آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۲
سیاست
۳
رویداد

عضو کمیسیون اصل 90 از شکایت سازمان پدافند غیرعامل از شورای عالی فضای مجازی پرده برداشت

شکایت از دعوت نشدن

سازمان پدافند غیرعامل جمهوری اسلامی ازجمله ستادهای زیرمجموعه ستادکل نیروهای مسلح ایران است که در قیاس با سایر ستادها عمر کمتری دارد. در سال های اخیر و با توجه به ریاست غلامرضا جلالی این نهاد به یکی از نهادهای مورد علاقه اصولگرایان تبدیل شده و از این رو رییس این سازمان گاه و بی گاه با کردار و گفتار خود حاشیه هایی را در شبکه های اجتماعی ایجاد می کند. سازمان پدافند غیرعامل جمهوری اسلامی از بودجه نیروهای مسلح استفاده کرده و تلاش می کند با مخاطرات احتمالی علیه جمهوری اسلامی مقابله کند و شاید به همین دلیل بود که حدود 3 سال پیش دهمین دوره مجلس شورای اسلامی پس از کسب موافقت و استجازه رهبر انقلاب به عنوان عالی ترین مقام جمهوری اسلامی مجوز حضور رییس این نهاد در شورای عالی فضای مجازی را صادر کرد ولی از قرار معلوم از آن زمان تاکنون این مهم اتفاق نیفتاده و موجبات شکایت پدافند غیرعامل از این شورا و حسن روحانی در قامت رییس آن را فراهم آورده است.

سیدمحمود نبویان، رییس کمیسیون اصل 90 مجلس در همین راستا و در جریان اظهاراتی در برنامه تلویزیونی «دست خط» با تایید شکایت سازمان پدافند غیرعامل از شورای عالی فضای مجازی گفته است: «یک شکایتی به دست ما رسیده است، از طرف رییس پدافند غیرعامل شکایت شده که طبق قانون، رییس پدافند غیرعامل عضو شورای عالی فضای مجازی است.» این عضو جبهه پایداری همچنین ادامه داد:«الان مدت هاست، ماه هاست و شاید یک سال است که رییس جمهوری او را دعوت نمی کند و هیچ کس پاسخگو نیست. مثل قضیه اخراج گونه آقای رحیم پورازغدی از شورای عالی انقلاب فرهنگی که از ایشان دعوت نمی شود.» با این حال به نظر می رسد اشاره این نماینده عضو جبهه پایداری مجلس یازدهم به ماجرای اختلاف روحانی و ازغدی به دلیل اختلاف دیدگاه او با رییس جمهوری باشد، چراکه آنچنان که از ظواهر امر پیداست، رییس سازمان پدافند غیرعامل طول این مدت و پس از تصویب قانون در مجلس دهم به جلسات شورای عالی فضای مجازی دعوت نشده که اختلافی میان او و رییس جمهوری به عنوان رییس این شورا باشد هر چند که تفاوت نگاه جلالی و روحانی به مقوله فضای مجازی و حق استفاده آزادانه مردم از آن اظهرمن الشمس است.

نکته قابل توجه آنکه این اولین بار نیست که ماجرای عدم دعوت رییس سازمان پدافند غیرعامل جمهوری اسلامی به جلسات شورای عالی فضای مجازی رسانه ای می شود. پیش از این و در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، معاون وقت نظارت قوه مقننه در جریان نامه ای که در سال 98 منتشر شد این مساله را اعلام کرده و از آن به عنوان «استنکاف از اجرای قانون عضویت رییس سازمان پدافند غیرعامل در شورا های عالی» نام برده ولی پاسخی دریافت نکرد. از این رو به نظر می رسد نوع نگاه جلالی به موضوعات فضای مجازی می تواند کنار برخی ناهماهنگی های اداری ازجمله دلایل عدم دعوت از او در جلسات شورای عالی فضای مجازی باشد، شورایی که این روزها و باتوجه به تغییر ترکیب یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بیش از پیش به سمت حامیان فیلترینگ و ایجاد محدودیت بیشتر در مسیر دسترسی آزادانه مردم چرخیده است.