آرشیو یک‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۵۷۲۱
ورزش
۴

آقا رسول؛ از گود کشتی تا گود انسانیت

24 سال گذشت. از طوفانی که رسول خادم در المپیک آتلانتا راه انداخت. آن زمان ها هر چند رسول خادم برای خودش اسم و رسمی داشت، اما قرار گرفتن مقابل کشتی گیرچغر و بدبدنی به نام «ماخاربک خادارتسف»روس کار هر کسی نبود. این گوش شکسته روس پیش از آن که رقیب رسول در المپیک آتلانتا شود دو بار مدال طلای المپیک 1988سئول و 1992بارسلون را برگردن آویخته بود. خادارتسف همه تلاشش را کرد تا در آتلانتا هم سومین طلای خود را دشت کند، اما به بد سدی خورد. به رسول خادم که در فینال اسیرش کرده بود. البته این برای نخستین بار نبود که رسول و ماخاربک مقابل هم قرار می گرفتند؛ دو بار قبل در فینال قهرمانی جهان در سال های 1994 و 1995 که باز هم رسول برنده شده بود.

اما فینال المپیک چیز دیگری بود. مسابقه ای که خادم برای نخستین بار تجربه اش می کرد و حریفش در این زمینه از او با تجربه تر بود. در آن فینال، آزادکار وزن 90کیلوگرم ایران با فن مخصوص خودش یعنی «بزکش» و سپس یک بارانداز بی نقص چنان بلایی سر خادارتسف آورد که نهایتش شد نخستین مدال طلای خادم در المپیک. خادم در آتلانتا فقط طلای المپیک را نگرفت. او به یک امپراتوری بزرگ پایان داد؛ چرا که خادارتسف از 1986 تا 1992 قهرمان بلامنازع وزن 90 کیلو بود و در تمام مسابقات قهرمانی جهان و المپیک به مدال طلا رسیده بود، اما از زمانی که رسول برای خودش اسم و رسمی درست کرد او دیگر هرگز رنگ طلا را در مسابقات کشتی ندید! خادارتسف پس از المپیک آتلانتا ورزش قهرمانی را کنار گذاشت اما برای المپیک سیدنی تصمیم گرفت به میدان کشتی برگردد و چون نتوانست در تیم ملی روسیه انتخاب شود به تیم ملی ازبکستان پیوست که دوران دانشجویی را در آنجا گذرانده بود. بازگشت خادارتسف در المپیک سیدنی ناامیدکننده بود و او با یک برد برابر کشتی گیر ترکیه و یک باخت به کشتی گیر کره جنوبی در دور مقدماتی حذف شد.

حالا 24 سال از آن اتفاق می گذرد و رسول خادم فارغ از هیاهوی ورزش، المپیک و کشتی در مناطق محروم به هموطنانش خدمت رسانی می کند. یک روز در سیستان و بلوچستان، یک روز در شرق، یک روز در غرب و... این روزها کجایی آقا رسول؟