آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۵
رسانه: شبکه
۷

ساخت سریال جلال 2 با حضور رئیس صداوسیمای استان ها و عوامل این مجموعه آغاز شد

نگاهی به انقلاب از دل تبریز

وحیده حاجی محمدیاری

بعد از پخش سری اول سریال جلال در سال گذشته، به دلیل ظرفیت داستانی این مجموعه قرار شد تا فصل دوم آن هم ساخته شود. جریانی که روز گذشته با حضور عوامل این سریال، عباس فاطمی، رئیس صداوسیمای استان ها و دیگر مسوولان استان آذربایجان شرقی، رسما کلید خورد. در ادامه داستان جلال که با حدود 300هنرور و چهره های قدیمی و آشنا جلوی دوربین رفت، قرار است که قصه ها و خرده روایت های انقلاب اسلامی در سراسر کشور، در صحنه رسانه ملی منعکس شود. تصویربرداری این سریال که با فاصله کمتر از شش ماه از اتمام پخش فصل اول آن شروع شده به سفارش معاونت امور استان های صداوسیما و مرکز آذربایجان شرقی تهیه و تولید می شود.

روایتی از چهره های برجسته انقلاب

سریال جلال2 با همان عوامل فنی و هنری، نقش تاریخی آذربایجان در تحولات 40سال ایران از 29بهمن56 تا پیروزی انقلاب و پس از آن تا سال های61 و 62 را روایت می کند. جریانی که نقطه بارز آن روایت حضور شخصیت های برجسته انقلاب و دفاع مقدس از جمله شهید قاضی طباطبایی، شهید مدنی و شهید علی تجلایی است. این روایت ها در کنار ده ها روایت دیگر از حماسه های مردان و زنان این استان و به خصوص شهر تبریز به منزله حق بزرگی است که آن دلاوران بر گردن آحاد مردم این استان دارند.

چند قسمت از این سریال در خوزستان ضبط می شود و ماجرای فتح سوسنگرد را روایت می کند. سریالی که در آن دلاوری های رزمندگان آذربایجان را در کنار رزمندگان سوسنگرد نمایش می دهد و اثر بسیار مهمی در تقویت وحدت ملی و همبستگی و وفاق بین اقوام ایرانی دارد.

بومی گرایی در تولیدات آثار نمایشی مراکز استان ها و میدان دادن به هنرمندان بومی و محلی در کنار روایت واقعیت های تاریخ انقلاب و دفاع مقدس در استان و تجلیل از حماسه سازان این عرصه ها از ویژگی های دیگر سریال جلال 2 است. در این سریال شهدای محراب تبریز هم معرفی می شوند و از حماسه شهید علی تجلایی در حماسه سوسنگرد پرده برداری می شود. نکته دیگری که درباره این مجموعه می شود گفت، استفاده از تکنیک های سینمایی و ویژه در تصویربرداری صحنه های دفاع مقدس است که در تاریخ صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی یک نقطه عطف محسوب می شود.

از تبریز تا تهران

علیرضا جلالی، تهیه کننده سریال «جلال» هم در گفت وگو با جام جم گفت: به دلیل استقبال گسترده از این سریال قرار شد حق مطلب به مردم آذربایجان به ویژه شهید قاضی و مدنی ادا شود. جلالی ادامه داد: بیش از 60 تا 70 درصد این سریال در آذربایجان ضبط و فیلمبرداری خواهد شد اما به سبب کرونا مجبور هستیم بخشی از لوکیشن های این فیلم را در تهران ضبط کنیم که بازسازی تبریز است. در حقیقت در تهران به جای تبریز ضبط خواهیم کرد. کرونا و این رفت وآمدها دست ما را بسته و به همین سبب پیش تولید ما خیلی دیر شروع شد و زمان کافی نداشتیم. تهیه کننده سریال جلال افزود: ما جایی را انتخاب کردیم به نام کمیته مشترک که یک ماه در آنجا کار داشتیم. آنجا زندان ساواک در عصر پهلوی بوده و قرار است در دل تولید، پیش تولید را هم داشته باشیم که کمک بسیاری خواهد کرد.

