آرشیو یک‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۹۵۰
شرکت ها
۲۸

رئیس بنیاد ملی گندم کاران در گفت وگو با «دنیای اقتصاد»: امسال نیاز به واردات گندم نیست

دنیای اقتصاد : در طول هشت سال جنگ تحمیلی، یکی از اقدامات آمریکا و هم پیمانانش، کارشکنی در واردات گندم به ایران بود چراکه در آن زمان ما وابستگی شدیدی به واردات گندم داشتیم؛ اما به تدریج با خودکفایی کشور در تولید گندم، کارشکنی ها در این حوزه رنگ باخت و موضوعیت خود را از دست داد. اگرچه خودکفایی در تولید گندم پایدار نبود، اما کشورمان طی سال های گذشته در حدود خودکفایی بوده است و وابستگی «شدید» به واردات، به گونه ای که امنیت غذایی کشور وابسته به سایر کشورها باشد، نداشته است.

با این حال باسیاست دولت دوازدهم در حذف ردیف اعتباری خودکفایی گندم، این نگرانی وجود دارد که کشور در تامین استراتژیک ترین محصول کشاورزی، وابستگی شدیدی به واردات پیدا کند و پای دولت آمریکا را به شیطنت و کارشکنی در مسیر تامین گندم ایران باز کند.

یکی از ارگان های خصوصی که  در بخش گندم فعالیت دارد بنیاد ملی گندم کاران ایران  است. این بنیاد به عنوان تشکل مردم نهاد  از سال94 با حضور گندم کاران بزرگ و خبره از استان ها و با حمایت وزارت جهاد کشاورزی به ویژه معاونت زراعت و مجری طرح  گندم تشکیل شد. این بنیاد یک دفتر در تهران و32 دفتر در استان ها و 465 دفتر شهرستان دارد و بیش از یک میلیون گندم کار عضو بنیاد هستند؛ مجوز فعالیت این  بنیاد از طریق ماده 10 احزاب وزارت کشور اخذ شده است.

در همین راستا رئیس بنیاد ملی گندم کاران گفت: به منظور دستیابی به اهداف مهمی چون استقلال و عدالت اجتماعی در برنامه های توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور، تامین امنیت غذایی و خودکفایی بخش کشاورزی در دستور کار سیاست گذاران و برنامه ریزان قرارگرفته است. برای رسیدن به این اهداف در برنامه های توسعه، اهدافی چون افزایش بهره وری عوامل تولید، افزایش تولیدات کشاورزی به منظور بهبود وضعیت امنیت غذایی و نیز استفاده از توانمندی ها و مزیت های مناطق در اتخاذ سیاست های منطقه ای کشاورزی و گسترش و تقویت سیستم ها و نظام اطلاع رسانی در بخش کشاورزی و...

منظور شده است. در این راستا اهمیت محصول اساسی و راهبردی مانند گندم که به طور مستقیم و غیرمستقیم عمده ترین بخش مواد غذایی جمعیت جهان را تشکیل می دهد، موردتوجه خاص قرار می گیرد.

عطاالله هاشمی بابیان مطلب فوق افزود: از سال 85 تا 92 ما واردکننده 8 میلیون تن گندم در هرسال بودیم، اما با تلاش های بسیار کشاورزان توانستیم در سال 93 به خودکفایی برسیم و از یک واردکننده بزرگ منطقه به تولیدکننده بزرگ در این محصول استراتژیک برسیم. طی سال های ذکرشده بیشترین گندم وارداتی کشور از آرژانتین بود.

وی تاکید کرد: تاکنون حدود 7 میلیون تن گندم از کشاورزان توسط دولت خریداری شده ضمن اینکه کارخانه ها و صنایع نیز مقداری از محصول کشاورزان را خریداری کرده اند که بیش از 5/ 1 میلیون تن است.

وی بابیان اینکه بزرگ ترین عملکرد کشاورزان در سال های اخیر ایجاد خودکفایی پایدار در بخش گندم بوده است، خاطرنشان کرد: از سال 93 تا سال 98 کشور نیازی به واردات نداشت و فعلا هم نیاز به واردات نداریم.

به گفته رئیس بنیاد ملی گندم کاران مجموعه ای از افراد  دنبال آن هستند که با ایجاد شرایط سال گذشته زمینه را برای واردات گندم به کشور مهیا کنند. چنان که باوجود خودکفایی سال گذشته 3 میلیون تن گندم وارد کشور شد و بخشی از تولیدات کشاورزان به دلیل افزایش قیمت نهاده های دامی هرز رفت.

وی افزود: در حال حاضر با توجه به میزان ذخایر این محصول نیازی به واردات گندم نیست و از همین رسانه اعلام می کنیم برای دفاع از کشاورزان کشور و اشتغال این واردات نباید انجام شود.

این مقام مسوول در ادامه نسبت به قاچاق گندم هشدار داد و تاکید کرد: با توجه به روند فعلی خرید نگرانی هایی مبنی بر مصرف گندم به عنوان خوراک دام و طیور یا قاچاق آن از مرز های کشور وجود دارد که این امر تهدید جدی برای تولید این محصول استراتژیک به شمار می رود. به گفته هاشمی واردات گندم به دلیل حاشیه سود و درآمد جانبی شکل می گیرد و اگر ارز وارداتی به خود کشاورزان تعلق گیرد این بخش علاوه بر اشتغال می تواند ارزآوری نیز داشته باشد. هاشمی ادامه داد: در حال حاضر برای حمایت از تولیدکننده هر کیلو گندم از هزار و 700 به 2 هزار و 500 تومان رسیده است و این رقم مورد قبول کشاورزان است و مطمئنا اتفاق های خوبی در زمینه انتفاع و تلاش کشاورزان شکل خواهد گرفت.

این مقام مسوول بابیان اینکه ما در محصولات کشاورزی ازجمله صیفی جات، میوه و سبزیجات با مزیت نسبی روبه رو هستیم، افزود: کیفیت مطلوب می تواند بازار پایداری را برای صادرات ایجاد کند.

وی تاکید کرد: اگر سیاست های خارجی با کشورهای دیگر اصلاح شود می توانیم کشاورزی را جایگزین صادرات نفت کنیم.

 بی توجهی سازمان هدفمندی یارانه به تعهد پرداخت اعتبار خرید گندم

رئیس بنیاد ملی گندم کاران بار دیگر بابیان اینکه مشکلی در تولید گندم نداریم، تاکید کرد: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی پیش بینی می شود که تولید گندم حداقل به 14 میلیون تن برسد که 5/ 10 تا 11 میلیون تن از این میزان وارد چرخه خرید تضمینی دولت می شود. وی در نهایت گفت: سازمان هدفمندی یارانه ها متعهد شده بود که 4 هزار میلیارد تومان اعتبار به بخش خرید اختصاص دهد، ضمن آنکه قرار بود بخشی از منابع سایر بانک ها در اختیار بانک کشاورزی قرار گیرد که متاسفانه این امر محقق نشده است.