آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۶۲
اخبار کشور
۲

خبر ویژه

آمریکا: ایران با اقدامات سایبری در انتخابات ما دخالت می کند

شورای امنیت ملی آمریکا می گوید ایران با اقدامات سایبری در انتخابات ریاست جمهوری آن کشور دخالت می کند.

این شورا ادعا کرد ایران برای تحت تاثیر قرار دادن انتخابات ایالات متحده، به انتشار اطلاعات گمراه کننده در اینترنت ادامه می دهد.

این شورا می افزاید: «ایران به منظور اثرگذاری بر انتخابات و ترویج مضامین تفرقه انگیز در رسانه های اجتماعی و سنتی، به انتشار اطلاعات گمراه کننده در اینترنت ادامه می دهد، و از عملیات سایبری برای هدف قرار دادن چهره های سیاسی و کارزارهای انتخاباتی سیاسی ایالات متحده استفاده می کند.»

اوایل شهریورماه نیز، ژنرال پال میکی ناکاسونی، رئیس آژانس امنیت ملی و ریاست فرماندهی سایبری آمریکا، ادعا کرده بود ایران به کارزارهای تاثیرگذاری آنلاین، فعالیت های جاسوسی و حملات علیه نهادهای دولتی و بخش های صنعتی می پردازد.

ویلیام اوانینا، رئیس مرکز ضد اطلاعات و امنیت ملی آمریکا، هم قبلا از فعالیت های ادامه دار چین، روسیه و ایران به منظور تاثیرگذاری بر روند انتخابات ریاست جمهوری نوامبر 2020 خبر داده بود.

وزیر دادگستری آمریکا و مشاور امنیت ملی ترامپ نیز چند نوبت، ادعاهای مشابهی را تکرار کرده اند.

وقتی جای طلبکار و بدهکار در روزنامه دولت عوض می شود

روزنامه دولتی ایران می گوید مجلس برای مشکلات معیشتی هنوز کاری نکرده است.

این روزنامه ذیل تیتر «مجلس برای مشکلات معیشتی هنوز کاری نکرده است» نوشت: هفتم خردادماه امسال، یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی آغاز به کار کرد. مجلسی با اکثریت اصولگرایان که با شعار حل مشکلات معیشتی پا به بهارستان گذاشته بودند، حالا 100 روزگی خود را هم رد کرده است. همان 100 روزی که در ابتدای دولت اول روحانی همه منتظر گشایش در اوضاع کشور و به تعبیری معجزه بودند، حالا چه دستاوردی از سوی نمایندگان مجلس را به خود دیده است؟

نمایندگان دوره یازدهم کار نظارتی خود را با میزبانی از دولتمردان آغاز کردند. حضور محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی و عادل آذر رئیس مرکز آمار برای اطلاع یافتن نمایندگان از اوضاع اقتصادی کشور، نخستین میهمانی دولتی ها در بهارستان بود و پس از آن نوبت به تعدادی از وزیران هم رسید. وزرای اقتصاد و دارایی، اطلاعات، راه و شهرسازی، نیرو، فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، امور خارجه، جهاد کشاورزی، بهداشت، دفاع، کشور و تعاون و همچنین رئیس سازمان انرژی اتمی میهمانان بعدی بهارستان بودند تا تعاملی که وعده آن داده شده بود رنگ و بوی اجرایی به خود بگیرد؛ اما بدرقه بد محمدجواد ظریف و همچنین عدم رای اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت، راه را برای هرگونه تعامل ناهموار کرد.

این روزنامه می افزاید: برای حل مشکلات معیشتی مردم تنها اعداد و ارقام طرح ها بالا می رود و خبری از تصویب آنها و حتی در دستور قرار گرفتن شان هم نیست. ارسال 200 طرح به هیئت رئیسه مجلس با موضوع اقتصاد و معیشت که از سوی احمد آبادی فراهانی اعلام شد، از اقدامات مجلسی است که 3 ماه از آغاز به کار آن می گذرد. رکوردی که در این مجلس به ثبت رسیده است، چه اثری در زندگی مردم داشته است؟ آیا رفع مشکلات معیشتی که نمایندگان به دنبال آن بوده اند در گرو ارائه این طرح ها است؟

آن گونه که در میان نمایندگان هم مطرح است، این مجلس تاکنون کارنامه درخشانی نداشته است.

