آرشیو یک‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۹۵۰
بانک و بیمه
۱۲

خبر

سقف نرخ سود اوراق ودیعه

فارس : شورای فقهی بانک مرکزی سقف (حداکثر) نرخ سود اوراق ودیعه بانک مرکزی را معادل نرخ تورم سالانه تعیین کرده است.

مدتی پیش بانک مرکزی از انتشار اوراق ودیعه دو ساله خبر داد که براساس آن به شورای پول و اعتبار پیشنهاد شده است که 50 هزار میلیارد تومان اوراق ودیعه با سررسید دو ساله توسط بانک مرکزی منتشر شود. گفته می شود اوراق ودیعه درواقع ابزار مالی برای جمع آوری نقدینگی توسط بانک مرکزی است. به این صورت که بانک مرکزی با انتشار اوراق ودیعه، معادل اوراق فروخته شده را مدت معینی نزد خود نگه می دارد و امکان استفاده از این پول وجود نخواهد داشت. با این اقدام بانک مرکزی می تواند بخشی از نقدینگی و پایه پولی موجود در کشور را کاهش و نرخ تورم را کنترل کند. بنابراین کارکرد اوراق ودیعه تا حدودی شبیه به اوراق قرضه است. پیگیری ها از بانک مرکزی نشان می دهد، شورای فقهی در جریان بررسی فقهی شرایط انتشار اوراق، «حداکثر» نرخ سود اوراق ودیعه را معادل نرخ تورم سالانه تعیین کرده است. البته این به معنای آن نیست که بانک مرکزی ملزم خواهد بود که اوراق ودیعه را حتما معادل نرخ تورم سالانه تعیین کند بلکه شورای فقهی بانک مرکزی سقف نرخ سود این اوراق را معادل نرخ تورم اعلام کرده است.

براساس آخرین آمار نرخ تورم در تیر ماه 99 معادل 4/ 26 درصد بوده است اما به نظر می رسد بانک مرکزی ملاک نرخ سود اوراق ودیعه را نرخ تورم هدف گذاری شده برای سال جاری تعیین خواهد کرد. بنابراین اگر بانک مرکزی سقف نرخ سود را سقف تورم هدف گذاری شده تعیین کند، حداکثر نرخ سود اوراق ودیعه بانک مرکزی 22 درصد خواهد بود.  پیشنهاد انتشار 50 هزار میلیارد تومان اوراق ودیعه با سررسید دو ساله در دستور کار جلسه آتی شورای پول و اعتبار قرار دارد و پس از تصویب بانک مرکزی می تواند به انتشار این اوراق مبادرت کند.

در جلسه بانکی ها با رئیس قوه قضائیه مطرح شد : کاهش تخلفات بانکی به 2 درصد

رئیس شورای هماهنگی بانک ها در حضور رئیس قوه قضائیه با ارائه گزارشی از عملکرد بانک ها در حوزه نظارت،کاهش فساد و تخلف، توجه به معیشت مردم و آخرین وضعیت مطالبات و معوقات بانک ها، اعلام کرد: مبدا و منشا بخش عمده تخلفات بانک ها،خارج از نظام بانکی است. به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران، محمدرضا حسین زاده در جلسه ای با آیت الله سیدابراهیم رئیسی که با حضور مدیران عامل 12 بانک دولتی و نیمه دولتی و نماینده بانک های غیردولتی به منظور بررسی مشکلات و مسائل نظام بانکی تشکیل شد، تعداد بنگاه های کوچک و متوسط که تسهیلات حمایت از تولید را دریافت کرده اند 21 هزار واحد عنوان کرد و افزود: بانک ها سال گذشته 359 هزار و 51 میلیارد ریال تسهیلات جهت رونق تولید پرداخت کرده اند. وی اظهار کرد: در یک سال گذشته 788 هزار فقره تسهیلات ازدواج به جوانان پرداخت شده و در سه ماهه اول امسال نیز 111 هزار زوج جوان از این تسهیلات استفاده کرده اند.

مانع انتقال درآمد ایران از کشورهای آسیایی

خبرگزاری رویترز گزارش داده شبکه پیچیده تحریم های آمریکا موجب ایجاد اخلال در مبادله اقلام بشردوستانه با ایران شده است. یک رسانه انگلیسی پنج شنبه گزارش داده تحریم های آمریکا مبادله کالاهای بشردوستانه با ایران را دچار مشکل کرده است

به گزارش خبرگزاری فارس، با آنکه دولت آمریکا ادعا می کند مبادله دارو و مواد غذایی مشمول تحریم نیست بانک ها و دولت ها میلی به قبول پول ایران یا انتقال آن ندارند، زیرا نگرانند که این اقدام آنها ممکن است به صورت ناخواسته شبکه پیچیده تحریم های آمریکا را نقض کند.  آمریکا و سوئیس روز 10 بهمن ماه سال گذشته مدعی اجرایی شدن ساز و کار مالی جدیدی به نام «تمهید تجاری انسان دوستانه سوئیس» (SHTA) برای ارسال اقلام انسان دوستانه به ایران شدند. با وجود این، بانک مرکزی ایران نمی تواند میلیاردها دلار پول نقد حاصل از صادرات نفت که بین سال های 2016 تا 2018 روی هم انباشته شده اند را به حساب های بانکی که با این کانال کار می کنند انتقال دهد. این مساله را پنج منبع آگاه به موضوع به خبرگزاری رویترز گفته اند. این پول در حساب های بانکی کشورهایی که ایران به آن نفت فروخته، به خصوص کشورهای آسیایی قرار دارد و پول مورد نظر در سال های بعد از عقد توافق هسته ای و قبل از خروج آمریکا از برجام در این حساب ها انباشته شده است. «برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام، تیرماه سال 1394 میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه 1+5) حاصل شد. دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از آن را آغاز کرد. با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس جمهور آمریکا این کارشکنی ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته ای خارج خواهد کرد. ترامپ سرانجام سه شنبه 8 می 2018 (18 اردیبهشت ماه 1397) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج و دستور احیای تحریم های متوقف شده علیه ایران را صادر کرد. خبرگزاری رویترز می گوید مشکل علاوه در مبادلات اقلام بشردوستانه در سایر حوزه ها هم احساس می شود و مثلا بسیاری از شرکت های کشتیرانی و بیمه تمایلی برای تحت پوشش قرار دادن شناورهای ایرانی حتی برای تجارت مجاز هم ندارند.

چند منبع می گویند مقام های کره جنوبی و ژاپن از انتقال پول نقد به سوئیس بدون اجازه آمریکا خودداری می کنند. وزارت خارجه کره جنوبی این موضوع را تایید کرد. یک مقام این وزارتخانه به رویترز گفت: «با توجه به تحریم های آمریکا بازگرداندن پول به صورت نقد امکان پذیر نیست. هر گونه مجوز درباره این وجوه باید از طرف آمریکا صادر شود.» مقام وزارت خارجه کره جنوبی گفت سئول درباره انتقال پول ایران به مسیر کانال سوئیس رایزنی هایی را انجام داده است. او با وجود این گفت: «آمریکا نظر مثبتی درباره چنین طرح هایی ندارد.»

رویترز نوشت مشخص نیست چرا ایالات متحده آمریکا برای چنین مبادلاتی مجوز صادر نکرده است. یک مقام وزارت خارجه ژاپن از اظهارنظر خودداری کرده و مساله را به مقام های ایران ارجاع داده است.