جلال تا 6 سال دیگر ادامه دارد

حسن نجفی، کارگردان سریال جلال هم در بخش دیگری از این مراسم گفت: در جلال یک، تا 29بهمن56 پیش رفتیم و ما دیدیم که شخصیت ها توانایی این را دارند که ما این سریال را تداوم بدهیم. جلال2 از 29بهمن56 شروع شده و شخصیت ها درگیر داستان می شوند و تا پایان محاصره سوسنگرد ادامه دارد. خوشبختانه با عنایت خدا سریال جلال قرار است تا فصل6 ادامه یابد و تا 6سال ما برای پخش آنتن داریم. این نیازمند هم افزایی و همکاری بین مسوولان استان و دستگاه های مختلف است. اینجا بحث مرکز و شهرداری نیست برای این که قهرمان های خاموش و ناگفته منطقه خود را مطرح کنیم. علاوه بر این در این سریال رویکردمان ایران است. ما در جنوب جنگ کردیم و در این سریال از همه قومیت ها استفاده می کنیم و فارس و ترک و عرب نداریم. همین طور که در تمامی مشکلات با هم هستیم، خوب است که در آثار هنری هم کنار هم باشیم. او اضافه کرد: در سفری که اخیرا به سوسنگرد داشتم شاهد این بودم که اهالی آن منطقه چه دید خوبی به مردم آذربایجان دارند. این یک ظرفیت عظیم است که ما تا به حال از آن غافل مانده ایم. در آنجا میدانی به نام شهدای آذربایجان وجود دارد. این یک ظرفیت بی نظیر است. نجفی ادامه داد: در این کار از ترکیبی از بازیگران عرب و فارس و آذری در کنار هم کار می کنند، اما در پشت صحنه به شوخی عنوان می شود که کلاس آذری بگذارید و همه آذری شده اند. در بقیه قسمت ها نیز سعی می شود این ترکیب حفظ شود. این ترکیب موسیقی و جغرافیا و گویش را همراه خود دارد و می توانیم از ظرفیت های جنوب و آذربایجان استفاده کرده و با گویش ها و لباس های مختلف به کار تنوع ببخشیم که این ترکیب در جذب تماشاگر تاثیر فراوانی دارد.

استانی ها چه گفتند؟

محمدرضا پورمحمدی، استاندار آذربایجان شرقی: بازگو سازی بسیاری از خاطرات و حوادث برای نسل امروز یک ضرورت است، زیرا می تواند موجب فراموشی و دور سازی نسل جوان و امروز از مفاهیم ارزشی شود. سریال جلال توانسته بحث عرق به کشور و ایثار برای دیگران را به خوبی نشان دهد و خوشحالیم این سریال در 5فصل دیگر ادامه خواهد داشت. استانداری هم هرچیزی از دستش بر بیاید انجام خواهد داد و حمایت می کند. صفری، مدیر کل آذربایجان شرقی: آذربایجان ظرفیت های بزرگی دارد که تا به امروز به آن پرداخته نشده است. هر کدام از شهدا، سرداران شهید، بزرگان ادب و هنر و تاریخ مجاهدت و ایستادگی مردم آذربایجان توان یک سریال را به تنهایی دارد. به عبارت دیگر پیرامون این همه تاریخ و شخصیت های بزرگ قصورهایی وجود داشته که باید جبران شود. سریال جلال یک در راستای سریال جلال دو قرار است دوران ستمشاهی را نشان دهد و زلالی مردم به ویژه مردم آذربایجان را در یک درام عاطفی روایت کند. ایرج شهین باهر، شهردار تبریز: مردان و زنان بزرگی در این شهر زندگی می کردند که باید به نسل جدید معرفی شوند. یکی از ابزارهای معرفی این چهره ها، فیلم و سریال ها هستند. چنین مجموعه هایی یادآوری می کنند نسل های پیشین و پدرانشان چطور از خودگذشتگی نشان دادند، اقداماتی که با میلیاردها تومان پول قابل جبران و هزینه نیست. این حس در برابر همان حسی است که امروز از آن به عنوان آفت جامعه یعنی منیت یاد می شود. امروز می توان با ابزار هنر و فیلم به نسل جدید فهماند چه پدرانی و چه خانواده هایی از همه چیزشان به خاطر اعتقاد و جامعه می گذشتند.

