آرشیو یک‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۹۵۰
ورزش
۳۲

از این «پایان تلخ» لذت ببر!

از اصغر فرهادی به علیرضا جهانبخش

دنیای اقتصاد : دو سال پیش در چنین روزهایی وقتی بالاخره طلسم شکست و علیرضا جهانبخش به یک لیگ بزرگ اروپایی منتقل شد، همه خوشحال بودیم؛ مخصوصا که مقصد علی جهان، بهترین لیگ فوتبال این سال های دنیا یعنی لیگ برتر انگلستان بود. خوشحالی دوم به رکوردشکنی بزرگ علیرضا مربوط می شد. باشگاه برایتون انگلستان در آن زمان 17 میلیون پوند بابت رضایتنامه جهانبخش به آلکمار هلند پرداخت؛ رقمی که علیرضا را به گران ترین بازیکن تاریخ برایتون تا آن زمان تبدیل کرد. این عدد بزرگ تر از آن بود که در مخیله فوتبال گنجشک روزی ایران بگنجد. همه می دانستیم که لیگ انگلیس جای سختی است و به اصطلاح زمین سفتی دارد. تجربه امثال حسین کعبی، کریم باقری و آندرانیک تیموریان هم نشان می داد جهانبخش کار دشواری برای خودنمایی در جزیره خواهد داشت. با وجود این دلخوش به اراده آهنین ستاره هموطن مان بودیم؛ بالاخره وقتی از داماش رشت تا آقای گلی لیگ هلند می روی، تسخیر جزیره نباید غیرممکن باشد.

در دیوار عظیم رویاها اما خیلی زود شکاف افتاد. فصل اول برای جهانبخش اصلا خوب نبود. او کم وبیش بازی می کرد، اما گل نمی زد. به علیرضا توصیه شد لیگ غیرممکن انگلستان را رها کند و به جایی برود که هنرش را بهتر نشان بدهد، اما او ماند و مبارزه کردن را برگزید. مدیربرنامه هایش هم به او قوت قلب می داد: «جهانبخش هر جا که بوده فصل دوم بهتر از سال اول کار کرده است.» برایتون اما استثنا بود. مربی که تغییر کرد، وضعیت به مراتب خراب تر شد. چشم های گراهام پاتر اصلا انگار ستاره ایرانی را نمی دید. علیرضا مدام روی سکو و نیمکت بود و وقتی از رهگذر حادثه فیکس شد، دو هفته پشت سر هم دو گل مهم زد؛ یکی سریع ترین گل تاریخ برایتون در لیگ برتر و دیگری آن قیچی برگردان مسحورکننده. اما حتی اینها هم باعث نشد او به چشم آقای سرمربی بیاید. پاتر همواره پالس می داد که بهتر است جهانبخش در پایان فصل جدا شود. بعد از کرونا، علیرضا فقط سه بار در لیست برایتون قرار گرفت و تنها دو بار در وقت های تلف شده به میدان رفت. بار آخر در همین بازی پایانی برابر برنلی بود. سرمربی واضح ترین پیغامش را فرستاد؛ جایی که جهانبخش را به عنوان تعویض پنجم در دقیقه 93 به میدان فرستاد. در واقع آخرین برگه تعویض فصل را به نام جهانبخش نوشتند تا به او بگویند خداحافظ!

گویا جدایی جهانبخش از برایتون جدی است، هرچند جدایی همیشه هم بد نیست. همین الان هلندی ها برای بازگرداندن این آقای گل نجیب به سرزمین گل ها خیز برداشته اند که در راس شان هم مارک اوور مارس، مدیر ورزشی باشگاه آژاکس قرار دارد. به استناد ماندگارترین دیالوگ اصغر فرهادی، این پایان تلخ، حتما از تلخی بی پایان خوش تر است. مبارزه و گرفتن حق همیشه زیباست؛ اما گاهی نمی شود که نمی شود. جهانبخش اگر به دیوان حافظ هم تفال بزند، هیچ بعید نیست از خواجه شیراز چنین جوابی بگیرد: «ما آزموده ایم در این شهر بخت خویش، بیرون کشید باید از این ورطه رخت خویش.»