آرشیو یک‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۹۵۰
ورزش
۳۲

شبیه تابستان 95؛ با چند سال حسرت

انتخاب با چشمان باز!

دنیای اقتصاد : بیایید برگردیم به تابستان 95؛ به شبی که مهدی طارمی به عنوان آقای گل و بهترین بازیکن لیگ پانزدهم فوتبال ایران راهی برنامه نود شد و در روی آن صندلی معروف روبه روی عادل فردوسی پور نشست. آن زمان فقط چیزی حدود دو سال از معرفی مهدی به سطح اول فوتبال ایران می گذشت. او ابتدای لیگ چهاردهم با موهای فرفری و بدون اینکه حتی یک خبرنگار در خیابان شیخ بهایی به استقبالش بیاید، راهی ساختمان باشگاه پرسپولیس شد و با شور و شعفی چشمگیر قرارداد امضا کرد. طارمی آن روز آنقدر خوشحال بود که در خیابان انگشت جوهری اش را به رهگذران علاقه مند نشان می داد. سکه شانس او اما درست نشست.

مهدی پدیده لیگ چهاردهم شد و بعد به عنوان آقای گلی لیگ پانزدهم دست یافت. همزمان قرارداد طارمی هم به پایان رسیده بود و او بازیکن آزاد به شمار می آمد. مهاجم بوشهری آن شب به عادل گفت پنج پیشنهاد از لیگ های مختلف اروپایی دارد. چند روز بعد، اما راهی باشگاه پرسپولیس شد و برای تمدید قرارداد با سرخ پوشان به توافق رسید. همان شب او و رامین رضاییان مسافر ترکیه شدند و بعد خبر شوکه کننده عقد قرارداد آنها با ریزه اسپور رسانه ای شد. همه این اتفاقات باورنکردنی در فاصله فقط چند روز رخ داد. طارمی خیلی زودتر از آنچه انتظار می رفت از پیوستن به تیم ترکیه ای پشیمان شد و به طور غیرقانونی به پرسپولیس برگشت. بقیه اش را هم که خوب می دانید؛ بسته شدن دو پنجره نقل وانتقالاتی پرسپولیس و محرومیت چهار ماهه خود طارمی. او بخشی از بهترین روزهای دوران بازی اش را به همین راحتی از دست داد و حتی ناچار شد مدتی در قطر توپ بزند. حالا اما مهدی احیا شده و دوباره به شرایط تابستان 95 برگشته؛ شاید قدری بهتر، اما خیلی دیرتر!

این روزها همه جا حرف از پیشنهادهای رنگارنگ طارمی است. از خود پرتغال تا ایتالیا و انگلستان، مدام خبر تقاضا برای جذب طارمی به گوش می رسد. همین دیروز رسانه های اروپایی نوشتند آستون ویلا در لیگ برتر انگلستان به دنبال جذب دو مهاجم است و در لیستی که مدیران این باشگاه فراهم کرده اند، طارمی هم یکی از گزینه ها است. شاید انگلستان مقصد بسیار جذابی برای فوتبالیست های حرفه ای باشد و البته شاید هم نه؛ اگر شک دارید بد نیست نیم نگاهی به گزارش مقابل در مورد علیرضا جهانبخش بیندازید! در عین حال، اما آنچه در مورد طارمی اهمیت بسیار زیادی دارد، لزوم انتخاب با چشم باز و آگاهی کامل است. الان دیگر فرصت تکرار اشتباه نیست. طارمی به 30 سالگی نزدیک می شود و اگر بنا باشد یک یا دو فصل را بابت یک انتخاب غلط دیگر بسوزاند، عملا عمر مفید فوتبالش در اروپا به پایان خواهد رسید و زودتر از حد انتظار باید به آسیا برگردد. مهدی باید از عجله بپرهیزد، از بهترین و کاربلدترین کارشناسان کمک بگیرد و نهایتا سر فرصت، بهترین مقصد ممکن را انتخاب کند. فرصت آزمون و خطا، خیلی وقت است که سر آمده.