آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۳
فرهنگی
۱۹

کودکان کاری که با «خورشید» ستاره شدند

گروه فرهنگی: هفتاد وهفتمین جشنواره فیلم ونیز در حالی شامگاه روز شنبه 22 شهریور ماه به ایستگاه پایانی رسید که در پرونده این دوره از جشنواره 6 جایزه در قسمت اصلی و جنبی به نام سینمای ایران ثبت شد. علاوه بر این جوایز آنچه از سینمای ایران در ونیز 2020 به یادگار ماند انتقاد از تحریم ها و نیز تمجید از نگاه انسانی سینمای ایران به کودکان کار بود. مجید مجیدی، شهرام مکری و احمد بهرامی در فرصت های مختلف از مظلومیت مردم ایران تحت فشار تحریم های امریکا گفتند. روح الله زمانی و شمیلا شیرزاد کودکان کاری که با فیلم «خورشید» ستاره سینما شدند از جادوی سینما برای بازگرداندن رویاهایشان گفتند و آرزو کردند: «هیچ کودک کاری در جهان نباشد.» فیلم «خورشید» مجید مجیدی مهم ترین نماینده ایران در این رویداد سینمایی به موضوع کودکان کار پرداخته و نقش های اصلی را به این دو کودک کار سپرد که درخشان ظاهر شدند.

گلایه از تحریم ها در مراسم اختتامیه

اولین خبر نوید بخش برای سینمای ایران که از سالن برگزاری مراسم اختتامیه مخابره شد مربوط به فیلم «دشت خاموش» به کارگردانی احمد بهرامی بود که جایزه بهترین فیلم بخش «افق ها» را از آن خود کرد. این فیلم پیش از این در بخش جنبی جشنواره جایزه اتحاد ملی ایتالیا که به فیلم هایی با موضوع کار و محیط زیست، اختصاص دارد و جایزه فیپرشی که فدراسیون بین المللی منتقدان سینما آن را اهدا می کند، دریافت کرده بود. احمد بهرامی که در این مراسم حضور نداشت در پیام ویدئویی با تشکر از برگزارکنندگان جشنواره اعلام کرد: «این جایزه را با افتخار تقدیم می کنم به مردم سرزمینم ایران که به خاطر تحریم های سیاسی ناعادلانه روزگار سختی را سپری می کنند.»

پیش از این مجیدی و شهرام مکری نیز در نشست خبری و کارگاه آموزشی شان از تحریم ها علیه ایران انتقاد کرده بودند. احمد بهرامی همچنین در گفت وگویی با مهر، درباره پرداختن به این موضوع در مراسم اختتامیه جشنواره ونیز توضیح داد: «این تحریم ها علیه ایران واقعا ناعادلانه است و فقط فشار مضاعف روی مردم می آورد و هیچ سودی برای کشورها و دیگرمردمان ندارد بجز ترامپ که از این تحریم ها استفاده می کند. تحریم یک مساله سیاسی است و به مردم و بیماران کشور ما ربطی ندارد اما مردم ما از تحریم و نبود داروها رنج می برند. بنابراین من ترجیح دادم درباره این مساله صحبت کنم تا بدانند که ملت ایران از تحریم در مشقت هستند. چرا باید چنین تصمیمی بگیرند؟ مگر راه حل دیپلماتیک وجود ندارد؟ مگر برجام برای این مساله نوشته نشد؟ آنها می توانستند پایبند باشند. من اصلا آدم سیاسی نیستم و هیچ وقت هم پست سیاسی نمی گذارم، ولی به نظرم حق با ملت ایران است و تحریم ها درست و عادلانه نیست.»

جادوی سینما و آرزوی کودکان کار

شب درخشش سینمای ایران در ونیز با «خورشید» مجید مجیدی تکمیل شد. روح الله زمانی بازیگر فیلم «خورشید» جایزه مارچلو ماسترویانی برای بهترین بازیگر جوان را از آن خود کرد. جایزه مارچلو ماسترویانی از سال 1998 به یاد بازیگر فقید ایتالیایی مارچلو ماسترویانی که در سال 96 فوت کرد به بازیگر مرد یا زن جوانی اهدا می شود که در اوایل کارنامه کاری خود و در حال صعود به عنوان بازیگر است. جایزه این بخش توسط کیت بلانشت رئیس هیات داوران اهدا شد. روح الله زمانی به دلیل مثبت شدن تست کرونا از سفر به ونیز جا مانده بود و به نیابت از او همبازیش شمیلا شیرزاد این جایزه را دریافت کرد. شیرزاد که به همراه مجید مجیدی روی سن حاضر شده بود، گفت: «من و امثال روح الله تمام زندگی مان را در خیابان دستفروشی کرده ایم. من تا یک سال پیش در مترو و خیابان دستفروشی می کردم. از آقای مجیدی و سینما تشکر می کنم که رویاهایمان را به ما بازگرداند.»مجید مجیدی هم در صحبت های کوتاهی از مدیران جشنواره ونیز تشکر کرد که در چنین شرایط سخت کرونایی جشنواره را برگزار کردند و جان دوباره به سینما دادند.روح الله زمانی در پیامی ویدئویی از تغییر مسیر زندگی اش توسط مجید مجیدی گفت و آرزو کرد که روزی در جهان هیچ کودک کاری وجود نداشته باشد: «من بچه ای هستم که از دل کودکان کار بیرون آمده ام و امیدوارم روزی برسد که هیچ کودک کاری در جهان نباشد و تمام امکانات پیش روی شان باشد.»

