آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۹۸۴
بازار دیجیتال
۱۷

بررسی های تحلیلی از مسیریابی شهروندان نشان می دهد

کرونا ترافیک بازگشایی مدارس را هم کاهش داد

دنیای اقتصاد : بوی پاییز که در شهر می پیچد، حس و حال درس و مدرسه را هم با خود می آورد. حتی اگر سال هاست که پشت میز مدرسه نمی نشینید، اما هر سال در این روزها خاطرات بازگشایی کلاس های درس برای تان مرور می شود. در سال های اخیر اما این خاطرات اغلب با بوی دود و طعم ترافیک های سنگین شهری مرور می شوند. با این اوصاف است که بازگشایی مدارس حتی برای آنهایی هم که دیگر پشت میز درس نمی نشینند، استرس پشت ترافیک ماندن، تاخیر در انجام کارها و شلوغی بیش از حد معابر را به همراه می آورد.

امسال اما کرونا همه چیز را تحت تاثیر قرار داده و عوض کرده است. در حالی که اغلب مردم انتظار داشتند فصل درس و مدرسه امسال از خانه ها و پشت دستگاه های دیجیتال شخصی دانش آموزان آغاز شود، اما در نهایت بسیاری از دانش آموزان ناچار راه مدرسه ها را در پیش گرفتند. هر چند بازگشایی مدارس، احتمال شلوغی و ترافیک در شهرهای بزرگ را تقویت می کند، اما گویا این اتفاق چندان هم جدی و محسوس نبوده است. این موضوعی است که بررسی ها و تحلیل های آماری سرویس نقشه و مسیریاب «نشان» آن را تایید می کند.

  نقشه سبز پایتخت

شهریور که به نیمه رسید، مدارس دوباره باز شدند. اما دیگر خبری از جنب وجوش و شلوغی های هر ساله که به شکل مسیرهای قرمز رنگ روی نقشه های آنلاین خودش را نشان می داد، نبود.در واقع شاید حتی بتوان گفت در پانزدهم شهریور ماه امسال وضعیت عبور و مرور در شهرها تفاوت چندانی نسبت به روزهای مشابه دیگر در این ماه نداشته است.همین موضوع بهانه ای شد تا مسیریابی های انجام شده توسط کاربران این نقشه در روز شنبه پانزدهم شهریور با روز شنبه اول شهریور مقایسه شود. از آنجا که نقشه و مسیریاب نشان بیش از پنج میلیون نفر کاربر فعال در سراسر کشور دارد، این بررسی می تواند معیار و تصویر خوبی از وضعیت ترافیک در زمان بازگشایی مدارس کشور باشد.این مقایسه باعث شد آمارهای جالبی از وضعیت تردد در شهرها در زمان بازگشایی مدارس به دست بیاید. به این ترتیب مشخص شد که در روز بازگشایی مدارس ترافیک در پایتخت کمی افزایش داشته و مسیریابی ها تنها 6 درصد نسبت به اولین روز ماه بیشتر شده اند. این رقم ناچیز نشان می دهد که با وجود بازگشایی فیزیکی مدارس، بسیاری از خانواده ها نتوانستند خطر فرستادن فرزندان شان به مدرسه را بپذیرند و در نهایت تصمیم به ادامه خانه نشینی گرفته اند.شاید همین پافشاری خانواده ها به نفرستادن دانش آموزان به مدرسه از شدت نگرانی آنها درباره ابتلا به کووید-19، باعث شد که در نهایت وزیر آموزش و پرورش اعلام کند حضور دانش آموزان در مدارس اجباری نیست.این بررسی ها با دقت بیشتر و در مناطق مختلف پایتخت هم انجام شده اند تا تصویر بهتری از روند تغییر عبور و مرور تهرانی ها در زمان بازگشایی مدارس ایجاد کنند. به این ترتیب مشخص شده است که میزان مسیریابی شهروندان در مناطق شمالی تهران بسیار بیشتر از دیگر مناطق بوده است.

