آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۵
اقتصاد
۳
یادداشت

سهمیه بندی کره از ابتدا هم شایعه بود

رضا باکری

آنچه باید به آن درباره وضعیت کره در بازار اشاره کرد این است که با آغاز تحریم ها، دولت از بخش خصوصی خواست تا 45 هزار تن کره حیوانی را با ارز مرجع به کشور وارد کند. این کار ظرف سه ماه انجام شد و از ابتدای سال 98 تا پایان شهریور 99 کره حیوانی با قیمت مصوب به بازار عرضه شده و می شود. بااین حال چون واردات کره حیوانی دیگر مشمول دریافت ارز مرجع نیست و این واردات از این به بعد با ارز نیمایی انجام می شود، تولید کره داخلی که حدودا 35درصد از کره وارداتی ارزان تر است، به صرفه بوده و تولیدکنندگان صنعت لبنیات در حال تولید کره حیوانی هستند که با قیمت جدید حدودا 8000تومان به بازار عرضه خواهد شد و هم از لحاظ کیفیت و هم از نظر میزان عرضه مشکلی برای بازار به وجود نخواهد آمد. کل کره وارداتی با ارز 4200 تومانی وارد کشور شده و تمام کره های وارداتی نیز به طور کامل در بازار عرضه شده است ضمن این که دستگاه های نظارتی و امنیتی نیز بر این مهم نظارت داشته و دارند. کره نه سلطانی داشته و نه سلطانی دارد و نه اصولا بازار محصولات لبنیاتی از آنجا که به شدت رقابتی است، سلطان پذیر است.

نکته مهم در این میان این است که با وجود تحریم ها، صنعت لبنیات خود را برای تولید کره حیوانی آماده کرده بود و تنها در یکی از برندهای مطرح که در سراسر کشور دارای کارخانه و خط تولید است، خطوط تولید کره که پیش از این تنها سه خط بود را به 9 خط افزایش داده است. برندهای بزرگ و متوسط دیگر نیز به همین میزان افزایش ظرفیت تولید داشته اند. این بدان معنی است که صنعت لبنیات همگام با رویکردهای اقتصاد مقاومتی عمل کرده و توانسته برای نیاز کشور به کره حیوانی برنامه ریزی موفقی داشته باشد. هرچند افزایش هزینه های تولید، باعث شده قیمت کره داخلی نسبت به یک سال ونیم گذشته با افزایش قیمت مواجه باشد. درهرحال کره حیوانی به میزان کافی هرچند گران تر از قبل در بازار خواهد بود.

نکته باقیمانده اما، مسوولیت رسانه های ما در شرایط موجود کشور است. همه شهروندان در چند روز گذشته احتمالا با این تیتر و خبر که «کره حیوانی سهمیه بندی شد» مواجه شده اند. اما سوال اینجاست که آیا این خبر صحت داشت؟ بعد از انتشار این خبر از واحدهای تولیدی مختلف درباره عرضه کره حیوانی پرس وجو کردم اما هیچ کدام کاهش عرضه و یا سهمیه بندی آن را تایید نکردند. بااین حال به این میزان اکتفا نکرده و به چندین فروشگاه کوچک و بزرگ در مناطق مختلف پایتخت سر زدم. قفسه های فروشگاه ها پر بود از برندهای مختلف کره حیوانی که یا با قیمت قبلی و یا با قیمت جدید در معرض فروش و عرضه قرار داشتند و محدودیتی برای خرید هم وجود نداشت.

سری به شبکه های اجتماعی زدم، خبر «سهمیه بندی کره» عموما توسط اعضای یک تحریریه که اولین بار این خبر را منتشر کرده بود، بازنشر شده بود و دیگر رسانه ها نیز همان خبر را بازنشر کرده بودند. جای تعجب است که دیده شدن مهم تر از صداقت است. دیده شدن مهم است حتی اگر به قیمت نگرانی مردم باشد، حتی اگر به قیمت ناامیدی مردم و به قیمت سوختن سرمایه اجتماعی باشد.