جهان دزدیده شده کودکی

اما این تنها جایزه فیلم «خورشید» در این دوره از جشنواره فیلم ونیز نبود. این فیلم ساعاتی پیش از برگزاری مراسم اختتامیه اصلی، جایزه فانوس جادویی بخش جنبی را نیز نصیب خود کرد. در بخشی از بیانیه نهاد اجتماعی فرهنگی سینه سرکولی اهدا کننده این جایزه آمده است: «خورشید» وفادارانه جهان دزدیده شده کودکی را روایت می کند. این فیلم تضاد میان دنیای کودکی و بزرگسالان را بخوبی نشان می دهد. این تضاد به روشنی توسط این کودکان و راهی که قرار است بروند تا تبدیل به چهره های بالغی شوند نشان داده می شود. از این مهم تر پرداختن به بدسرپرستی یا بی سرپرستی کودکان کار و نبود آموزش و نگرش سرکوب کننده رفتارهایی که باعث می شود، این کودکان به نوعی از کودکی خود محروم شوند جالب توجه است.»

در این دوره از جشنواره علاوه بر «دشت خاموش»، «جنایت بی دقت» به کارگردانی شهرام مکری به عنوان دیگر نماینده سینمای ایران در بخش افق های جشنواره فیلم ونیز حضور داشت که این فیلم نیز به نویسندگی نسیم احمدپور و شهرام مکری، جایزه بهترین فیلمنامه اصلی را از انجمن منتقدان مستقل دریافت کرد.

هفتاد و هفتمین جشنواره فیلم ونیز با تمهیدات خاص تحت تاثیر شیوع کرونا، از تاریخ 2 تا 12 سپتامبر (12 تا 22 شهریور 1399) برگزار شد.

برندگان جوایز «ونیز2020»
   قسمت اصلی (مسابقه)

شیر طلایی برترین فیلم: «Nomad Land» ساخته چلو ژائو

 جایزه بزرگ هیات ژوری: «نظم جدید» به کارگردانی میکل فرانکو

 جایزه ویژه هیات ژوری: «همرزم های عزیز» ساخته آندری کونچالوفسکی

 شیر نقره ای بهترین کارگردانی: کیوشی کوروساوا برای فیلم «همسر یک جاسوس»

 کاپ وولپی بهترین بازیگر زن: ونه ساکربی برای فیلم «قطعات یک زن»

  کاپ وولپی برترین بازیگر مرد: پی یر فرانچسکو فاوینو برای فیلم «پدرما»

  برترین فیلمنامه: The Disciple  به کارگردانی چایتانیا تامهانی

 جایزه مارچلو ماستوریانی بهترین بازیگر جوان و تازه کار: روح الله زمانی برای فیلم «خورشید» ساخته مجید مجیدی از ایران  

   بخش «افق ها»

  برترین فیلم: «دشت خاموش» کار احمد بهرامی از ایران

 بهترین کارگردانی: لاو دیاز به خاطره ساخت فیلم «Genus Pan»

  جایزه ویژه هیات ژوری: «گوش کن» به کارگردانی آنا روچا دوسوزا

 بهترین هنرپیشه زن: خنسا باتما برای فیلم «تماس زانگا»

  بهترین بازیگر مرد: یحیی مهاینی برای فیلم «مردی که پوستش را فروخت»

 بهترین فیلمنامه: پی یترو کاسته لیتو برای فیلم «I Predotior»

  برترین فیلم کوتاه: Enter Tug milagros به کارگردانی ماریانا سافون

 بهترین فیلم نخست: «گوش کن» ساخته آنا روچا دو سوزا

 جوایز «خدمات تمام عمر» تیلدا سویین تون بازیگر زن اسکاتلندی و «آن هویی» کارگردان و سناریست زن هنگ کنگی.