این فضاسازی روزنامه دولت در حالی است که مسئولیت حل مشکلات معیشتی اصالتا برعهده دولت است و متاسفانه دولت در هفت سال سپری شده، به جای تسهیل معیشت مردم، با بی تدبیری های خود، این مشکلات را چند برابر کرد. اما جالب این است که روزنامه دولت به خود اجازه می دهد از مجلسی که 3 ماه است آغاز به کار کرده، طلبکاری کند و به نحوی بنویسد که انگار در جایگاه منتقد نشسته و این نمایندگان مجلس جدید هستند که هفت سال است دولت را اداره می کنند!

همشهری: تورم و کسری بودجه نتیجه سیاستگذاری غلط دولت است

یک کارشناس اقتصادی معتقد است اینکه دولت روی گزینه مدیریت کسری بودجه متمرکز شده، به دلیل کیفیت نامطلوب سیاستگذاری طی دو سه سال اخیر، بیش از یک کلیدواژه با ظاهر قشنگ اما با استفاده از روش های عجیب و غریب است.

روزنامه همشهری از قول علی چشمی استادیار دانشگاه می نویسد: مسیرهای تامین کسری بودجه مشخص است؛ از جمله استقراض از کانال اوراق قرضه مثل اسناد خزانه و اوراق مشارکت و مسیری که در دنیا و اصول بودجه ریزی نهادینه شده، این است که منابع ناشی از این استقراض نباید صرف امور جاری شود و باید در طرح های اقتصادی و عمرانی هزینه شود. این الگوی استاندارد برای تامین کسری بودجه است، اما دولت در ماه های اخیر رفتار عجیبی برای تامین کسری بودجه داشته، هرچند که مسیر فروش اوراق بدهی را با کمک بانک مرکزی در پیش گرفته، اما مصمم است که بخشی از این کسری بودجه را از محل فروش سهام شرکت های دولتی تامین کند که طبق اعلام وزیر اقتصاد؛ 100 هزار میلیارد تومان از این محل منابع پیش بینی شده که تا اواخر مرداد حدود 26 هزار میلیارد تومان از این محل درآمد داشته است. واقعیت این است که روش کم دردسرتر و کم هزینه تری نظیر فروش اوراق قرضه و سهام سراغ نداریم که بتواند ثبات اقتصادی را حفظ کند و تورم زا نباشد. به نظرم اینکه دولت روی گزینه کسری بودجه متمرکز شده، به دلیل کیفیت نامطلوب سیاستگذاری دو، سه سال اخیر، بیشتر یک کلیدواژه با ظاهر زیباست؛ اما در باطن به نظر می رسد بر استفاده از روش های عجیب و غریب استوار شده باشد.

به نظر می رسد در واقعیت ماجرا، دولت دنبال تامین کسری بودجه از مسیری است که دولت های آینده را در مسیر سخت قرار می دهد. یا اینکه بخواهد اموال و دارایی های خود را بفروشد یا اینکه به بانک مرکزی فشار وارد کند تا از کانال هایی بتواند استقراض کند. سال هاست که دولت می خواهد نقدینگی را به سمت تولید ببرد، اما افزوده شدن حجم زیاد نقدینگی در این سال ها باعث شده تا این نقدینگی به جای حرکت به سمت تولید، به چاله های مالی واریز شود و نقدینگی از این چاله ها به سمت نقدینگی حرکت نمی کند و دسترسی تولیدکنندگان به نقدینگی سخت تر شده و هزینه تامین مالی تولید بالاتر رفته است. به همین دلیل 2 رویکرد تامین کسری بودجه دولت و مدیریت نقدینگی به سمت تولید همخوانی نمی تواند داشته باشد.

این کارشناس می افزاید: وقتی دولت تورم ایجاد می کند قدرت خرید کم درآمدها بیشتر آسیب می بیند و به دلیل بالا رفتن نرخ بهره بانکی تولیدکنندگان دچار رشد هزینه می شوند. سال هاست دولت و بانک مرکزی برای حمایت از تولید و اقشار ضعیف جامعه و ایجاد اشتغال با عنوان های مختلف طرح هایی را اجرا کرده اند که به رانت جویی اداری کمک کرده و نتیجه آن افزایش مراجعه برای گرفتن تسهیلات ارزان قیمت بوده است. این سیاست ها در ادبیات اقتصادی به سیاست منافع خاص مشهور است؛ یعنی وام ارزان قیمت به گروه خاصی می رسد که با سیستم اداری ارتباط می گیرند و یا رشوه می دهند، این سیاست ها نه تنها مولد نیست و به هدف نمی رسد، بلکه آثار تورمی هم دارد و به منافع عمومی آسیب می زند که ثمره آن منافع بزرگ برای طیف کوچک و آسیب و ضرر بزرگ برای اکثریت جامعه خواهد بود. نمونه های زیادی از این رویه ها را می توان رصد کرد.

