آرشیو یک‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۹۸۲۸
بین الملل
۹
یادداشت

ایران چگونه محاسبات دشمن را بر هم زد؟

اکبر معصومی (کارشناس ارشد مسائل بین الملل)

جمهوری اسلامی ایران با دستیابی به فناوری هسته ای، حصار دستیابی به علم فرانوین را به صورت علنی شکست. حصاری که کشورهای آمریکا، فرانسه، انگلیس، آلمان و...  آن را ایجاد کرده و اجازه ورود کشورهای دیگر را به باشگاه هسته ای در دنیا نمی دادند.سیاستی که در علم روابط بین الملل ،در قالب و عنوان  استعمار فرانو قابل تحلیل و تفسیر است. استعمار فرانو، بر خلاف استعمار کلاسیک است. به این معنا که آمریکا و دیگر کشورهای استعمارگر حضور فیزیکی در کشورهای دیگر  ندارند ولی در حال مدیریت و محدودسازی کشورها از طریق غیرمستقیم هستند.جمهوری اسلامی ایران، به خوبی بازی دشمنان و در راس آن ها آمریکا را رصد کرده و مانع از تحقق استعمارگری نوین آن ها شده است. 

 مقاومت  در برابر فشارهای بی وقفه و شدید آمریکا و متحدان آن در جریان دستیابی کشورمان به فناوری هسته ای، به خوبی نشان داد که جمهوری اسلامی ایران در مقابل هرگونه فشار و تهدیدی از سوی دشمنان خواهد ایستاد. این همان رمز موفقیت و پویایی کشورمان در مواجهه با آمریکا و متحدانش بوده است. آمریکا و اروپا می گویند هیچ کشور مستقلی حق دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته ای  راندارد و درصورتی که اصرار بر این موضوع داشته باشد،  با هجمه سنگینی از تهمت و تخریب اقتصادی، سیاسی و دیپلماتیک مواجه خواهد شد. سوءاستفاده از کلمه صلح و امنیت بین المللی نخ نماترین روش استعمارگران امروزی در مواجهه با  پیشرفت سایر کشورهاست. 

غرب در طول 40 سال گذشته رفتارهای مختلفی  بر علیه جمهوری اسلامی ایران به نمایش گذاشته است که از جمله می توان به  تلاش در تحریف و انحراف انقلاب اسلامی  از مسیر خود، راه اندازی جنگ تحمیلی علیه ایران، ایجاد فضای ترور و تخریب از طریق منافقین و سایر گروهک های تروریستی در داخل کشور، ایجاد پایگاه های نظامی در اطراف  کشورجمهوری اسلامی ایران به جهت ناامن سازی کشور   و ایجاد موازنه قدرت با کشورهای حاشیه خلیج فارس علی الخصوص عربستان سعودی که خود نماد ترور، خشونت و نقض حقوق بشر در دنیا محسوب می شود،اشاره کرد.  

 در بعد سیاسی نیز آمریکا تمام توان خود را  درجهت انزوای ما  در نظام بین الملل به کار گرفت. اما در مقابل آن همه فشار و تهدید، شاهد مقاومت فعالانه و هدفمند نظام و ملت ایران بودیم و  این مقاومت به خوبی نتیجه داده است. در حال حاضر،  پایگاه های نظامی اطراف کشورمان تبدیل به پاشنه آشیل آمریکا شده است. امروز کاخ سفید در سازمان ملل طوری منزوی شده است که حتی در تصویب قطعنامه علیه ایران نیز با مشکل عدم همراهی دیگر کشورها مواجه شده است. قدرت نرم آمریکا در کنار قدرت نظامی اش رو به افول و خاموشی است. بنابراین اقدامات و دشمنی ایالات متحده علیه کشورمان  نتیجه  عکس داده است. 

درنهایت این که استراتژی فشار حداکثری آمریکا ،به خوبی از سوی ایران پاسخ داده شده است. عدم نتیجه گیری دلخواه واشنگتن از رفتار نظامی و سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران ، مقامات جمهوری خواه و دموکرات را نسبت به کشورمان سردرگم ساخته است.  تحریم اقتصادی، ایستگاه آخر آمریکا در  مواجهه با نظام جمهوری اسلامی است.  با این تحریم که ابتدا به صورت محدود شروع شد، تصور بر این بود که انقلاب اسلامی را از مسیر استقلال و توسعه بازبدارد،اما غرب در این آوردگاه نیز تسلیم شد و اظهارات اخیر مایک پمپئو مبنی بر ناتوانی آمریکا در تغییر رفتار ایران، نشانه ای از استیصال کاخ سفید در برابر کشورمان است.