این درحالی است که مناطق مرکزی شهر که معمولا بیشتر با ترافیک های سنگین دست و پنجه نرم می کنند، وضعیت چندان متفاوتی با اولین روز شهریور ماه امسال نداشته و در واقع افزایش میزان مسیریابی در این مناطق بسیار ناچیز بوده است. با این همه بد نیست بدانید که مناطق 3 و 18 با افزایش 9 درصدی میزان مسیریابی در روز بازگشایی مدارس، بیشترین تغییر را نسبت به روزهای ابتدایی این ماه ثبت کرده اند.در مقابل اما شهروندان منطقه 11 تهران با تنها یک درصد تغییر میزان مسیریابی در روز پانزدهم شهریور در مقایسه با روز اول این ماه، کمترین تغییر را به ثبت رسانده اند.البته از آنجا که بیشترین حجم ترافیک ناشی از بازگشایی مدارس در ساعت 6 و نیم تا 8 صبح است، میزان مسیریابی در این ساعات هم مورد بررسی قرار گرفته است. به این ترتیب مشخص شده است که مناطق 16 و 17 با افزایش 14 درصدی عبور و مرور در این ساعات مواجه بوده اند. بعد از آنها به ترتیب مناطق 12، 15 و 5 بیشترین افزایش مسیریابی در ساعات اولیه صبح را داشته اند.

با این حال اما جالب است بدانید که برخلاف آنچه آمار کلی نشان می دهد شهروندان مناطق شمالی تهران در ساعات اولیه صبح عبور و مرور کمتری داشته اند تا به این ترتیب مشخص شود که بیشترین میزان ترافیک ایجادشده در این مناطق مربوط به ساعات میانی روز است.در این میان ترافیک ابتدایی روز در منطقه 21 هیچ تغییری پیدا نکرده و حتی در مناطق 22، 2، 6، 3، 10، 9 و 7 میزان ترافیک صبحگاهی کاهش هم داشته و منفی شده است. البته نباید این احتمال را هم فراموش کرد که ممکن است به دلیل نگرانی مردم از ترافیک روز بازگشایی مدارس، مسیریابی ها کاهش داشته و افراد ترجیح داده اند در ساعات دیگری به جز صبح به مقصد مورد نظر خود بروند یا حتی از وسایل حمل ونقل عمومی استفاده کنند.به طور کلی اما این بررسی های آماری نشان می دهد ترافیک شهر تهران در بین ساعت های 6 و نیم تا 8 صبح در روز بازگشایی مدارس یعنی پانزدهم شهریور ماه نسبت به روز اول این ماه، افزایش 3 درصدی داشته است.

  شیراز؛ شلوغ ترین شهر

بررسی های مشابه در دیگر شهرهای بزرگ و مهم کشور هم انجام شده است که نشان از وضعیتی مشابه با پایتخت دارد. در واقع بازگشایی مدارس امسال دیگر ترافیک های انفجاری را با خودش به همراه نیاورد. در بین کلان شهرها، شیراز با افزایش 15 درصدی ترافیک در روز بازگشایی مدارس نسبت به روز اول ماه شهریور، بیشترین میزان ترافیک را به نام خودش به ثبت رسانده است. بعد از آن شهر قم این افزایش را با عدد 12 درصد تجربه کرده است. مشهد و تبریز در این روز افزایش 10 درصدی ترافیک را داشته اند و بعد از آنها کرج، اصفهان و اهواز با 9 درصد افزایش عبور و مرور مواجه بوده اند. جالب است بدانید که میزان رفت و آمد و ترافیک در کلان شهر رشت در روز بازگشایی مدارس تنها یک درصد نسبت به روز ابتدایی این ماه افزایش پیدا کرده است تا به این ترتیب مشخص شود که گیلانی ها نگرانی جدی تری درباره احتمال ابتلای فرزندان شان به کووید-19 و شیوع بیشتر ویروس کرونا دارند.