یک عاشقانه دفاع مقدسی

فاطمی، رئیس مرکز سیمای استان ها در این مراسم با بیان این که سریال جلال مورد توجه مسوولان، علاقه مندان به حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس قرار گرفت، گفت: تصویب جلال، یک کار تاریخی بود چرا که تصویب فیلمنامه، طرح و تمام مراحل آن کمتر از شش ماه صورت گرفت. این بهترین قصه عاشقانه ای بود که می توانست ساخته شود؛ عشقی که در دفاع مقدس خلق شده قابل دفاع نیست مانند عشق های بی پایه و اساس نبوده و همه وجود انسان را دربر می گیرد.  وی افزود: این کار از دل باورها و عاشقانه های کارگردان آن شکل گرفته و قدم به قدم به ساخت اثری منتهی شد که هم وحدت ملی را نشان می دهد و هم روابط خانوادگی را. آنچه در این سریال حائز اهمیت است این که در این اثر کارگردان از انقلاب می گوید بدون این که نامی از انقلاب ببرد. در قسمتی از این سریال می بینیم افرادی که انقلاب را خلق کردند؛ از بطن همین جامعه بودند. این که چطور شخصیت اصلی قصه که کفتر باز بود به حاج اکبر فرشچی تبدیل شد؛ کمااین که در هیچ جا ادعای انقلابی بودن نداشت. رئیس مرکز سیمای استان ها اظهار کرد: زمانی که امام انقلاب کرد هیچ کدام ما انقلابی نبودیم اما امام مسیر را طوری قرار دادند که امثال باکری ها و تجلایی ها از درون آن پر کشیدند. جلال داستان زندگی مادرانی را روایت می کند که همسرانشان را از دست داده اند اما همچنان عاشقانه زندگی می کنند. به همین دلیل می گویم که ساخت این مجموعه بدون عشق ممکن نبود.  به گفته او این سریال در حوزه پرداخت تاریخی نگاه ویژه ای به دفاع مقدس کرده و برای همه وقایع سند و مدرک موجود است.  فاطمی در آخر گفت: این سریال ادای دین کوچکی است به مجاهدت و قهرمانی مردم آذربایجان در تاریخ معاصر کشورمان و قرار است روایتی باشد بر هسته های کوچکی که از آذربایجان شکل گرفت و به قهرمانی های بزرگ در دفاع مقدس رسید.

