آرشیو دو‌شنبه ۲۴‌شهریور ۱۳۹۹، شماره ۵۷۵۵
رسانه: شبکه
۷

اخبار

«نیمه خاموش» جنگ

مجموعه مستند «نیمه خاموش» به تهیه کنندگی سیدسلیم غفوری و نویسندگی و کارگردانی مصطفی حریری نخستین مستند سیاسی درباره جنگ است که به مناسبت هفته دفاع مقدس از شبکه مستند پخش می شود.

مصطفی حریری، کارگردان مستند «نیمه خاموش» با اشاره به سوژه این فیلم مستند گفت: «نیمه خاموش» جزو اولین مستندهای سیاسی درباره جنگ تحمیلی است و پشت صحنه آن را روایت می کند. اکثر کارهایی که تاکنون ساخته شده روایتی از اتفاقاتی است که در خط مقدم رخ می دهد و به جز آن نهایتا به اتفاقاتی که در شهرها و در پشت جبهه رخ می داد پرداخته اند. اما در این مستند سراغ اتاق های جنگ و تصمیم گیران سیاسی و نظامی آن رفتیم که تصمیمات سطح بالا درباره جنگ می گیرند. بنابراین در این مستند کسانی را می بینید که کمتر فرمانده میدانی بودند و بیشتر فرماندهان ستادی یا تصمیم گیران سیاسی هستند. وی درخصوص پرداخت متفاوت این مستند به جنگ تحمیلی گفت: فرماندهان میدانی روایتی از اتفاقات داخل میدان، شکست ها یا پیروزی ها دارند اما فرماندهان ستادی کسانی اند که استراتژی جنگ را تعیین می کنند. به عبارت دیگر، به فرماندهان میدانی گفته می شود که در کدام منطقه و با چه استعدادی عملیات کنند و آنان هم در نهایت با فضا و امکاناتی که در اختیار دارند وارد میدان می شوند و می جنگند. بر همین اساس، فرمانده میدانی در منطقه دستش بسته و محدود به شرایط است. از همین رو شاید انصاف نباشد که جنگ را تنها از منظر فرماندهان میدانی تحلیل کنیم. فلذا تصمیم گرفته ایم سراغ کسانی برویم که در پشت جبهه جنگ اند. این که جنگ ادامه پیدا کند یا نکند؟ کجا عملیات کنیم و در کجا آن را توقف کنیم؟ اینها رویکردهای اصلی ما بودند. حریری با اشاره به چهره هایی که در این مستند صحبت کردند، گفت: در این مستند با آقایان حسن روحانی، هاشمی رفسنجانی ، شمخانی، محسن رضایی، محسن رفیق دوست، محمدجواد لاریجانی، سردار علی فضلی و چند چهره دیگر مصاحبه داشتیم.مستند شش قسمتی «نیمه خاموش» که به مناسبت هفته دفاع مقدس از 22 شهریور در جدول پخش شبکه مستند قرار گرفت و شنبه تا پنجشنبه ساعت 19 و 40 دقیقه از این شبکه روی آنتن می رود، همچنین تکرار آن ساعت 24 و روز بعد ساعت 12 و 30 دقیقه خواهد بود.

«ابوذر زمان» در انتظار بودجه

محمدصادق پهلوان زاده، درباره تعویق در تولید سریال «ابوذر زمان» با محور آیت الله طالقانی که قرار بود در سیمای مرکز استان البرز به تولید برسد، توضیحاتی ارائه کرد.

محمدصادق پهلوان زاده، تهیه کننده تلویزیون درباره روند ساخت سریالی با محور آیت الله طالقانی که 19 شهریور سالگرد درگذشت وی بود، به مهر بیان کرد: فیلمنامه این سریال با نام موقت «ابوذر زمان» برای تولید در سیمای مرکز استان البرز در دست نگارش است که ابتدا در 26 قسمت تصویب شد منتها زندگی و شخصیت او در روند انقلاب و سابقه مبارزاتی وی در 26 قسمت نمی گنجد.

وی ادامه داد: نگارش سریال درحال حاضر با 40 قسمت پیش می رود و امیدوارم معاونت امور استان های صداوسیما این نکته را لحاظ کند، چراکه قصه این سریال و شخصیت وارسته و جامع آیت الله طالقانی در 26 قسمت جمع نمی شود. تهیه کننده سریال آیت الله طالقانی درخصوص به تعویق افتادن تولید این مجموعه که یکی دو سال است درباره آن خبر داده می شود، بیان کرد: امیدوارم همت شود تا کار را به پیش تولید برسانیم. ما آماده پیش تولید هستیم و باید بودجه برسد. این سریال در استان البرز به تولید می رسد و مسوولان البرز هم باید همت کنند تا بخشی از این بودجه پرداخت شود. وی با اشاره به سریال هایی که در استان ها به تولید می رسند، گفت: برخی از سریال هایی که در استان ها ساخته می شوند بار مالی بالایی دارند و بر این اساس در همه استان ها مشارکت استانی صورت می گیرد.