آرشیو یک‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۵۷۲۱
سیاست: داخلی/خارجی
۲

گزارش جام جم از دستگیری سرکرده گروه تروریستی تندر؛ جمشید شارمهد کیست؟

سرکرده تندر در تور اطلاعات

فتاح غلامی

وزارت اطلاعات، دیروز اطلاعیه ای منتشر کرد و خبر داد جمشید شارمهد، سرکرده گروه تروریستی تندر که از آمریکا عملیات مسلحانه و خرابکارانه در ایران را هدایت می کرد در پی عملیاتی پیچیده، دستگیر شده و اکنون در دستان قدرتمند سربازان گمنام امام زمان (عج) قرار دارد. براساس این اطلاعیه، این گروه تروریستی در سال های اخیر نیز قصد اجرای چند عملیات بزرگ داشت که البته با اقدامات نیروهای وزارت اطلاعات، بیشتر این عملیات ها ناکام ماند. جام جم به بررسی این گروهک تروریستی پرداخته است.

گروه تندر یا انجمن پادشاهی ایران، یک گروه تروریستی است که چند سالی است فعالیت های خرابکارانه در ایران را در دستور کار خود قرار داده است. این گروه سال 1383 از سوی فتح الله منوچهری، معروف به فرود فولادوند تشکیل شد. فولادوند، متولد سال 1320 قبل از انقلاب در عرصه هنری به ویژه در حوزه تئاتر، سینما و دوبله فعالیت داشت. اولین فیلمی که کارگردانی کرد شهر شراب در سال 1355 بود. وی بعد از انقلاب از کشور خارج شد و به مصر رفت. حضور چندساله در این کشور باعث آشنایی دست و پا شکسته او با زبان عربی شد. منوچهری مدتی در این کشور تلاش کرد فعالیت های هنری خود را ادامه بدهد و یکی دو فیلم دست سوم ساخت که البته به هیچ جشنواره ای راه پیدا نکرد. او در مصر تلاش می کرد در قالب یک مسلمان ضدصهیونیست خود را جا بزند، اما از آنجا که تلاشش به نتیجه ای نرسید یکباره 180 درجه تغییر مسیر داد و به عنوان یک ضد دین و مذهب دو آتشه ظاهر شد. چند مدتی در مصر کسی از او خبر نداشت و شنیده شده بود به اتهام کلاهبرداری تحت تعقیب است، اما بعدها خبر رسید از مصر خارج شده و به ترکیه رفته است. وی در تلاش بود از رضا پهلوی، کمک مالی دریافت کند؛ اما تلاشش به نتیجه ای نرسید و خود شخصا به فکر تاسیس یک تلویزیون خانگی افتاد. منوچهری در ترکیه، گروهی 11 نفری به نام گیووارگان ایجاد کرد و بعد از مدتی نام این گروه به انجمن پادشاهی ایران تغییر یافت. بعد از مدتی منوچهری به انگلیس رفت و در آپارتمان شخصی خود شبکه ماهواره ای تلویزیون شما [Your TV] را تاسیس کرد. او روزانه 12 ساعت در مقابل دوربین حرافی می کرد و به واسطه عربی نیم بندی که بلد بود به نقد و توهین به اسلام و مقدسات مذهبی می پرداخت. وی بعد از مدتی گروه تندر را سال 1383 با این ادعا راه انداخت که ظرف مدت یک سال موفق به براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران خواهد شد. شنیدن چند دقیقه حرف ها و سخنان منوچهری از تلویزیون یک نفره اش هر بیننده منصفی را به این تحلیل وا می داشت که با فردی متوهم مواجه است که قصد دارد از کاه، کوه بسازد. او هر روز با یک کلت کمری کالیبر 45 جلوی تلویزیون ظاهر می شد و مسوولان نظام را با اسم تهدید می کرد.