آنچه گذشت و آنچه می بینید

سریال جلال یک در 15قسمت تولید شد و در طول آن قیام مردم آذربایجان شرقی را در فاصله سال های1338 تا 29بهمن56 روایت کرد. این مجموعه در ادامه هم بخشی از تاریخ مبارزات مردم آذربایجان را علیه رژیم ستمشاهی پهلوی روایت می کند. شخصیت جلال در این سریال نماینده تمام آزاد مردان آذربایجان است که به مرور در مکتب انقلاب تربیت می شوند و در نهایت به اوج پختگی در مبارزه انقلابی می رسند. نقطه عطف این سریال روایت قیام 29بهمن1356 تبریز بود. این سریال هم از نظر موضوع و هم از نظر ویژگی های فنی و هنری، جزو آثاری است که توانسته شش جایزه از جشنواره تولیدات مراکز استان ها را در سال1398 کسب کند. پروژه جلال یک در 200لوکیشن مختلف و نقش آفرینی بیش از 200بازیگر و بیش از 500هنرور در کنار بازیگران اصلی سنگین ترین مجموعه تولیدی صداوسیمای آذربایجان شرقی بود. در این سریال که به تهیه کنندگی مهدی کریمی و کارگردانی حسن نجفی و نویسندگی امیرحسین ثروتمند تولیدشده بازیگرانی چون حمیرا ریاضی، عمار تفتی، هادی افتخارزاده، ثنا پورسعیدی و... نقش آفرینی کردند. گره خوردن انقلاب با زندگی عاشقانه جلال، ویژگی بارز این مجموعه است که باعث شده تا بشود روی ساخت ادامه آن حساب باز کرد.

از سوی دیگر، بافت قدیمی و دست نخورده شهر تبریز تا حد امکانی که این سریال داشت، مقابل دوربین رفت تا به این وسیله نشان دهد که این شهر قابلیت و ظرفیت تولید مجموعه هایی مثل جلال را در خود دارد.

پای صحبت بازیگران جلال 2

در بخشی از این مراسم، فرصتی شد تا با بعضی از بازیگران این مجموعه هم گپ بزنیم.  عمار تفتی، بازیگر نقش جلال در گفت وگو با جام جم ضمن اشاره به جایگاه و ظرفیت استان آذربایجان در موضوعات مختلف گفت: جلال در سریال از همین ظرفیت های استان آذربایجان استفاده کرده است و در واقع به همین سبب این نقش درخشید. در حقیقت از همین نعمات موجود در استان آذربایجان شرقی توانست استفاده کند برای این که بیشتر دیده شود. من فکر می کنم از تمام پتانسیل های موجود در استان استفاده کردیم و به نظرم طبق آنچه از فیلمنامه خواندم شخصیت جلال2به مراتب پرجلال و جبروت تر خواهد بود.  تفتی خاطرنشان کرد: به هر حال به پاس استقبال و اتفاقات خوشایند پس از جلال یک قرار شد جلال2 در فصل دوم ادامه پیدا کند و در حقیقت انقلاب را پشت سر گذاشته و وارد دوران پس از انقلاب شود.

مردم، جلال را دوست داشتند

هادی افتخارزاده، بازیگر نقش فخاری در سریال جلال با اشاره به آغاز تصویربرداری جلال2 گفت: جلال یک به واسطه فضای کار و فیلمنامه و نوع نگاه به قصه و جغرافیای مکانی و زمانی که در قصه اتفاق می افتاد تا حدی مورد توجه قرار گرفت، البته باید اذعان کنم این را به سبب تعصب و فعالیت در پروژه عرض نمی کنم. این حس را از مردم گرفتم، در برخوردهایی که هم در فضای مجازی داشتیم و هم در واحدارتباطات مردمی سازمان صداوسیما. همین دیده شدن هم باعث شد تا فصل دوم آن ساخته شود.  وی ادامه داد: استان های آذری زبان به ویژه مناطق شمال غرب کشورمان پتانسیل بسیار بالایی در حوزه فیلمسازی دارد. چه در حوزه لوکیشن و چه در مقیاس بازیگران ترازملی و چه حتی عوامل پشت صحنه، باید اذعان کرد این منطقه هنوز شناخته نشده و از این ظرفیت استفاده نشده است.

  ثنا پورسعیدی، بازیگر جوان سریال جلال که از10سالگی وارد این حوزه شده و از سال88 رسما فعالیت خود را در تئا تر شروع کرد هم درباره نقش اش در سری دوم این مجموعه گفت: در قسمت دوم ماجرا نقش من متفاوت و بسیار گسترده تر است. نقش من با بازیگر نقش اسماعیل پیوند می خورد و روایت های جدیدی را در بر خواهد گرفت.