آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۳
صفحه آخر
۲۰

24 شهریور

به نام تاریخ

در روز 179 از سال 99 زندگی و آثار هنرمندان و چهره های بزرگ فرهنگی ایران را مرور کنیم که همچنان ماندگارند.

تولدها

مریم سعادت: بازیگر و عروسک گردان ایرانی سال 1337 در چنین روزی به دنیا آمد. او رشته تئاتر عروسکی را در دانشکده هنرهای دراماتیک خواند و کارش را به صورت جدی از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز کرد. سریال «آرایشگاه زیبا» اولین حضور تلویزیونی او بود و پس از آن با سریال «قصه های تابه تا» به شهرت رسید. او در این سال ها در سریال ها و فیلم های زیادی حضور داشته و بازی کرده و البته کارگردانی نمایش برای کودکان و عروسک گردانی را هم ادامه داده است. سریال های «فروشگاه»، «مدرسه مادربزرگ ها»، «تولدی دیگر»، «رستوران خانوادگی»، «بدون شرح»، «خوش رکاب»، «آب پریا» و «دردسرهای عظیم» و فیلم های «شهر زنان»، «یک بوس کوچولو»، «قاعده بازی»، «متولد 65»، «پدر آن دیگری» و «دشمن زن» از آثاری هستند که بازی سعادت را در آنها دیده اید. او در دهه 60 و 70 صداپیشه بسیاری از شخصیت های عروسکی محبوب آن روزها مانند «نوک طلا» در «خونه مادربزرگه» بود.

کیومرث مرادی: نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر سال 1351 به دنیا آمد. کیومرث مرادی در رشته های ادبیات نمایشی و کارگردانی تئاتر تحصیل و از دهه 70 به صورت جدی کارگردانی نمایش را آغاز کرد. نمایش های «صبح طلوع می کند»، «عزیز مایی»، «پیش از انتظار»، «هشتمین سفر سندباد»، «رازها و دروغ ها»، «افسون معبد سوخته»، «مرگ و شاعر» و «خواب در فنجان خالی» با کارگردانی او روی صحنه رفته اند. او جایزه بهترین کارگردانی برای اجرای «عزیز مایی» از جشنواره تئاتر دفاع مقدس، جایزه بهترین کارگردانی را برای نمایش های «هشتمین سفر سندباد» و «خواب در فنجان خالی» از جشنواره تئاتر فجر، دیپلم افتخار بهترین کارگردانی را برای «افسون معبد سوخته» از جشنواره تئاتر کاناک هند و جایزه بهترین نمایش خارجی را از جشنواره تئاتر ملی دهلی نو برای «مرگ و شاعر» به دست آورد.

    سالروز تولد اریک بنتلی کارگردان امریکایی، فریبا ارباب تفتی شاعر، کوروش جوان روح شاعر، شهاب حسنوند شاعر، پرویز حسینی شاعر و مترجم، جواد رحمانی شاعر، هاجر فرهادی شاعر، پیام یزدانجو نویسنده، وحید رزاقی بازیگر، کیت میلت مجسمه ساز و نویسنده امریکایی و سم نیل بازیگر انگلیسی هم امروز است.

درگذشت ها

عبدالحسین زرین کوب: نویسنده، منتقد و تاریخ نگار برجسته ایران سال 1378 در چنین روزی درگذشت. عبدالحسین زرین کوب متولد 1301 بود و پس از گرفتن دیپلم ادبی در تهران به شهرش بروجرد بازگشت و تدریس درس های تاریخ و جغرافیا، ادبیات فارسی، عربی و فلسفه را در مدارس آغاز کرد. در همین دوران نخستین کتابش به نام «فلسفه شعر یا تاریخ تطور شعر و شاعری در ایران» منتشر شد. مدتی بعد رشته ادبیات فارسی را در دانشگاه تهران تا مقطع دکترا خواند و پس از آن تدریس در این دانشگاه و بعد هم دانشگاه های کالیفرنیا و پرینستون را آغاز کرد. مهم ترین آثار زرین کوب بررسی تاریخ اسلام است که در 4 کتاب «بامداد اسلام»، «کارنامه اسلام»، «دو قرن سکوت» و «تاریخ ایران بعد از اسلام» منتشر شده اند. او کتاب هایی هم درباره شعر و نثر فارسی دارد. آثاری مانند «بنیاد شعر فارسی»، «شرح قصیده ترساییه خاقانی»، «نقد ادبی»، «شعر بی دروغ، شعر بی نقاب»، «حدیث خوش سعدی» و «فن شعر ارسطو». یکی از دلایل شهرت زرین کوب آثار او در زمینه تصوف و مولوی شناسی است. آثاری مانند «پله پله تا ملاقات خدا»، «سر نی»، «از کوچه رندان»، «بحر در کوزه» و «از نی نامه».

علی محمد حیدریان: نقاش برجسته ایران و شاگرد کمال الملک سال 1369 در چنین روزی درگذشت. او متولد 1275 بود و پس از تاسیس هنرستان نقاشی کمال الملک جزو نخستین شاگردانی بود که در این هنرستان ثبت نام و به عنوان شاگرد نقاش بزرگ ایران تحصیل کرد. پس از پایان تحصیلاتش در این هنرستان به فرانسه و بلژیک رفت تا آثار هنرمندان اروپایی را بررسی کند و پس از بازگشت به ایران هنرکده نقاشی را تاسیس کرد که مدتی بعد تبدیل به دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد. او سال ها به عنوان استاد این دانشکده تدریس می کرد و در سال 1346 به عنوان استاد ممتاز این دانشکده هم منصوب شد. بسیاری از منتقدان هنری معتقدند آثار حیدریان با ارزش تر از نقاشی های کمال الملک است. جالب است بدانید حیدریان در طول دوران فعالیت هنری اش در هیچ نمایشگاه خصوصی شرکت نکرد و تنها آثارش را در چند نمایشگاه جمعی به اصرار دوستانش به نمایش گذاشت.

    گریس کلی بازیگر امریکایی و پاتریک سوئیزی بازیگر امریکایی هم در همین روز درگذشتند.