منوچهری سال 1385 ناپدید شد و کسی از سرنوشت وی اطلاع دقیقی ندارد. البته چند روز قبل از ناپدید شدن، کلیپ تصویری از او منتشر شد که با حالات حماسی می گفت در نزدیکی مرز ایران است و همین امروز و فرداست که وارد کشور شود و جمهوری اسلامی را ساقط کند؛ اما فردای آن روز هیچ خبری از او نشد. همراه فولادوند، دو عضو دیگر انجمن پادشاهی ایران به نام های الکساندر ولی زاده با نام مستعار «کورش لر» و ناظم اشمیت با نام مستعار «سیمرغ» نیز ناپدید شدند. گمانه زنی هایی البته درباره سرنوشت این افراد در رسانه های اپوزیسیون مطرح شد و گروهی معتقد بودند او در عملیات فریب گرفتار وزارت اطلاعات شده است. در عین حال تنها دختر وی مدعی شده است پدرش در سرزمین های اشغالی فلسطین (اسرائیل) به سر می برد.

پس از ناپدیدشدن فرود فولادوند، فرد دیگری به نام جمشید شارمهد به عنوان مسوول این گروهک معرفی شد. شارمهد، متولد سوم فروردین 1334 در تهران در یک خانواده ایرانی- آلمانی رشد کرد. تحصیلات پیش دانشگاهی را در ایران و آلمان دنبال کرد و سال 60 و در اوج جنگ ایران و عراق به آلمان رفت. وی تحصیلات خود را در رشته مهندسی الکترونیک در آلمان به پایان رساند و در چند شرکت تجاری مشغول فعالیت شد. وی سال 1989 یک شرکت مهندسی در آلمان تاسیس و سال 2002 به آمریکا مهاجرت می کند. شارمهد در لس آنجلس- که یکی از مهم ترین مراکز تجمع ایرانیان مهاجر است -فعالیت ضد نظام و انقلاب خود را شروع کرد. او میان گروه های اپوزیسیون با گروه انجمن پادشاهی همکاری خود را شروع کرد و در این راستا همکاری نزدیکی را با تلویزیون ماهواره ای فرود فولادوند داشت. در سال 2004 تارنمای تندر توسط وی راه اندازی شد که در این تارنما به اسم نقد اسلام و نظام جمهوری اسلامی شدیدترین اهانت ها صورت گرفت. کار انجمن پادشاهی با تاسیس رادیو تندر توسط شارمهد در سال 2007 ادامه پیدا کرد. وی بعد از ناپدید شدن فولادوند نقش لیدری گروهک تروریستی تندر را به عهده گرفت و بعد از انتشار اخبار مربوط به اقدامات خرابکارانه این گروهک در ایران و انفجارهای صورت گرفته، متهمان به نقش تاثیرگذار وی در این اقدامات اشاره صریح داشتند. در جریان رسیدگی به دادگاه متهمان گروهک تندر، تارنمای این گروه به صراحت از همکاری نزدیک محمدرضا علی زمانی با رادیو تندر و روابط تنگاتنگ آنها با جمشید شارمهد در تهیه برنامه های رادیویی خبر داد.

برخی از اعدامی های گروه تندر

در سال های گذشته، برخی اعضای گروهک تروریستی تندر دستگیر و برخی از آنها به اعدام محکوم شده اند. محسن اسلامیان، فرزند محمد با نام مستعار فرمانده بهمن یکی از اعضای تندر بود که به اتهام تهیه سلاح و مهمات و ساخت بمب و مشارکت در انفجار تروریستی 24 فروردین 87 حسینیه سیدالشهدا رهپویان وصال شیراز به اعدام محکوم شد.

علی اصغر پشتر، فرزند کرم هم در ارتباط با عملیات تروریستی شیراز اعدام شد.

روزبه یحیی زاده هم به اتهام تهیه بمب برای کار گذاری در مراکز شناسایی شده در رشت در 24 فروردین 88 در شیراز اعدام شد. زهرا بهرامی و محمدرضا علی زمانی از دیگر اعضای انجمن پادشاهی بودند که اعدام شدند. بیژن عباسی، عضو دیگر این گروه عامل بمبگذاری در حرم امام خمینی در 30 خرداد 88 بود که با انفجار بمب همراه خود کشته شد.

