانه های انگلیس واقع شده یا آمارهای برخی از کشورهای منطقه که حتی 10 درصد  مرگ را اعلام نکرده اند بررسی کنند.

 بی اعتنایی اروپا به موارد قطعی ابتلا از دسامبر 

وی افزود: متاسفانه امروز برای ما مشخص است که موارد قطعی ابتلا در کشورهای اروپایی از دسامبر به هر دلیل مورد اعتنا قرار نگرفته است، این در حالیست که به عنوان یکی از آخرین کشورهایی که در نیمکره شمالی درگیر این ویروس شدیم همچنان از زمره نخستین کشورهای اعلام کننده این موضوع بودیم و در هفته های اخیر نیز قرارگرفتن در موج دوم بیماری را فارغ از ملاحظات سیاسی و اقتصادی سریع تر و شفافتر از بسیاری جوامع دیگر اعلام کردیم، اگرچه این ملاحظات غلط نتوانست و نخواهد توانست نهایتا وضعیت گسترش مجدد آنها را پنهان نماید و کماکان به عنوان کشور پیشرو در این زمینه توصیه جدی ما به همه این است برای حفظ و ارتقای وضعیت موجود و جلب مشارکت وسیع اجتماعی در کشور خود، گریز و گزیری جز شفافیت و ثبات در ارائه آمار و اطلاعات خود در این زمینه

ندارند.