آرشیو یک‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۹۵۰
روند
۱۴
بازخوانی

پرواز «خگستر» با بال نقدینگی

امین خدابخش

دنیای اقتصاد : در طول دو سال و نیم گذشته و همراه با رشد قابل توجه نماگر های بازار سرمایه در بورس و فرابورس نمادهای بسیاری توجه فعالان بازار را به خود جلب کرده اند. یکی از نمادهایی که در طول این مدت توانست بازدهی قابل توجهی را برای سهامداران خود حاصل کند «خگستر» بوده که به شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو تعلق دارد.

نماد یاد شده که در تابلوی اصلی بورس تهران معامله می شود از ابتدای سال جاری تاکنون بازدهی برابر با 386 درصد داشته و توانسته از قیمت 261 تومان به ازای هر سهم تا حدود هزار و 270 تومان افزایش یابد. این در حالی است که بورس تهران در همین مدت بازدهی 284 درصدی داشته است. با این حال نگاهی دقیق تر به تغییرات قیمت «خگستر» حکایت از آن دارد که این نماد در طول دو سال گذشته یعنی از مرداد ماه97 در کف قیمت 191 تومان معامله شده و تاکنون بازدهی 17 هزار و 538 درصدی را رقم زده است. بازده یک ساله این نماد نیز 3 هزار و 950 درصد است.  دلیل کسب این بازده، جذابیت افزایش سرمایه نماد یاد شده از محل اندوخته بوده که در نهایت توانست در روزهای پایانی سال 98 سرمایه این شرکت را به میزان 1550 درصد افزایش دهد. این به آن معنا است که پس از تعدیل قیمت سهام، بهای 191 تومانی یاد شده در مرداد ماه 97 به 7 تومان و 2 ریال کاهش یافته و هم اکنون بازده محاسبه شده با قیمت تعدیل شده به دست آمده است.

نگاهی به معاملات «خگستر» از ابتدای سال جاری تا پایان روز گذشته به خوبی نشان می دهد که بیشتر روزهای معاملاتی در این نماد که هم اکنون 40 درصد از سهام آن شناور است، با صف خرید طی شده. با این حال در روزهای اخیر کاهش دسته جمعی قیمت ها در بازار سرمایه توانست تا حدودی بر روی خگستر 6/ 39 میلیارد سهمی نیز اثر بگذارد و این نماد را که میانگین حجم معاملات ماهانه آن به 326 میلیون سهم در روز می رسد با افت قیمت مواجه کند. البته افت یاد شده در نماد گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو پایدار نماند و روز گذشته ضمن جمع شدن صف فروش در این نماد شاهد افزایش 91/ 1 درصدی قیمت آن تا محدوده هزار و 230 تومان بوده ایم.

بررسی تغییرات قیمت در «خگستر» حکایت از فاصله قابل توجه بهای این نماد با درآمد حاصل از آن در 12 ماه گذشته دارد، به طوری که نسبت قیمت به درآمد آن در پایان معاملات روز گذشته به حدود 170 واحد رسید و ضریب قیمت به خالص ارزش دارایی های آن از 3/ 1 فراتر رفته است. با این حال ارزش دفتری دارایی های شرکت در مقایسه با میانگین 8/ 14 واحدی بازار همچنان 4 واحد کمتر است که نزدیک بودن ارزش دارایی های آن به قیمت های روز را نشان می دهد.