آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۷۴۴۳
فناوری
۱۷

اخبار

فعالیت بیش از 2826 شرکت دانش بنیان در استان تهران

در حال حاضر بیش از 2826 شرکت دانش بنیان و 10 پارک علمی و فناوری در تهران و استان تهران مشغول فعالیت هستند.به گزارش مهر، مهدی صفاری رئیس پارک فناوری پردیس با بیان مطلب فوق در اولین نشست مجمع فناوری و نوآوری استان تهران که روز گذشته در محل کارخانه نوآوری برگزار شد، گفت: یکی از موضوعات مهم در حرکت علمی کشور، تکمیل زنجیره علم و فناوری است.رئیس پارک فناوری پردیس ادامه داد: این زنجیره از ایده و فکر شروع می شود و به علم و فناوری می رسد که در نهایت به تولید و بازار منتهی خواهد شد. صفاری نیا با اشاره به وضعیت زنجیره تجاری سازی در استان تهران گفت: دانشگاه ها، شتاب دهنده ها، مراکز رشد، پارک های فناوری و شهرک های صنعتی از زنجیره های تجاری سازی ایده تا محصول و توسعه بازار هستند که بازیگران آن شرکت های صنعتی و فناور، نوپا و تیم های استارتاپی به شمار می روند.وی خاطرنشان کرد: 50 درصد از اعضای بنیاد ملی نخبگان، 500 دانشگاه و پژوهشگاه در زنجیره تجاری سازی استان تهران هستند.وی افزود: در حال حاضر 58 شتاب دهنده، 58 سرمایه گذار خطرپذیر و 42 مرکز نوآوری و فضای کار اشتراکی در تهران و استان تهران مشغول فعالیت هستند.رئیس پارک فناوری پردیس با بیان اینکه همچنین 54 مرکز رشد و هزار و 227 تیم نوپا و نوآفرین در تهران و استان تهران فعالیت می کنند، گفت: در حال حاضر بیش از 10 پارک علم و فناوری و 2826 شرکت دانش بنیان جزو زنجیره تجاری سازی در تهران و استان تهران هستند.وی با بیان اینکه 19 شهرک صنعتی در استان تهران فعالیت می کنند، گفت: همچنین  طبق آخرین آمار، 20 درصد از صنایع کشور در شهرهای بزرگ استان تهران است.

مخالفت چین با فروش «تیک تاک» به امریکا

همزمان با نزدیک شدن به آخرین مهلت امریکا برای آغاز تحریم تیک تاک، به نظر می رسد مقامات چینی علاقه ای به پیوستن تیک تاک به شرکت های ایالات متحده ندارند. این در حالی است که امریکا با استناد به نگرانی های امنیتی تاکید دارد باید هر چه سریعتر تیک تاک ماهیتی امریکایی بگیرد.

به گزارش انتخاب، دولت دونالد ترامپ تاکید دارد که برای ادامه فعالیت تیک تاک، الزامی است که این شرکت سهم تجاری خود را به یک شرکت امریکایی بفروشد. تاکنون دو شرکت اوراکل و مایکروسافت علاقه مند به کسب این تجارت بوده اند.اکنون براساس یک گزارش اختصاصی از رویترز، چینی ها معتقدند که فروش تیک تاک به یک شرکت امریکایی در میان اقدامات اجباری کاخ سفید (که در وهله اول تهدید به ممنوعیت آن بود) باعث ضعیف نشان دادن چین خواهد شد. ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین می گوید که ایالات متحده از مفهوم امنیت ملی برای سرکوب شرکت های خارجی سوء استفاده می کند. از زمان شروع اولین دستور اجرایی علیه تیک تاک، اینستاگرام یک گزینه مشابه تیک تاک را به نام Reels راه اندازی کرده است، اگرچه اوراکل و مایکروسافت هر دو علاقه خود را برای خرید بخش عملیاتی تیک تاک در ایالات متحده نشان داده اند، اما مدیرعامل تیک تاک پس از واکنش رئیس جمهوری امریکا استعفا داد.بسیاری از مقامات امریکایی نگرانی هایی مربوط به حریم خصوصی در تیک تاک  ابراز کرده اند که ممکن است داده های کاربر با پکن به اشتراک گذاشته شود. تیک تاک قبلا اعلام کرده بود که هیچ تقاضایی را برای به اشتراک گذاشتن داده های کاربران با دولت پکن نداشته است.