منابع بانکی باید صرف تولید شود نه سوداگری در بورس

کارشناسان اقتصادی می گویند سرمایه گذاری بانک ها در بورس خلاف قانون است.

به گزارش روزنامه جام جم براساس تصمیم هفته گذشته دولت در راستای حمایت از بازار سرمایه مقرر شد منع مشارکت بانک ها در رابطه با مفاد ماده 16 و 17 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، استثنا شده و بانک ها مجاز به سرمایه گذاری در بازار سرمایه شوند. در عین حال، نقش بانک ها در تاسیس نهادهای مالی در بورس نیز باید تقویت شود.

بهاءالدین حسینی هاشمی، مدیرعامل اسبق بانک صادرات درباره رفع ممنوعیت سرمایه گذاری بانک ها در بازار سرمایه گفت: این اقدام یعنی حضور منابع بانکی در بازار سرمایه با وظایف ذاتی نظام بانکی مغایر است؛ چرا که سرمایه گذاری در بازار سرمایه سرمایه گذاری مستقیم در امر تولید نبوده و صرفا یک نوع خرید و فروش سهم است و بانک نقشی در ایجاد ثروت ندارد در حالی که منابع بانک ها صرفا باید تحت 13عقد شرعی تعیین شده در قانون مورد مصرف قرار بگیرد اما اینجا مشخص نیست خرید و فروش سهم در بورس تحت عنوان کدام عقد تعیین شده در قانون است. وی این اقدام بانک ها را به نوعی ورود بانک ها به بنگاه داری دانسته و خاطرنشان کرد: این در حالی است که بانک ها از بنگاه داری منع شده اند اما این تصمیم به نوعی به این معناست که بانک ها با خرید سهام شرکت های بورسی، سهامدار آن شرکت می شوند که این اقدام حتی اگر در راستای مشارکت حقوقی باشد به نوعی به افزایش بنگاه داری بانک ها منجر خواهد شد و مغایر با سیاست های بانک مرکزی است.

ماشاءا... عظیمی، عضو شورای عالی بورس هم با بیان این که صندوق توسعه ملی برای طرح های زیرساختی و توسعه ای نقش کمک کننده دارد گفت: صندوق توسعه ملی به منظور حمایت از سرمایه گذاری های مختلف با نظر متولیان طرح می تواند ورود کند و کمک هایی را در قالب منابع برگشت پذیر در نظر بگیرد.

دبیرکل اتاق تعاون افزود: تزریق ریالی به بورس اگر بدون برنامه ریزی در بخش بازار پول باشد و نرخ ارز به صعود خود ادامه دهد موجب رشد تورم خواهد شد و کمک ها در این بخش را کم اثر می کند.

عظیمی با تاکید بر این که ورود به نقدینگی به هر بازاری غیر از بورس تورم زاست، گفت: اگر منابع از بورس به سایر بازارهای مدیریت نشده وارد شود، بدون شک موجب افزایش تورم شده و نرخ ارز را نیز از کنترل خارج می کند که ما این موضوع را به اطلاع نمایندگان بانک مرکزی در شورای عالی بورس رسانده ایم.

حالا که روحانی ناکام شده ربطی به ما اصلاح طلبان ندارد؟!

یک سایت حامی دولت نوشت: اصلاح طلبان نمی توانند بگویند اگر روحانی موفق بود، مال ماست و اگر ناکام شده، ربطی به ما ندارد. نمره قبولی یا مردودی روحانی حتما و قاعدتا در کارنامه اصلاح طلبان ثبت می شود.

عصر ایران در انتقاد از مسئولیت گریزی اصلاح طلبان می نویسد: جریان اصلاحات، پای نام روحانی مهر تایید زد و رسانه ها و مردم نیز به اعتبار همین تایید پای کار آمدند و روحانی را به پاستور فرستادند، بنابراین اصلاح طلبان نمی توانند بگویند اگر روحانی موفق بود، مال ماست و اگر ناکام شده، ربطی به اصلاح طلبان ندارد. نمره قبولی یا مردودی روحانی، حتما و قاعدتا در کارنامه اصلاح طلبان نوشته می شود.

اما نتیجه این روند چیست؟ فقدان استراتژی تعریف شده اصلاحات در زمان خاتمی، تضعیف و حذف اصلاح طلبان واقعی در دوران احمدی نژاد و ضعف عملکرد دولت دوم روحانی(به هر علت) و رویگردانی عملی وی از ادبیات اصلاح طلبی، منجر به وداع تاریخی و رسمی با اصلاحات می شود.

