آرشیو یک‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۵۷۲۱
جامعه
۱۸

کشمکش کنکور ادامه دارد

 تکلیف داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد و کارشناسی هنوز مشخص نیست. از مجلس خبر می رسد که دستورالعمل های بهداشتی در آزمون دکتری به خوبی اجرایی نشده و بخشی از دولت ستاد ملی کرونا را برای برگزاری کنکور تحت فشار قرار داده است. علاوه بر این برخی نمایندگان می خواهند با طرح دوفوریتی، جلوی تمام کنکورها را بگیرند. از سازمان سنجش و وزارت علوم اما اخبار متفاوتی شنیده می شود که از رضایت 80درصدی داوطلبان کنکور دکتری از شرایط برگزاری این آزمون و تغییرنیافتن زمان برگزاری کنکورهای پیش رو حکایت دارد.

 «در موضوع برگزاری کنکور، همان طور که رهبر معظم انقلاب درخصوص برپایی مراسم های مذهبی و عزاداری محرم نظر ستاد ملی کرونا را فصل الخطاب دانستند، باید اجازه داد ستاد ملی حرف آخر را بزند.» این ها را علیرضا سلیمی، عضو هیات رئیسه مجلس می گوید و ادامه می دهد: اما شنیده ها حاکی از این است که بخشی از دولت به وزارت بهداشت و کارشناسان ستاد ملی کرونا برای برگزاری کنکور فشار آورده اند؛ درحالی که باید اجازه داد این تصمیم سرنوشت ساز در یک فضای کارشناسی اتخاذ شود و نباید کارشناسان را تحت فشار داد. او با اشاره به رعایت نشدن پروتکل های بهداشتی در برگزاری آزمون دکتری می افزاید: در برگزاری این آزمون که با جمعیتی به مراتب کمتر برگزار شد، پروتکل های بهداشتی زیر سوال رفت و نشان داد که سازمان سنجش قادر به برقراری تمامی پروتکل های پنجگانه کرونا در مراکز برگزاری آزمون نیست.

  طرح دوفوریتی علیه کنکور

 به نظر می رسد در مجلس تعداد موافقان با تغییر زمان کنکور قابل توجه است. حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس نیز با سلیمی موافق است. او با بیان این که توان اجرای پروتکل های بهداشتی را نداریم، می گوید: احتمالا مجلس با طرح دوفوریتی، جلوی تمام کنکورها را بگیرد.  شهریاری درباره اجرای پروتکل های بهداشتی برای کنکور نیز می افزاید: مشکل ما این است که پروتکل می نویسیم اما در عمل اجرایی و عملیاتی نمی شود. آن طور که او می گوید در حوزه های برگزاری آزمون دکتری مشکلات جدی وجود داشته است و علاوه براین باید شرایط استان هایی که دمای هوا در آنها بالاست را نیز در نظر گرفت، استان هایی مانند خوزستان، سیستان وبلوچستان و هرمزگان . تصور کنید فردی چهار ساعت ماسک بزند و در فضای سرپوشیده ای که نمی توان کولر را هم به علت انتقال آلودگی روشن کرد بنشیند و امتحان بدهد.

 رضایت 80 درصدی

 منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اما نظرش مخالف سلیمی و شهریاری به عنوان نمایندگان مجلس است. وزیر علوم می گوید: 80درصد داوطلبان شرکت کننده در کنکور دکتری 99 از برگزاری این آزمون اظهار رضایت کرده اند. او با بیان این که هیچ مشکلی برای برگزاری آزمون های پیش روی سال 99 نداریم، می افزاید: گزارش مستندی از تک تک دانشگاه های استان ها و حوزه های برگزاری کنکور همچنین نظرسنجی از داوطلبان شرکت کننده در کنکور دکتری 99 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور دریافت شده است.  وزیر علوم عنوان می کند: در شرایط فعلی آمادگی خوبی برای برگزاری سایر کنکورها وجود دارد و همکاری وزارت علوم با وزارت بهداشت به ما در سایر آزمون ها کمک می کند.  ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور نیز با بیان این که حذف کنکور فعلا اجرایی نیست، می گوید فعلا جایگزینی برای پذیرش داوطلبان در رشته های پرمتقاضی نظیر رشته های پزشکی وجود ندارد. او درباره برگزای آزمون کارشناسی ارشد نیز به ایسنا می گوید: داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد خیال شان راحت باشد. براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا این آزمون در تاریخ اعلام شده برگزار خواهد شد. براساس آخرین تصمیم گیری ها کنکور کارشناسی ارشد روزهای 16، 17 و 18 مرداد و کنکور سراسری در روزهای 30 و 31 مرداد و اول و دوم شهریورماه برگزار می شود. کنکور دکتری 99 تعداد 179هزار و 704داوطلب داشت که حدود 150هزار نفر کارت ورود به جلسه را دریافت کردند. نتایج اولیه این آزمون دهه نخست شهریورماه و نتایج نهایی پایان مهرماه منتشر می شود.