آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۴۷۴۲
جهان
۵
انتخابات 2020

نتایج نظرسنجی جدید نیویورک تایمز - سی ینا از برتری دموکرات ها در 4 ایالت «میدان نبرد» حکایت دارد

بارقه های امید در کارزار بایدن

محمدحسین لطف الهی

دونالد ترامپ در هفته های اخیر با محوریت شعار «نظم و قانون» حملات پردامنه ای را علیه جو بایدن، رقیب دموکرات خود ترتیب داد؛ حملاتی که انتظار می رفت بتواند تغییری جدی در روند نظرسنجی ها ایجاد کرده و فاصله میان بایدن و ترامپ را بار دیگر کاهش دهد اما نظرسنجی جدید نیویورک تایمز - سی ینا نشان می دهد که او در این مسیر موفق نبوده است. بر اساس این نظرسنجی، معاون اول باراک اوباما در چهار ایالت سرنوشت ساز «میدان نبرد» که می توانند در تعیین پیروز نهایی انتخابات ریاست جمهوری تاثیرگذار باشند و کارزار ترامپ در هفته های اخیر تلاش بسیاری برای جلب آرای ساکنان آنها کرده بود، با فاصله قابل قبولی پیشتاز است و مقایسه آمارهای این نظرسنجی با نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری 2016 نشان می دهد در صورتی که بایدن بتواند روند کنونی را حفظ کند، می تواند گامی بلند در راستای پیروزی در سوم نوامبر بردارد. همزمان با اعتراضات ضد تبعیض نژادی در برخی ایالت ها از جمله ویسکانسین و خشونتی که در پی برخوردهای پلیس با تظاهرکنندگان رقم خورد، رییس جمهور امریکا تلاش کرد تا با معرفی خود به عنوان کاندیدای «نظم و قانون» و متهم کردن رقیب به حمایت از «بی قانونی، غارت و شورش» ساکنان این ایالت ها را قانع کند که اگر می خواهند در آینده شاهد پایان «شورش ها» باشند، باید به دونالد ترامپ رای دهند. نتایج نظرسنجی نیویورک تایمز-  سی ینا نشان می دهد که جو  بایدن در حال حاضر با 5 درصد اختلاف در ویسکانسین پیشتاز است و در مینه سوتا که شاهد یکی از خشونت بار ترین اعتراضات بوده این برتری به 9 درصد می رسد. جزییات این نظرسنجی ها بیانگر آن است که هرچند رییس جمهور امریکا توانسته در تغییر نظر برخی اقشار خاص در این ایالت ها از جمله گروهی از سفیدپوستان موفق عمل کند اما او قادر نبوده تا نظر افرادی را که پیش از این از ترامپ متنفر بودند تغییر دهد و از همین رو است که بایدن همچنان با اختلافی قابل قبول از رقیب جمهوری خواهش پیشتاز است. وضعیت آرا در مینه سوتا 50 به 41، در ویسکانسین 48 به 43، در نوادا 46 به 42 و در نیوهمپشایر 45 به 42 به نفع بایدن است. آرای مردمی در مجموع این 4 ایالت نیز از برتری 6 درصدی کاندیدای دموکرات ها حکایت دارد که وضعیتی به مراتب بهتر از وضعیت آنها در بازه زمانی مشابه در سال 2016 است. از میان این ایالت ها، دونالد ترامپ در سال 2016 توانسته بود با یک درصد اختلاف در ویسکانسین به پیروزی برسد و در مجموع این ایالت ها هیلاری کلینتون فقط با یک درصد اختلاف پیشتاز بود. تحلیلگران معتقدند ترامپ حتی اگر بتواند فقط در یکی از این 4 ایالت پیروز شود می تواند به صورت چشمگیری شانس خود را برای پیروزی در رقابت نهایی افزایش دهد.

سیاست در برابر اقتصاد

بر اساس جزییات نظرسنجی نیویورک تایمز - سی ینا اغلب شرکت کنندگان در نظرسنجی معتقدند بر مبنای پارامترهای سیاسی و اجتماعی، جو بایدن کاندیدای بهتری در مقایسه با ترامپ به حساب می آید اما اگر پارامترهای اقتصادی و معیشتی مبنای تصمیم گیری رای دهندگان قرار بگیرد این دونالد ترامپ است که در جایگاه بهتری نسبت به رقیب دموکرات خود قرار می گیرد. این شرکت کنندگان که به نوشته نیویورک تایمز قریب به اتفاق آنها گفته اند در انتخابات نوامبر شرکت خواهند کرد معتقدند در موضوع رفع تبعیض نژادی بایدن می تواند بهتر عمل کند. آنها همچنین در موضوعاتی نظیر متحد کردن امریکا، مقابله با ویروس کرونا، مدیریت و پاسخ دادن به اعتراضات، کاهش جرم و جنایت و برقراری نظم و قانون، جو بایدن کاندیدای بهتری است اما در موضوع اقتصادی بیش از 50 درصد آنها فکر می کنند ترامپ می تواند عملکرد بهتری داشته باشد، در حالی که 45 درصد فکر می کنند امریکا با مدیریت بایدن وضعیت اقتصادی بهتری را نسبت به امروز تجربه خواهد کرد؛ آماری که نشان می دهد به رغم شیوع ویروس کرونا و ظاهر شدن تبعات اقتصادی ناشی از آن، ترامپ توانسته رای دهندگان امریکایی را قانع کند که در مدیریت  اقتصاد بهتر از دموکرات هاست.