آنچه در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی دیدیم تنها بیت اول غزل خداحافظی است و ادامه ماجرا در انتخابات ریاست جمهوری 28 خرداد 1400، عیان تر و عریان تر رخ نشان خواهد داد. خاتمی نیز «تکرار» نخواهد کرد و تکرار هم کند، گوش شنوایی نخواهد یافت.

این سرنوشت محتوم جریانی است که به جای گفتمان سازی استراتژیک و برنامه ریزی عملیاتی برای اجرای اصلاحات واقعی و مردمی، به اعتبار شخصی افراد تکیه کند و شروع به خرج کردن آن نماید و ناگهان ببیند که سرمایه بر باد رفته و دست ها خالی شده است. از این رو، هرچند نیاز به اصلاح امور کشور همچنان باقی است، اما باید گفت که جریان اصلاح طلبی متعارف، رسما به محاق می رود، جریانی که زمانی تنها از فقدان استراتژی اصلاح طلبانه رنج می برد و اینک، دچار افت سرمایه اجتماعی شده است. نویسنده در پایان تاکید می کند که با این وضعیت باید از اصلاح طلبان در تاریخ ایران خداحافظی کرد.

برداشت دوباره از صندوق توسعه آثار تورمی در پی دارد

نشریه همسو با دولت می گوید انتقال یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه برای جلوگیری از ریزش بیشتر بورس، «شاخص سازی با پول تورمی» است.

دنیای اقتصاد درباره اظهارات سخنگوی دولت در این زمینه نوشت: علی ربیعی اعلام کرد از هفته آینده، صندوق توسعه ملی مجاز است یک درصد از دارایی خود را در صندوق ثبات ساز سرمایه گذاری کند. پیش تر نیز مدیرعامل بورس اعلام کرده بود با جدیت به دنبال اجرایی کردن این مصوبه هستند. بررسی ها نشان می دهد که این موضوع به علل مختلف یک سیاست ناکارآمد و تورم ساز است. نکته نخست این است که بررسی ها نشان می دهد این نوع حمایت ها تنها در جهت شاخص سازی و انحراف بازار از مسیر اصلی است و حتی فعالان بازار سرمایه نیز از این موضوع استقبال نمی کنند. موضوع دوم نیز این است که استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در شرایط کنونی، باعث افزایش پایه پولی و در نتیجه رشد نقدینگی می شود که در نهایت ضربه آن بر کل پیکره اقتصاد کشور وارد می شود. در نهایت، هم بازار و هم مردم از این تصمیم متضرر می شوند.

صندوق توسعه ملی ایران براساس قانون برنامه پنجم توسعه با هدف تبدیل بخشی از عواید ناشی از فروش نفت و گاز، میعانات گازی و فرآورده های نفتی به ثروت های ماندگار، مولد و سرمایه های زاینده اقتصادی تاسیس شد. تبدیل درآمدهای ملی به منابع ماندگار و سرمایه های مولد به این معنی است که اصل ثروت ملی حاصل شده حفظ و همچنین منجر به تولید ارزش افزوده و سود برای کشور شود. این بدان معنا است که درآمدهای ملی برای نسل های آینده باقی خواهد ماند و هدف تاسیس صندوق ثروت ملی محقق می شود.

اما در شرایط کنونی به نظر می رسد تصمیم دولت برای تخصیص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی با هدف تثبیت بازار سرمایه صورت گرفته که با هدف اصلی صندوق در تناقض است. بسیاری از بازیگران بازار سرمایه، از مداخلات غیرکارشناسی دولت گریزان شده و چشم انتظار بازگشت تعادل به بازار هستند. از سوی دیگر، رانت جویان با علم کردن این موضوع که سرمایه مردم در حال سوختن است، دولت را مجبور می کنند که از هر منبع موجود یا ناموجود برای پرکردن باک بازار استفاده کند تا بتواند در این زمین دوباره کسب منابع کند.

اما استفاده از این منابع، یک خطر دیگر برای انتظارات بازار دارد. در وضعیتی که بورس دچار نوسان است و نااطمینانی فعالان از آینده بازار افزایش یافته است اعلام خبر تزریق منابع ملی خود نیز می تواند سیگنالی منفی برای سهامداران باشد. دخالت دولت در بازار سرمایه ممکن است خبر از حال وخیم بازار سهام و احتمال نزول های آتی را به مردم مخابره کند. ارسال نشانه های منفی برای انتظارات سهامداران برخلاف هدف اصلی دولت برای ایجاد ثبات در بازار است.

استفاده دولت از صندوق توسعه ملی منجر به عدم تعادل جدید در ترازنامه بانک مرکزی و انبساط در پایه پولی و موج سازی تورمی به قیمت ایجاد یک رانت جدید می شود.