اقدامات خرابکارانه

گروهک تروریستی تندر به طور مستقیم مسوولیت چند عملیات تروریستی در ایران را به عهده گرفته است. نخستین عملیات تروریستی این گروهک در ایران در 24 فروردین 1387 در شیراز صورت پذیرفت که طی آن عوامل تروریست این گروهک با کارگذاشتن یک بمب هشت پوندی میان عزاداران حسینیه شهدا متعلق به کانون رهپویان وصال شیراز باعث شهادت 14 نفر و زخمی شدن 215 نفر از عزاداران حسینی شد.

در اقدامی دیگر، تروریست ها که در یکی از هتل های تهران مشغول ساخت بمب بودند، بر اثر انفجار و آتش سوزی موقعیتشان لو رفت و توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند. دومین عملیات تروریستی این گروهک در روز 30 خرداد 1388 در حرم امام خمینی(ره) صورت گرفت که البته فرد بمبگذار موفق به وارد کردن محموله انفجاری به حرم حضرت امام(ره) نشد و بمب را مقابل کفشداری حرم منفجر کرد که بر اثر انفجار آن هشت نفر از هموطنان مجروح شدند.

انفجار در مقابل منزل امام جمعه نهاوند در 24دی1388 از دیگر اقدامات تروریستی انجمن پادشاهی است. این گروهک در ترور شهید مسعود علی محمدی از دانشمندان صنعت هسته ای کشور نیز نقش داشت.

گروهک تروریستی تندر، طی برنامه ریزی های صورت گرفته توسط سرویس های اطلاعاتی غربی به دنبال عملیات تروریستی شیمیایی و میکروبی در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و عملیات تروریستی در کنسولگری روسیه در رشت نیز بود، اما با هوشیاری نیروهای امنیتی موفقیتی به دست نیاورد. از دیگر طرح های تروریستی ناموفق این گروهک می توان به طرح انفجار مخازن و خطوط انتقال نفت در بندر گناوه، منفجر کردن سد سیوند شیراز، بمبگذاری در حرم حضرت معصومه(س) و مجلس شورای اسلامی اشاره کرد که این طرح ها نیز عقیم ماند و اجرایی نشد.

پای صحبت پدر 2 شهید حادثه تروریستی شیراز

محمد انتظامی، پدر دو شهید از شهدای حادثه تروریستی کانون رهپویان وصال در شهر شیراز است. شهیدان علیرضا و عرفان انتظامی که برای انجام مراسم مذهبی در این کانون جمع شده بودند در پی عملیات تروریستی طراحی شده از سوی اعضای گروهک تروریستی تندر همراه 12 نفر دیگر به شهادت رسیدند. انتظامی در گفت و گو با جام جم از داغ همچنان تازه خود و همسرش به خاطر از دست دادن عزیزانش می گوید. وی می گوید همچنان نتوانسته با این حادثه کنار بیاید. انتظامی از سربازان گمنام امام زمان نیز تشکر کرد و گفت با این که 12 سال، انتظاری طولانی بود اما از فرزندان خدوم این مرز و بوم قدردانی می کنم که توانستند با اقدامات هوشمندانه خود سرکرده این گروهک تروریستی را دستگیر کنند. به گفته وی، انتظار و توقع همه خانواده های آسیب دیده این حادثه تلخ این است که فرد یا افراد مرتبط با این گروهک تروریستی به صورت علنی محاکمه و در محل کانون ره پویان وصال و در ملاء عام اعدام شوند. انتظامی می گوید اشتیاقی برای دیدن شارمهد، سرکرده گروهک تروریستی تندر ندارد، اما در عین حال اگر حسب اتفاق با او روبه رو شود از او می پرسد شهدای این حادثه که تقصیر و قصوری نداشتند به کدامین گناه کشته شدند.