زمان به سرعت می گذرد

دن بالز، تحلیلگر ارشد واشنگتن پست در تحلیلی درباره وضعیت کنونی رقابت های ریاست جمهوری نوشته است که ترامپ زمان را برای جبران عقب ماندگی هایی که در رقابت با بایدن دارد از دست داده و افشاگری هایی که علیه رییس جمهور امریکا صورت گرفته اصلی ترین مانع بر سر راه او بوده است. به نوشته او، کاندیداتوری بایدن به عنوان نامزد نهایی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری در اواسط ماه مارس نهایی شد و کارزار انتخاباتی او با منابع مالی محدود هنوز برای یک رقابت همه جانبه آماده نبود اما ترامپ بر خلاف روسای جمهور پیشین که توانسته بودند از جایگاه خود در دور دوم دفاع کنند نتوانست کاری کند که بایدن به طور کامل در موضع دفاعی قرار بگیرد و نقطه ضعفی جدی از خود نشان دهد. دن بالز تاکید دارد با پایان بهار و تابستان و در حالی که کارزار ترامپ هنوز نتوانسته نقطه عطفی برای تمرکز پیدا کند، مشخص شده که زمان بسیار زیاد و بااهمیتی برای جمهوری خواهان از دست رفته و آنها احتمالا قادر به جبران این زمان نخواهند بود. او همچنین در این مقاله اشاره کرده است که اقدام جمهوری خواهان در راستای کاهش هزینه تبلیغات تلویزیونی برای ذخیره منابع مالی خود، نشان داد که مشکلات مالی آنها مانع از آن شده که از زمان طلایی فعلی برای تحت فشار قرار دادن بایدن استفاده کنند. او در پایان نوشته بایدن حالا هم منابع مالی بیشتری دارد و هم در موضع انتقاد از ترامپ خوب عمل کرده است به همین دلیل می توان عنوان کرد که کاندیدای دموکرات ها به دلیل اشتباهات کارزار ترامپ از شانس بیشتری برای پیروزی برخوردار است.

سندرز: کارزار بایدن باید توجه بیشتری به ترقی خواهان داشته باشد

هرچند جو بایدن توانسته در حوزه سیاسی عملکرد مطلوبی داشته باشد اما در حوزه اقتصادی، هنوز وعده های دندان گیری نداده که بتواند رای دهندگانی را که اقتصاد را اولویت اول خود می دانند، تشویق کند از او در انتخابات نوامبر حمایت کنند. در همین راستا برنی سندرز سناتور ایالت ورمونت و کاندیدای ریاست جمهوری در انتخابات درون حزبی دموکرات ها که در ماه آوریل حمایت خود را از معاون اول اوباما اعلام کرده بود به جو بایدن توصیه کرده است که اقدامات بیشتری برای جلب نظر جریان ترقی خواه در امریکا انجام دهد. مطالبات ترقی خواهان یا همان جناح چپ حزب دموکرات عمدتا اقتصادی است که از جمله آنها می توان به ایجاد پوشش بیمه درمانی برای همه شهروندان، بخشیده شدن بدهی های دانشجویان و تلاش برای نهادینه کردن آموزش رایگان اشاره کرد. در بیانیه ای که از سوی فیض شاکر، مدیر پیشین کارزار انتخاباتی برنی سندرز در واشنگتن پست منتشر شده، آمده است: «سناتور سندرز معتقد است جو بایدن در وضعیت خوبی برای پیروزی در انتخابات قرار دارد اما در ارتباط نزدیک با آقای بایدن و کارزار انتخاباتی او، توصیه کرده است که برای رای دهندگان و به ویژه ترقی خواهان که اغلب جوانان امریکایی هستند توضیح دهند که برنامه آنها برای افزایش مالیات، ایجاد شغل، بهبود شرایط کسب و کار، کاهش قیمت دارو و ایجاد بیمه درمانی همگانی چیست.» برنی سندرز همچنین اعلام کرده که توجه بیشتر به لاتین تبارها، جوانان و جریان ترقی خواه یک تحول جدی در کارزار جو بایدن ایجاد خواهد کرد و ابراز امیدواری کرده که بایدن نیز به این مساله توجه کافی داشته باشد.

برنی سندرز همچنین روز جمعه در گفت وگویی با شبکه PBS درباره برنامه اقتصادی بایدن گفته است: «برنامه اقتصادی من برای بعد از انتخابات ترقی خواهانه تر بود و مسائل و خواسته های اقشار ضعیف جامعه را بهتر در بر می گرفت. برنامه اقتصادی جو بایدن با اینکه همه انتظارات را برآورده نمی کند باز هم برنامه خوبی است اما این انتظار از او وجود دارد که بهتر عمل کند».